şükela:  tümü | bugün
 • amstrad cpc serisi icin bilimum kartu$ ve utility geli$tirmi$ $irket.. ilanlari insani nasil ozendirirdi belli degil..
 • elendil tarafindan kurulmus ve sinirlari doguda blue mountains, batida misty mountains arasinda kalan ve yillar sonra kurulucak olan shire'i kapsayan middle earthun kuzey batisinda kalan bolge. baskenti annúminas'di. kuzey kralligida denirdi.
 • sindarin de karşılığı "kralın diyarı" dır. numenor dan kaçışının ardından elendil tarafından kurulan, orta dünya daki numenoreanların yerleştikleri kuzeydeki krallık. "kuzey krallığı" ya da "kuzeydeki krallık" olarak da anılır. annuminas, ilk başkentti ve ülkenin zayıflamasının ardından krallık üç oğlu arasında bölündü: cardolan, rhudaur ve üçüncü çağ 1974 yılında yıkılan , en büyük oğlun kralığı arthedain. arnor krallığı, yüzük savaşları nın ardından kral elessar tarafından yeniden kurulmuştur.
 • bu ya$a gelip ciddi $eylere gercekdi$i isimler verme takintimdan kurtulamama sendromundan kazandigim en guzel yansimalardan biridir.

  arnor, ev demektir. yikilmi$, bitmi$ gibi gorunen, ama soylu kani kaybolmami$ bir kralliktir. halki eski gunlerin magrurlugunu iclerinde gizleyip, alcakgonullulukle ve $ikayetsiz cali$ir. kadinlari gucludur, koruyucudur. erkekleri cesurdur ve kendilerini ba$kalarini korumak icin feda ederler. sayilari azdir, bu yuzden sirtlan degil aslandirlar.

  yikilmi$ arnor, yitip gitmi$ arnor asla unutulmu$ ya da hain ya da gaddar arnor olamaz. cesur arnor, cesaretle aptalligin arasindaki ince cizgide ba$ini egmek yerine yukarida tutmak adina, dizlerinin uzerine ya$amak yerine ayaklarinin uzerinde olmeyi tercih edenlerin ya$ami$ oldugu bir yerdir. bu yuzden sayilari azdir.

  arnor, son soylu kanin aktigi yerdir, insanin kendisi oldugu yerdir. o yuzdendir, insana "ha$metmeaplari" diye hitap eden birine de, "baba" diyen cekik gozlu herife de ayni saygi ile "ne var e$$ek sipasi?" denilebilir. kralligin $anindandir - ki ilerde o cekik gozlu herif de bunu yapsin diye.
 • (bkz: amor)
 • hikayesini oyuncuya yansıtıldığı lord of the rings oyunlarında, mimarisinde kullanılan turkuaz-yeşil karışımı taşın dikkatimi cezbettiği krallık.

  şöyle ki, lord of the rings online'da başkent annuminas her ne kadar yıkık ve sular altında kalmış olsa da harika resmedilmiş.ve bahsi geçen taş her bir duvar parçasında ipek gibi işlenmiş.

  lotro annuminas

  aynı şekilde lotr rise of the witch king'de resmedilmiş bir arnor binasında da yine malum taşı görüyoruz.

  rise of the witch king

  böyle bir ayrıntı yazıldı mı kitaplarda bilmiyorum ama merakımı uyandırdı.belki bitmemiş öykülerde bi şey çıkar umuduyla okuyorum.