şükela:  tümü | bugün
  • latinlerin simyadan çok anagram için söyledikleri şeydir. nitekim müthiş bir saptama olan "anagramın kendisi de bir anagramdır: anagrams=ars magna" kelime oyununu üstad eco yapmıştır sarkaçta...
  • simyadaki en büyük anlayışa denir. a. savoret bunu şöyle açıklar: "gerçek simya, geleneksel simya, hayatın kanunlarının insanda ve doğada tanınmasıdır ve adem'in düşüşünden (insanın maddeye gömülüşü) itibaren dünya üzerinde hayli karışıklığa uğramış bu hayatın, yitirmiş olduğu saflığını, ihtişamını ve ilk imtiyazlarını yeniden kazanabilmesini sağlayacak olan sürecin yeniden kurulmasıdır. bu insanda kurtuluş ve yenilenme; doğada saflaşma ve tekamül; mineral aleminde de en mükemel, en süptil kısmın, cevherin elde edilmesi ve transmutasyondur."
  • ramon llull'un eseri. kendisi mayorkalı bir katalan olup, o dönemde (11. yy) mayorka hrıstiyan,islam ve yahudi kültürünün kesişme noktasıydı. yapıtlarını katalanca ve arapça yazmıştır. ars magna sözde imansızların hrıstiyanlığı benimsemelerini sağlayacak bir yapıt\proje idi. evrensel bir dil bulma yolunda ki ilk adımlardan biridir bu eser.

    daha fazla bilgi için ; (ara: avrupa kültüründe kusursuz dil arayışı)
  • kelime anlamı büyük sanat(ulu sanat) olup,simyada ulaşılan son noktaya (felsefe taşı yapabilme yeteneği) giden yolu ifade eder..bu taş maddeyi altına çevirebilmekte ve bundan elde edilen iksir ile insan ölümsüzlüğe kavuşabilmektedir..metallerdeki hastalığın, kirin yok edilip altının ortaya çıkarılması gibi, uzun bir süreçten sonra da insandaki tanrısal töz açığa çıkabilir ve kişi iyi için çalışabilir. ars magna, bu açıdan insan için de kullanılabilir, bu anlamı ile inisiyasyonu da temsil etmektedir. ars magna ile insan tanrı ile birleşebilmekte, kendini maddeye bağlayan bağlardan kurtulabilmektedir.

    bu bağlamda “felsefe taşı” da mutlak olana, tanrısal töze kavuşturan bilinç anlamını kazanmaktadır. aynı şekilde iksiri içip ölümsüzlüğe kavuşmak da ruhun ölümsüz olduğunu anlamak anlamına gelmektedir. öyleyse kendi içindeki tanrısal özü bulmak isteyen kişi, tıpkı maddenin saflaştırılması gibi, kendi içine dönerek kendini saflaştırmalı ve gizli olan, içindeki “felsefe taşı”na ulaşmalıdır. simyada kullanılan yöntemler ezoterik olarak inisiyasyonu(aydınlanma,ezoterik aşamalardan geçme) da bu anlamı ile temsil etmektedir.
hesabın var mı? giriş yap