şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle (bkz: fec)

haberleşme sistemleri için;
    eğer channel decoder'imiz forward error correcting(fec) tipinde değilse bir sınır hata oranı değeri belirlenir ve bu hata oranının üzerindeki codeword'lerin source decoder'a oradan da receiver'a ulaşmaması istenir. işte bunun için channel decoderda eğer hata oranı belirlenen değerin üzerine çıkarsa bir feedback mekanizması ile hata oranı yüksek tespit edilen codeword tekrar kanala gönderilir. tekrar tekrar tekrar.. ta ki kanaldan gelen codeword belirlenen hata oranı sınırının altında olana kadar.

kısacası arq error detection yapar.
  • arauquita havalimanı'nın iata kodu..
  • netflix imzalı, çok yakında görücüye çıkacak bilim kurgu filmi.

ilk fragmanı da fırından taze çıktı.

https://www.youtube.com/watch?v=jy0dglrd9gy
  • (bkz: day break)
  • bugün yayınlanan film. hakikaten çok iyi.

sadece bu film bile netflix'e ödediğim paranın hakkını verir.
  • türe yeni bir katkı getirmemiş, nisbeten vasat sayılabilecek film. hızlıca türkçe altyazısını da çevirmişler; dil engeli olanlar da izleyebilir böylece. film de, netflix dışında malum ortamlara çoktan düşmüş. lakin izlenebilir olmasına karşın, arşivlik bir yapıt değil, bir başyapıt hiç değil.

yeterince bilimkurgu izlememiş, türün başyapıtlarından bihaber kişilerce övülüp göklere çıkarılabilir elbet. "meraklısı izlesin de, benzerleri, daha kalitelileri olduğunu da unutmasın." denebilecek film.
    en iyi yanı da 85 dk. civarı olan süresi!
  • netflix'in film-dizilerine yakışmayan ''b movie'' kadrosu ile çekilmiş , çok basit dekorları ile göze batan , en azından '' senaryosu belki iyidir'' diyerek izlediğim ama çok klişe bir senaryoya sahip olan film.

netflix'e hiç yakıştıramadım. ciddi tempo sorunu da vardı(aksiyon beklentisi değil). bilim kurgu veya zaman yolculuğu temalı filmleri çok sevdiğim halde ne olacağını tahmin ettiğim için ortasında atlayarak finali izledim.

edit: bu türe yeni merak salmaya başlayanlara önereceğim filmler ise: los cronocrimenes , triangle ve predestination

edit: dalgınlıkla dizi yazmışım. film tabii.
  • --- spoiler ---

subliminal olarak (bkz: apple), (bkz: time machine), (bkz: imac) ve (bkz: unix) virali yapılan * zaman döngülü bilim kurgu filmi.
    --- spoiler ---
    izlemeye değer.
  • filmden beklentim cok daha fazlaydi. konu, film olarak daha iyisini yapmaya cok musaitken kurguyu oldukca vasat buldum. aksiyonu gereginden fazla bol tutarak, filmin esas oznesi olmasi gereken "time loop"u zayif birakmislar. yine de bu turu sevenler icin izlenebilecek -gram kafa yormadan- bir film.
    bence bu filme benzer diyebilecegim coherence ve time lapse cok daha iyi filmler.