şükela:  tümü | bugün
 • 1852-1883 yılları arasında yaşamış iktisat tarihçisidir.medeniyet tarihçisi arnold joseph toynbee'nin amcasıdır. oxford üniversitesi'nde ekonomi-politik dersleri vermiştir. sanayi devrimi kavramını iktisat tarihine kazandırmış şahıstır. ölümünden sonra ünlü eseri lectures on the industrial revolution in england yayınlanmıştır.
 • çok güzel sorgulamaları olan toplumsal tarihçi. bir sorgulaması şu şekildedir ; " insanlar bilimsel ve teknolojik alanda inanılmaz gelişmeler kayıt etmişken , neden insanlar arası ilişkiler bazında hiç bir ilerleme olmaksızın yerimizde sayıyoruz ? üstelik yerimiz de saymışlığımız 5000 yıl önceki düzeyde neden ? antik babil uygarlığındaki insanlar da tıpkı bizim gibi aşık oluyor ve nefret ediyorlardı.. " güzeldir yani. cevap aslında çok basit. insan ve pek tabi ;

  (bkz: ilk ihsan)
 • isim benzerliği sebebiyle çeşitli karışıklıklar yaratan kişidir.

  1889-1975 yılları arasında yaşamıştır. kültür kavramının uygarlık kavramına göre daha geniş olduğunu savunanlardandır. londra üniversitesinde tarih profesörüdür. “tarih incelemesi” adını verdiği eserini 1934-1961 yılları arasında 12 cilt olarak bastırmıştır. eser türkçe’ye 1978 yılında çevrilmiştir. arnold toynbee’nin özelliği spenkler gibi aydınlanma dönemi tarih felsefesine karşı çıkmış olmasıdır. ona göre yeryüzünde bir tek batı uygarlığı yoktur. birden fazla uygarlık vardır. çoğulculukta spenkler ile aynı görüştedir. kültür ve uygarlık kavramlarına gelindiğinde ise ondan ayrılır. ona göre tarihte ana etken uygarlıktır. dünya tarihi birbirinden bağımsız uygarlıklardan oluşmaktadır. bu düşünceler mevcut avrupadaki düşünceye terstir.
 • (bkz: #60617486)
 • ali seriati'yle yaptigi bir tartisma dine karşı din'in son bolumunde yer alir.
 • "sanayi devrimi" kavramını 1880 başlarında verdiği derslerde kullanarak ingiltere'de literatüre kazandırmış kişidir.
 • 20.yüzyılın en önemli tarihçilerinden biridir. aslen bizans tarihçisi olmasına rağmen magnum opusu 10.ciltlik a study of history adlı eseridir. bu eser medeniyet tartışmaları içersinde oldukça önemlidir. toynbee ayrıca özellikle ikinci dünya savasi sonrası alternatif medeniyet arayışında önemli bir yer tutar. hatıralar adlı kitabı şiddetle tavsiye edilir.
 • (bkz: toynbee tiles)