şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok iyi bir fikir, bravo einstein !
  ama şöyle bir sorun var, şehir merkezinde arsa fiyatı aynı bölgedeki bir apartman dairesinden ucuz olabilir mi acaba ? sonra demezler mi adama "bir sen misin kurnaz !"
  ben şehre uzak olurum diyorsan iş, eğitim, sağlık, sosyal aktiviteler gibi zorunlu gereksinmelere de ihtiyacım yok diyorsan o zaman at binenin kılıç kuşananın !
 • ev alıp üzerine arsa yapmaktan iyidir.

  daha karlıdır.
 • yıllardır evlerin ve arsalarin fiyatlarına bakarim. bahsedilen şehir istanbul ve ankara ise arsa alip uzerine ev yapmak cok tuzludur. mesela bağcılar gibi varoş bir semtte 150 metrekare arsaların fiyati trilyonu bulur. bursa, adana gibi nispeten büyük sehilerde ise şehir merkezinden ev almaktansa şehrin biraz dışından villa almak daha mantiklidir. tabi araba şart oluyor. arsa alip uzerine ev yaptirilabilecek en mantıklı yerler ise nüfusu 20-30 bini geçmeyen küçük yerleşim yerlerdir. arsa fiyatları ucuz, belediyelerin aldığı çeşitli harciralar azdır. ayrıca her yer birbirine yakın olduğu için merkeze çok yakın arsalar bulunabilir. evini kafana gore yaptırıp içinde yaşayabilirsin.
 • 50-60 bine imarlı, tarım arazisi olmayan arsa satan varsa bana ulaşsın. türkiye'nin her yerinde olabilir, yeterki yeryüzünde olsun, oksijen alınabiliyor olması tercih sebebim, 70 bin lira verip alacağım.
 • eğer evi baştan aşağı yapacak kabiliyetiniz ve bilgi birikiminiz yoksa bir kere çok sağlam sabra ihtiyacınız vardır. natamam evi bile alıp baştan aşağı yaptırmak bir kaç ay ve zevkinize göre 50.000 tl'den 200.000 tl'ye kadar değişen bir para gerektirdiğine göre evi sıfırdan yapmanın zaman ve para açısından maliyetini varın siz düşünün. istediğiniz şeylere sürekli "o öyle olmaz", "bence şöyle yapalım" diyen ustalara dert anlatması bir dert, usta anlamadığı için istediğiniz gibi olmadığında baştan yaptırmak bir dert. yok ben uğraşmam bir adam tutarım baştan aşağı yaptırırım istediğim gibi derseniz, o zaman o 50.000'i iç mimar tek başına alır zaten.

  bir şeyi enine boyuna düşünmeden proje yapınca böyle oluyor işte. ha ben şehir dışında 15.000'e tarla alırım, imar geçsin diye beklerim, sonra da 30.000-40.000'e müştemilat gibi tek göz bir ev yaparım diyorsanız belki olabilir.
 • nüfusu artan, şehir olarak büyüyen ya da paranın piyasada hızlı döndüğü zamanla yerleşim yerlerinin değiştiği bir şehirde tabi ki tarım arazilerinin imara açılmasını bekleyebilirsiniz ama özellikle doyuma ulaşmış göç veren hareketsiz bir anadolu şehrinde arazi alıp arsaya dönüşmesini beklemek boş bir bekleyiştir.
  şu anda arsa ancak -çok ekstrem bazı örnekler hariç- imar planı olan bir alanda olabilir. o yüzden şehrin dışlarında mevzubahis taşınmazlar cinsi muhtelif arazilerdir.
  arsa fiyatları m2ye göre değişir. ayrıca yeni parselasyon yapılmış ve belediye hizmetlerinin henüz uğramadığı arsaları ucuza kapatabilirsiniz. arsalar eğer geleceğe dönük olarak alınıyor ise yanında vergi külfeti de getirir buna dikkat etmelidir. tarım arazilerine verilen emlak vergileri ise çok cüzidir.
 • edirne, istanbul(çatalca ve silivri gibi bölgeleri), kocaeli ve sakarya için konuşacak olursak; niteliği "arsa" olan yani belirli bir "konut" imar planı dahilinde olan arazilerin minimum m2 fiyatı bahsettiğim bölgeler için günümüz itibariyle 250tl/m2 dir.

  yani 250tl/m2 den ucuza iskanlı ve yasal olarak "konut" yapma izni olan düzgün bir arsa bulmak imkansıza yakın.

  belki daha ucuza dere yatağının içinde olup su havzası ilan edilmeyen ve imar planına dahil edilen yerler, veya üzerinden yüksek gerlim hattı geçen, arsalar bulunabilir.

  ama bu arsalarında kendince dezavantajları vardır. örn: dere yatağının içine inşa edeceğiniz 2-3 katlı evin çatı katı, ilk sağanak yağmurda yarı olimpik bir yüzme havuzuna dönüşmesi mümkün.

  100m2 lik bir ev yapmak maksadıyla ortalama m2/400tl den dağ başında olmayan ama şehir merkezi de sayılmayacak bir yerden 250m2, 2 kat imarı (imar detaylarına girmiyorum) olan bir arsa aldık diyelim.

  arsaya kazmayı vurup inşaata başlamak için proje çizimi belediye harçları, ruhsat ve diğer belediye ödemeleri devir masrafları yani kağıt üstünde halledilen masrflarada en az 40bin tl harcadık.

  şimdi inşaata başlayacak olursak 5-6bin tlye 100m2lik evin temel hafriyatını halledebiliriz. ortalama betonarme karkas bina için m2 başına maliyetin 1200tl olarak kabul edersek evin bize toplam maliyeti şu şekilde olur.

  100.000 arsa + 40.000 ruhsat + 6.000 hafriyat + 120.000 100m2 ev = 266.000tl

  yani kabaca 2660tl/m2 maliyetle günümüz şartlarında kendi evinizi yapmanız mümkün.

  betonarme karkas bina kaynak

  harfiyat maliyetleri kaynak
 • bi gün ulasilacak büyük hayallerimden biri...
  arastira arastira teorik bi muteahite dönüştürüyor insani.
  tek-iki katli bir yapiyi tesisat planına kadar tasarlayip cizebilir hale getiriyor.
 • türkiye'de özellikle karadeniz'de aşırı pahalı bir olay. çünkü arsalar çok pahalı. 2 3 ev alırsın o arsa parasına.
 • ne kadar uğraşılması zor adam varsa hepsiyle muhattap olup kafayı yedirecek, paranla rezil olacağın çılgın proje.

  müteahhit: adamların hayatı yalan dolan
  usta: işgüzarlıkta master sahibi
  malzemeci: üçkağıtçının bayrak tutanı

  - mimar mı?

  ah mimarlara laf yok.

  bu vesile ile kadın mimarlara selam ederim.*