şükela:  tümü | bugün
 • arzum'un dis pazar için yarattigi bir marka idiydi..
 • eczacilik ta kullanilan, sari cicekli bir bitki.
 • senur sanayi ve ticaret a.ş. 'nin ürettiği elektrikli ev aletlerinin markası. senur firması, aslında bir pazarlama şirketi olan arzum ile yollarını ayırdıktan sonra kendi markasıyla çoğunlukla ihracat için üretim yapmaktadır. arnica markalı ürünler her yerde satılmamakla birlikte genelde carrefour tarzı hipermarketlerde bulunabilmektedir.
 • arzuma daha önceden fason üretim yapan ancak şu anda kendi adı altında iç ve dış piyasaya üretim yapan fabrikası avcılarda olan senur a.ş isimli firmanın markası
 • muadillerinden ucuz, sinbo'dan pahalı urunlerle piyasada boy gosteren, utusu ise yarar, kucuk ev aletleri markası.
  http://www.arnica.com.tr/
 • morluk, ödem ve kas gerilmelerini tedavi eden bitkisel jel. harika bir kremmiş, bilek burkulmaları gibi durumlarda hızla iyileştiriyor.
 • jael'in önerisi ile kenara not aldığım, murphy yasalrı ile samimi bir insan olduğumdan yarın ilk iş olarak edineceğim krem.

  (bkz: sözlüğü ajanda gibi kullanmak)
 • estetik operasyon sonrası ödem geçirme özelliği varmış dediler aldık!
  hadi bakalım koçum indir şu burnu.
 • morluk ve ödem tedavisinde faydalı olduğunu gösterir yeterli klinik araştırma olmayan bir topikal preparattır.
  ilacın üreticisine ait morluk ve ödemi tedavi ettiği iddiasını destekleyecek yeterli klinik çalışma bulunmuyor. . elde olan kısıtlı çalışma ise lazer uygulaması sonucu oluşan kılcal damar zedelenmelerinde hiç bir fayda tespit edilemediğini söylüyor.

  yüzlerce başka ticari ürün gibi bunda da elde hiç bir bilimsel veri yokken "morluk ve ödeme iyi gelir demek" sadece ticari pazarlama tekniği olarak açıklanabilir. sonuç olarak yapılan kısıtlı sayıda deney arnica'nın morluk gidericilik açısından placebo ile farklı sonuçlar vermediğini göstermiştir. belki bir kısım analjezik-antienflamatuar etkisi bulunabilir. uzun lafın kısası bir başka şehir efsanesidir.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12174058

  edit by -merena- bu bahsedilen etkinlikler ilacın üreticisine ait değil, fitoterapide kabul görmüş etkinlikler. veri açısından çalışmaların nasıl yapıldığı da önemli. bir ilaçta da eğer dozunu ve uygulama sıklığını doğru ayarlayamazsanız etkinliği kanıtlanmış bir maddeden bile sonuç alamayabilirsiniz. bu yüzden tek bir çalışmaya dayanarak ilacın işe yaramaz olduğunu iddia etmek bilimsel yaklaşım açısından doğru değil. çünkü bu çalışmada da uygulama sıklığını/dozunu/formulasyonu doğru ayarlayamamış olabilirler. ha kremin firmasıyla, farmasötik formuyla probleminiz varsa tamam, ama arnica montana morluğa, ödeme iyi gelmez derseniz 'commission e' ile ters düşmüş olursunuz. ayrıca aşağıda sizin linkini verdiğiniz çalışmanın aksini iddia eden bir çalışma mevcut. bunlar da arnica işe yarar diyorlar... herkesin her dediğine inanmadan araştırmak lazım diye düşünüyorum.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20412090
  http://cms.herbalgram.org/…dicine/arnicaflower.html

  andrew'un cevabı -> merena: bakın siz olayın özüne hiç yaklaşmamaya özen göstermekte ısrar ediyorsunuz. ben tek bir çalışmaya dayanarak ilacın işe yaramaz olduğunu iddia etmiyorum. ilacın işe yaradığı iddiasının henüz kanıta muhtaç olduğu aksi halde tüm bu iddiaların sorunlarına çare arayan insanları yolmak adına ticari yaklaşımlardan ibaret olduğunu söyluyorum.
 • bu ilaç/bitki ekstresi yararsızdır beş para etmez, hatta yararı bırak ağrıyı bile arttırır, diyen makalelerin yanısıra plaseboya göre mis gibi de etkilidir efem, diyen çalışmalar da mevcuttur. önemli olan olumlu ya da olumsuz her şeye önce şüphe ile yaklaşıp kesin yargıya varmadan etkinliği incelemektir. yoksa günümüzde kullanılan bitkisel kökenli ilaçlar için de hemen ilk çalışmada 'oww çok etkili, kesin işe yarıyor' denmemiştir. ilacın formulasyonu ve hangi sıklıkta ne kadar süre verileceği gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. ayrıca verilen ilacın miktarını ayarlamak önemlidir vs.vs.

  ama arnica krem ticari ismiyle piyada bulunan kremin çalışmaları ne alemde onu bilemeyeceğim, ama yeterince zengin olsalardı bastırıp parayı yaparlardı bir çalışma, demekki daha yeterince satamamışlar... işte tam da bu yüzden işe yaramadığını iddia eden çalışmalara ne kadar güveniyorsak işe yaradığını iddia edenlere de o kadar güvenmeliyiz. bu da acı bir gerçek tabii.

  söz konusu olumlu, ılımlı çalışmayı da aşağıdaki adreste bulabilirsiniz:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20412090