1. gözde gözyaşı kanallarının tıkanmasıyla ortaya çıkan şişkinlik
  2. ni$an almak icin ayni hizaya getirilmesi gereken uc noktadan biri.. (bkz: gez) (bkz: goz)
  3. hayatımda shu ana kadar şükür ki bir defa yüzgöz oldum bu şişkinlikle yandan capon bile zannedildik...(bkz: japon turistler)
  4. çıkarken de çıktıktan sonra da insana çok ızdırap veren, her göz kırpma eyleminde cız eden iirenç göz şişkinliği. devamlı göz kırptıgımız düşünülcek olursa ben gidiim uyiim bari dedirten olgu.
  5. sicak korkutur derler buyukler. sicak koymak gerekir. cay poseti olur, isitilmis kasik olur. gozu cikarmamaya dikkat etmek gerekir amma illaki terramycin surulup gozleri kirpistirilmamalidir.
  6. halk arasında şöyle bir tedavisi de vardır; 3 defa "çıkcaksan çıt kadar, çıkmicaksan bit kadar" denilip her söyleyişte arpacık olan yere fiske vurulur. nasıl oluyo bilmiyorum ama işe yarıyor.
  7. ilerlerse kist e donu$me olasiligi cok az oldugu icin benim ba$ima gelen ve alt goz kapagima bir ignenin girmesiyle baslayan bir ameliyat sonucu kurtuldugum sarimsak basarsaniz duz duvara tirmanabileceginiz enfeksiyon
  8. 48 saat gibi abartili surelerce bilgisayara bakma durumunda (bkz: civilization 3) da basgosterebilen igrenc acili siskinlik.. bilgisayar basindan kalkmayi bunyenin reddettigi durumlarda, iyilesmesinin normalden uzun zaman aldigi tecrubeyle sabittir..
  9. goz kirpmamak icin turlu sebekliklere sokan illet enfeksiyon.
  10. aynı gün sarımsağı sürmezseniz bi işe yaramaz çektiğiniz acı da yanınıza kalır

arpacık hakkında bilgi verin