şükela:  tümü | bugün
  • cebine toplu para geçince değerlendirmek için aklına arsa, ev ya da faiz dışında bi şey gelmeyen türk insanıdır. ondan sonra yönetenlere kızıyoruz her yeri beton yaptılar, bina dikmek dışında bi işe yaramadılar diye. ulan yatırım diyince aklına sadece arsa-arazi almak, ev almak ya da bankaya faize koymak dışında hiç bi şey gelmeyen bu milletten nasıl bir gelişim, üretim bekliyorsun ki amk? insanı böyle olan milletin başındaki uzay çağında yaşasa ne fayda. altın al, dolar al, faize koy, ev al, arsa al, arazi al. bu. yatırım diyince aklına gelen başka bi şey yok adamların. bi iş kurayım, ona yatırım olsun, büyüteyim, önce türkiye sonra dünya çapında bilinir kılayım özgüveni yok, öngörü ve cesareti hiç yok, bilgi birikim ve donanımı saymıyorum dahi. 7 sinden 70 ine hepsi aynı kafa hatta. topu hep başkalarına atmak yerine biraz da dönüp kendimize bakmamız lazım, ne sike dermanız şu 3 günlük dünyada diye. evet.
  • doğru tespittir.
  • ben farklı olarak bitcoin denedim ama sıçtım. arsadan evden şaşmamak lazımmış.
  • vizyon meselesi ve bilgi birikim deneyim olayidir.
    kimi insan var ki eline toplu para gectiginde is makinasina yatirim yapar. bu tip kisiler genelde operator ya da operator tanisigi olanlardir. kimi insan vardir ozel egitim kurumlarina yonelir bu tip kisiler ise egitimci kokenlilerdir. kimisi vardir imalat islerine yonelir. bunun gibi bir cok ornek vardir. ama bu tip kisiler deneyimleri sayesinde ellerine gecen nakti gelir geriten yatirima cevirebilir.
  • bugune kadar iskuranlarin devletten yedikleri kazik dolayisi iledir. kazan kazanma her ay en az bin tl odemen var. bir yastan sonra zor geliyor...
  • çok dogru bir tespit. ben de bu sebeple biraz birikmisim ile dükkan actim ve battım. gelenekselden vazgecmemek gerek. simdi biraz param olsa parayı üretime veya ticarete değil, faize yatiririm. hem de dolar yapıp faize yatiririm
  • donanımsız, araştırıp öğrenmekten aciz, etrafında ve dünyada olup bitenleri takip etme yeteneği sıfır, yaratıcı düşünce ve üretkenlik konusunda vasatın altı seviyeye sahip insanlarla iç içe yaşadığımızı gösteren durum. hala daha başkalarına bok atılıyor. hep bi bahane, hep.
  • kendine yeten ekonomi.
    sen yine yatırımını arsaya yap ama yaptığın yatırımın tek amacı aldığın arsaya bina dikmek olmasın.
    küçük çaplı bir mandıra yapar sütünü, peynirini, yoğurdunu kendin yaparsın, etini yiyeceğin hayvanı kendin yetiştirirsin.

bahçe işine girer, bir bölümü meyveye, bir bölümü sebzeye ayırırsın. domates, salatalık, lahana, taze ve yeşil soğan gibi şeyler dikersin.
    erik, şeftali, kayısı, kiraz gibi meyvelerin ağaçlarını diker, üzüm salması yaparsın.

kendi yetiştirdiğin sebzeyi, meyveyi tüketirsin.

etin var, sütün var, peynirin yoğurdun var, meyven sebzen var. demek ki neymiş?

bir şeyleri edinebilmek için, illa ki dışarıda ırgatlık yapmaya gerek yokmuş.

ama sorsan, elitist kesim böyle bir yaşamı asla beğenmez.
  • yol da sikerler diye kimsenin yola çıkmaya cesareti yok.
  • ticaret cesaret ve vizyon işidir. genel olarak cahil ve tembel bir toplum olduğumuzdan oturduğumuz yerden kira, faiz yemek en cazip kazanç kapısıdır. hele ki 5-10 yıl önce aldığımız topraklar değerlense müteahhitler gelip site yapsada piyango çıksa en ıslak rüyalarımızdır.