şükela:  tümü | bugün
 • 2011 tarihli, ignacio ferreras'ın yönettiği ispanyol yapımı animasyon.

  http://www.imdb.com/title/tt1407052/
 • 31. istanbul film festivalinde kırışıklıklar ismi ile gösterilen anime. l'ıllusionist filminin canlandırma uzmanı ignacio ferreras yönetmiştir. yine komedi unsurları da barındıran dram bir animasyon. alzheimer başlangıcı olan bir amcanın oğlu tarafından bir huzurevine yerleştirilmesi ve huzurevindeki diğer yaşlıların, oradaki günlük yaşayışın anlatıldığı bir anime.
 • yaratılan çizgi karakterler çok gerçekçi. ister istemez izleyici kendisini ve yaşayan yakınlarının yaşlılıklarını düşünüp hüzünlenebiliyor. ufak tefek komedi unsurları olsa da filmin tamamının hüzün ve dram dolu bir hikaye olduğunun anlıyorsunuz.
 • filmin animasyon olmasının birkaç nedeni olabilir. mesela farklı çizgilerle sıradan bir hikayenin farklı detayları vurgulanır. örneğin sylvain chomet'in bellevillde randevu filminde karakterler o kadar değişik çizilmiştir ki normal filmde görmediğimiz insanın yüz detaylarına rastlarız. ya da normal bir film yapmaya engel bir hikaye vardır. çocukları güldüren bir komedi veya bir masal filmi gibi.
  bu filmde ise çizgiler son derece düz. hani "iki adam bul ve daha kısa zamanda daha kolay çek kardeşim" dedirtiyor neredeyse. hikaye ise her yerde olan türden. filmin başında, sonunda hatta herhangi bir yerinde hikayeyi güçlendirecek bir detaya dahi rastlamadım.

  kısaca filmde çizgi film olarak da film olarak da son derece düz bir film.
 • isp. kırışıklıklar

  paco roca'nın 2008 tarihinde yayınlanan çizgi romanı ve o çizgi romandan yola çıkılarak çekilen 2011 yapımı animasyon.
 • biraz evvel cnbc-e de izlediğim, beni huzne boğan animasyon film.
  hikaye son derece sıradan aslında; hepimizin başından geçebilecek türden;
  --- spoiler ---

  kahramanımız yaşlanır ve bir huzur evine bırakılır, orada alzheimer hastalığı ilerler.

  animasyon film olması seyirciye kahramanlarla özdeşleşme , huzurevindeki yaşlılarla kendileri arasında daha kolay bağ kurma imkanı sağlar. çizimler oldukça düzdür, renkler sade; çünkü anlatılmak istenen konu oldukça dramatiktir.

  huzurevinde; birlikte yaşlanma, aşk, bağlılık, yaşlanmaya savaş açma, hayaller, özlem, çaresizlik ve pek çok yaşama ve insana dair duygular ve ilişkiler son derece sade bir dille anlatılır.
  --- spoiler ---
 • bir çizgi film ne kadar hüzünlü ve gerçek olabilir sorusunun cevabı..
 • çok gerçekçi bir animasyon. insanın içine işliyor bu dram çünkü bir gün bunları yaşayabilirsin.

  ---spoiler---

  odasındaki pencere önünde otururken kendini istanbul'a giden trende zanneden bir kadın, söylenenleri tekrarlayan bir adam, paket çayları küçük kahvaltılıkları onu ziyaret edecek torununa saklayan bir kadın, çocukluk aşkı alzheimer hastası olan kocasını bırakmayan ve kulağına fısıldadıklarıyla onu mutlu eden bir kadın, kendini uzaylıların kovaladıklarını sanıp yalnız kalamayan bir kadın, çocuklarını aramak için telefon bulmaya çalışan ve anında bunu unutan bir kadın ve daha birçokları... bu kişilerin hepsini, eski bir banka müdürünün çocukları tarafından huzurevine bırakılmasıyla tanıyoruz. o alışmaya çalışırken aynı zamanda yavaş yavaş alzheimer oluşunu ve arkadaşının "üst kata" çıkarılmaması için ona yardım edişini izliyoruz. mutsuz bitiyor, fazlasıyla dramatik.

  filmin akışı bakımından one flew over the cuckoo's nest'e benzettim. sadece bu insanlar deli değil. onlar yatla gezintiye çıkmıştı, burdakiler arabayla. iki filmdeki insanlar mutsuz, eksik ve iki film de mutsuz bitiyor ve dram dolu.

  ---spoiler---
 • mary and max ile izlenip hüznün, dramın dibine vurulabilir. bu tür filmleri tek başınıza izleyin. iletilmek istenen mesajları damardan almış olursunuz.
 • ölüm mutlak başa gelen de kimi şanslılar yaşlanmazlar. film de o şanslılardan olmayı diletecek kıvamda.

  --- spoiler ---

  "pekala, eğer bana bir bulut getirirsen senin kız arkadaşın olurum."

  bulutu getiremez ama buluta götürür. hızlıca ama unutulmayacak şekilde üzerlerinden gelir geçer bulut, aynı hayatları gibi.

  "seni hilebaz!"

  --- spoiler ---