şükela:  tümü | bugün
 • 1889-1975 yılları arasında yaşamış* ingiliz tarihçi. bilinen yazılı iki eseri vardır: birincisi, an historian's approach to religion, ikincisi ve daha popüler olanı; a study of history. insanlık ve uygarlıklar tarihinin belirli bir düzeni olduğunu (ki bunu savunurken kaderci bir yaklaşım sergiler) savunur. tarihçilerin cyclical olarak adlandırdığı, döngüsel tarih anlayışını savunur. bu anlayışa göre uygarlıklar yaşayan canlı organizmalar gibidir, dolayısıyla belirli bir doğma, büyüme, gelişme ve ölüm dönemleri vardır, ve bütün uygarlıklar eksiksiz bu sırayı takip etmek durumundadır. bu tarihin düzenidir. şüphesiz ki, dünyanın yaşadığı iki büyük dünya savaşının yıkıcı, olumsuz etkileri görüşlerini etkilemiş, uygarlığın ve modernitenin beşiği olarak kabul edilen batının kalbinde yaşanan bu iki savaştan sonra, en gelişmiş uygarlığın bile bir sona sürüklenebileceğini görmüş bir yazar olarak, savunduğu görüşlerde yaşadığı çağın etkisinin olmadığını söylemek yanlış olur. benzer kaderi paylaşan bir diğer tarihçi için (bkz: oswald spengler), karşıt argümanı savunan başka bir tarihçi için ise (bkz: william mcneill)
 • blue book da bilinen bir diger eseridir.. sonradan yaptigini itiraf ettigi denyoluklarla kitap "blue bok" ismini almistir.
 • blue book isimli kitabıyla ermeni soykırımını başımıza bela etmiş bir zattır.ermeniler kitabın gerçekliğini arnold toynbee'nin imzasıyla kanıtlamaya çalışmışlardır.gerçi sonradan ben yazmadım sadece imza koydum hatta okumadım bile demiş ama bu kitabın türkleri yaralamasını engellememiştir.hala daha aynı kitab kimi dönemlerde ısıtılıp soframıza sürülmektedir.
 • "tarihin en küçük birimi bütün tarihtir" vecizesiyle kalbime girmiş büyük tarihçi.
 • son olarak hatiralari "hatıralar: tanıdıklarım" ismi ile deniz öktem tarafindan cevrilmis ve klasik yayinlari tarafindan 2005 senesi icerisinde yayimlanmistir.
 • 1852-1883 arasında yaşamış ekonomi tarihçisidir. genelde daha çok tanınan ve yine tarihçi olan yeğeni arnold joseph toynbee ile karıştırılır. babası joseph toynbee de yine ünlü bir fizikçidir.

  çalışan sınıfının hayat standardını yükseltme gayreti içinde olan laissez-faire'ci bir kapitalisttir. eserleri 1884'te yayınlandığında ingiliz ekonomi tarihinin kilometre taşlarından biri olarak kabul gördü. eserlerinde adam smith, malthus ve ricardo nun teorilerini yeniden yorumlamıştır.

  "the struggle of men to outvie one another in production is beneficial to the community; their struggle over the division of the joint produce is not. the stronger side will dictate its own terms; and as a matter of fact, in the early days of competition the capitalists used all their power to oppress the labourers, and drove down wages to starvation point. this kind of competition has to be checked; there is no historical instance of its having lasted long without being modified either by combination or legislation, or both. in england both remedies are in operation, the former through trades unions, the latter through factory legislation." in itself, a market based on competition was neither good nor bad, but like "a stream whose strength and direction have to be observed, that embankments may be thrown up within which it may do its work harmlessly and beneficially"

  proletaryanin savunuculuğunda aktif olarak rol almıştır. işçi sendikalarının ve kooperatiflerin kurulmasına ön ayak olmuştur. ölümünden sonra onuruna kurulan toynbee hall ilk öğrenci yurdu olmuştur.
 • uygarlıkların ortaya çıkışını iki nedene ve bu nedenlerin iki farklı tepkisine bağlar;

  - elverişli ortam: meydan okuma

  - seçkin grup: tepki

  bu diyalektik etkileşimlerle uygarlık ortaya çıkar.
 • kötüye kötü derken, iyiye iyi demeyi bilen bir tarihçi yazardir.
  "yunanistan ve türkiye'de batı sorunu" (1922) kitabinda mustafa kemal ataturk'u asagidaki sekilde yorumlamistir:

  "mustafa kemal paşa konusunda ancak şunları söyleyebilirim: yahudi değildir; osmanlı imparatorluğu'nu 1913 ocak ayındaki darbeden 1918 ekimindeki mütarekeye kadar yöneten ittihat ve terakki komitesine dahil değildir ve üzerinde, şu andaki mevkii dolayısıyla servet ya da başka bir şahsi kazanç sağladığı yönünde hiçbir kuşku bulunmamaktadır."
 • taraflı tarihçilik konusunda uzman bir elemandır kendisi...

  acaba nerden arşiv düzebilirim konulu mektuplarla "yazdığı" blue book bir yana, belli bir misyon doğrultusunda, acaba nereden daha fazla yerebilirim bunları diyerekten türkiye tarihi'ni anlattığı, "a history of turkey" temalı eser şurada görülebilir. http://www.gutenberg.org/files/10145/10145-8.txt

  bilemeyeceğim acaba bunda 1897 osmanlı yunan savaşında yunan askerlerinin yaptığı mezalimlere dair yazdıklarının kendi yükselişini bir süreliğine durdurmasının etkisi var mıdır?

  a study of history en bilinen eseri olmakla beraber pek çok açıdan eleştirilmiştir. özellikle afrika medeniyetlerini toptan yok saydığı için..
 • masterman büro ya da wellington house diye bilinen ingiliz istihbaratının propaganda faaliyetlerini yürüten fitne fücur bürosunun kadrolu elemanıdır. istihbarat dairesinden gelen bilgileri ingiliz hükümeti menfaatine çarpıtmak psikolojik savaş malzemesi olarak kullanmak temel görevidir bu büro elemanlarının. sonradan kendisi de "harp hiledir" mantığının arkasına sığınarak bunları utanmadan itiraf etmiştir. bu derece değerli, kıymetli bir insandır.