• görüntü yönetmeni bir arkadaşın hakkında "dünyada 250 tane var, 150 si türkiyede" dediği kamera.
  • ham görüntüsünü izlediğiniz zaman "bu ne lan bu kadar para verilir mi buna" diyeceğiniz kamera. ama renklendirmeye girdiği zaman o renkler bir coşar 35mm'den ayırabilirsen ben de adam değilim. ben zaten adam da değilim ya neyse işte...
  • negatifin pabucunu dama atmıştır. artık petrol koklayamıyoruz sözlük.
  • dijital kamerada gerçek anlamda bir devrimdir.

bir kere her şeyden önce piyasada ikiye ayrılan dijitalci vs negatifçi kamera birimlerini bir araya getirmiştir. reklamda, sinemada, dizide iki ayrı dünyanın kamera ekipleri karışıverdi. kimisinin çok küfrettiği, kimisinin mutlu olduğu bir durum bu.

kalitesiyle, sağlamlığıyla piyasanın da vazgeçilmezi oldu. artık türkiye'de bir alexa bilinci oturdu. hani çekilecek şey ne olursa olsun akla gelen ilk kamera o.

menüsü çok kullanışlı ve karmaşık değil. ayrıca kamerayı her yere bağlayabiliyorsun veya üstüne rahatça değişik aparatlar bağlanabiliyor rahatlıkla. bu yönleriyle de üstün.

yalnız şikayetçi olduğum tek şeyi o ağırlığı. şu kamerayla çalışmaya başladığımdan beri (2-2.5 sene falan) bildiğin kas yaptım. ışıkçılarla aşık atacak noktaya geldim. o şahane mühendislerinden bir de bu konuya el atmalarını rica ediyorum. allah rızası için lan. çürüdüm.

he bir de can sıkan problem; bunun vizör lastiği ile omuz pedi çok düşüyor. arri alexa xt modelinde bu sorun hallolmuş diyorlar da ben daha çalışmadım.

ee bu kadar kusur kadı kızında da olur. seviyorum seni bebeyim. ağırsın falan ama canımsın.
  • game of thrones ve kuzey güney'in çekimlerinde kullanılan teknoloji harikası.
  • en iyi sonuç verdiği iso* değeri hakkında herkesin kendince bir şey söylediği malülen emekli eden kamera. amına koyduğumun teknolojisi cebimize bilgisayar soktu. incecik ve her gün daha da hafifliyor. mevzu kamera olunca nedense gittikçe ağırlaşıyor.
  • ha buradan simulatoru kurcalanabilecek olan profesyonel sinema kamerasıdır. sinemadan gerçekten anlayanların kullandığı kameradır. görüntüsünün kendine ait bir tadı ve greni vardır. günümüzde 4k 8k 100k gibi çekme manyaklarına karşı, zamanında arri sadece 2k çözünürlükle alexayı çıkararak dalga geçmiştir ( gerçi şu dönemde 'gemini' denilen aletle 2.8k raw çekilebilmekte ) şuan piyasada alexadan daha üst düzey * olmasa da alexa'nın yakın gelecekte inanılmaz bir kamera çıkaracağı düşünülüyor.
  • neredeyse izlediğim tüm kliplerin kamera arkasında gördüğüm kamera, arri yine yapmış yapacağını. bir de yanlış bilmiyorsam; muhteşem yüzyıl, umutsuz ev kadınları, hayat devam ediyor gibi diziler de bu kamerayla çekilmektedir.
  • alman kamera üreticisi arrinin sinema sektörünün dijital ekipmana yönelik eğilimine binaen geliştirdiği dijital kamera. biraz gecikmiş olmasını ise firmanın kendine olan güvenine ve kalite kaygısına bağlıyorum.
  • zeki demirkubuz'un yeraltı filminin çekimlerinde kullanılmış olan kamera.
hesabın var mı? giriş yap