şükela:  tümü | bugün
222 entry daha
 • 116 dakikalık, 2016 yapımı film.

  9 / 10.

  47.000.000 dolares bütçeli yapım enfes bir senaryo becerisi ile yükselen başarılı bir uyarlama. hikayenin asıl yazarı 1967 doğumlu ted chiang fakat senarist eric heisserer de aynı başarıyla beyaz perdeye uyarlamayı sağlamış. ( edit: filmin 8 akademi adaylılığından biri de kendisine öngörüldü )

  filmde izlediğimiz "ziyaret-varış" üzerinden birçok çıkarım ya da yorumlama ( güncel dünyamızda "devlerin" dil ve iletişime, "anlaşmaya" vermediği önem gibi ) yapmak mümkün fakat louise banks üzerinden sunulan, sci-fi etiketini geri plana atabilecek kadar kudretli dramatik yapı, kendi adıma film bittiğinde etkisini en çok hissettiğim ögeydi.

  denis villeneuve; sabit duran, tanımlanamayan bir nesnenin bile evrende kendini "merkeze" yerleştirmeye çalışıp duran "gururlu" insanoğlunu kısa bir sürede nasıl "savurduğunu" gösterirken; iletişim için "seçilmiş" kişinin kendi yaşam seyahatı içindeki "bile bile" yapılmış seçimleri de ustalıkla gösteriyor.

  oyunculuklarda amy adams, jeremy renner, forest whitaker kimyaları güzel. amy adams genel olarak büyüleyici bir güzelliğe ve havaya sahip fakat arrival'da konuşulması gereken özelliği son derece doğal ve abartısız performansı. renner, -aksiyonların ve gişelerin adamı, yapımda fena görünmüyor ki zaten kendisinin üzerine düşen pek bir şey de yok oyunculuk sıfatlarını zorlayacak.

  sonuç olarak arrival; kadrosu, teknik açıdan üstün ses kurgusu & miksajı, harika senaryosu ve orijinal hikayesi ile kesinlikle kaçırılmamalı ve zamanı gelince arşivlenmeli. 2016 yılının "unutulmayacaklarından" biri...

  her eve imdb
768 entry daha