şükela:  tümü | bugün
  • ev yaptırmanın maliyeti semtine ve yapılacak evin niteliğine göre farklılık gösterebiliyor.

müstakil dubleks bir evin maliyeti günümüz koşullarında orta üstü bir malzemeyle yapılması göz önüne alınırsa 350-400 bin arasıdır.
  • devlete göre 980,1210 tl arasındadır.
  • maşallah herkes biliyormuş bu işi. kardeş eğer 1 kat yapıyorsan temel zaten ev parası kadar tutuyor. bi evin maliyeti 120 bin lira günümüz şartlarda. her kat o kadar tutuyor. temel pahalı
  • yeni yaptırdık köye 150 metrekare taban oturumu, 5 katı taşıyacak temel, ince işi 1. sınıf kullandık 120 bini geçmedi. 350-400 bin demek için hayatında inşaat işiyle uzaktan yakından alakası olmaması lazım insanın.
  • kardeşim sana iki ev inşaatına girmiş biri olarak söylüyorum. yapılmış sorunları olmayan hazır mal al geç otur içine.
  • 3+1 evin maliyetini 100-150 bin diyenler var?

emin misiniz arkadaşlar?

ayık olun biraz?

belediyelik yerde inşaat ruhsatı alabilmek için proje-çizim-harç vs 30 bin gidiyor sadece.

yani bu 30 bin tl çıktıktan sonra kepçeyi çağırtıp başlıyorsunuz inşaata.

100 bin tl'ye minecraft'ta mı yapıyorsunuz gardaş bu evi?
  • (bkz: https://www.resmigazete.gov.tr/…0/03/20200310-7.htm)

her yıl güncellenen resmi gazetede yayımlanan inşaat maliyetleri..
  • türkiye'de enflasyon malum bu maliyetler muhtemelen durmadan değişiyordur. benim gördüğüm kadarı ile an itibari ile resmi gazetede mart 2021'de yayınlanan maliyetler daire için m2 başına kdv hariç ama yüzde 15 genel harcamalar ve yüzde 10 üstlenici karı ile yaklaşık 2bin lira gibi bir rakam. istanbul'a bölgesine göre mutlaka çok değişmek ile birlikte m2 başına ortalama satış fiyatı 5bin tl gibi görünüyor. benim anladığım, daire olarak düşününce, arsa artı tüm yapım maliyeti m2 başına ne ise satışı bunun iki katı gibi olabiliyor. yani daire tüm harcamalar ile 1 birime geliyorsa satışı 2 birimden yapılıyor gibi bir sonuç çıkıyor ortaya. müstakil ev maliyeti

(bkz: inşaat maliyetleri)
  • kendinize yaptırıyorsanız, ortalama kalitede bir ev için metrekare başına yaklaşık 3bin lira paranız olması lazım.
  • 2022 yılı için 1.582,26tl/m2’dir.
hesabın var mı? giriş yap