şükela:  tümü | bugün
 • efsane grubun ilk yayınlanan plakının a yüzündeki şarkıdır. aslında syd barret arnold layne’den once alti yedi tane daha şarkı yazmıştır ama onlar fazla uyuşturucu kokup, sakıncalı bulunduğundan emi ancak bunu ve b yüzü içinde let's roll another one’i düşünmüştür. hatta let’s roll’de daha sonra sakıncalı bulunup adını candy and a currant bun olarak degistirmislerdir. sarkinin hikayesi oldukca ilginctir. şu anda okudugum 'syd barrett kenardaki dahi' kitabında roger waters ve syd barret, beş yaşından beri tanışırlar, cambrigde'teki mahallelerinde yaşarlarken mahallelerinin yakınlarında bir kız lisesi olduğundan etraf kız öğrenci kiracılarla kaynarmış. doğal olarak da balkonda asılan çamaşırların içinden kadın külotlari ve sütyenleri eksik olmazmış. bir gün bu külot ve sütyenler bilinmeyen biri tarafından çalınmaya başlanınca bir sapık dedikodusu çıkmış ve syd barret şarkıyı bu kişiye yazmıştır, yazarken internetteki bazi kaynaklara gore ise annelerinin iç çamaşırlarını çamaşır iplerinden çalan bir travestiyi konu alan bir şarkıyı olarak tarif edilmektedir. ilki bana daha doğru ve masum geldiğinden doğruluğuna daha çok inanmakla birlikte ikincisini reklam için yapilabilecek abartılı bir tanıtım olarak kulağa gelmekte.

  diğer önemli bir konu da pink floyd’un o zamana kadar daha önce hiçkimsenin yapmadığını

  'arnold layne had a strange hobby
  collecting clothes
  moonshine washing line
  they suit him fine
  on the wall hung a tall mirror
  distorted view, see through baby blue'

  dizeleriyle yapmıştır. böylece alışılagelmiş aşk temasından uzakta psychedelic rock kavramini doğurmuştur. bu yüzden özeldir, candır. iyi ki varsın arnold layne. iyi ki syd barrett seni tanımış...
 • londra radyosunun calinmasini yasakladigi sarkilandandir, cunku syd ve roger'in annelerinin ic camasirlarini camasir iplerinden calan bu abimiz ayni zamanda travestidir.
 • 1967 yılında bugün, pink floyd'un ilk teklisi olarak yayınlandı.
 • pink floyd 'un 11 mart 1967 tarihinde piyasaya çıkan 'ilk single'ıdır. şarkının söz ve müziği syd barrett 'e ait olup, yine syd barrett tarafından seslendirilmiştir. 2:56 dakika süren kısa, naif ve de melodisi gayet sevimli bir parçadır. pink floyd'un 1971 tarihli relics ve 1983 tarihli works albümlerinde yer alır.
 • pink floyd un ilk single ı olan bu parcanın videosuda parca kadar keyiflidir .syd ve digerleri deniz kenarında ellerinde temsili arnold layne ile doyasıya eglenirler, kosarlar, kendilerinden gecerler .pink floyd sevenlerin (özelliklede ilk zamanlarını) mutlaka izlemesini öneririm...
 • syd barrett, ölümünden sonra sanırım en fazla bu şarkı ile anılmıştır. video'sunun ilk versiyonu da çok eğlencelidir.
 • david gilmour ve david bowie kombosu ile dinlenildiginde, yeme de yaninda yat lafi yerlerde kalir, kalkamaz da bi daha.
 • ayreon'un 1996 çıkışlı strange hobby albümünün 1. parçası.
 • ist univ. klasik filoloji 2007 çıkışlı kral adam.