şükela:  tümü | bugün
 • başlığın uzun hali: cumhurbaşkanlığı arşiv daire başkanı muhammed safi'nin twitter üzerinden ismet paşa'ya attığı iftira olacaktı, malum karakter sınırı.
  aldığım mesajlar üzerine not: belgenin doğru olduğunu biliyorum, arşiv daire başkanı yazmışım farkındaysanız. iftiradan kastım bu belgeyi, tarihsel bağlamından koparıp paylaşmasıdır. iftiradan kastım: "yani adaları alacaktık ama ismet paşa engel oldu" iddiasıdır.

  malum zat, attığı tivitle almanya'nın on iki adayı bize verdiğini fakat ismet paşa'nın bunu geri çevirdiğini öne sürmektedir. yani kısaca diyor ki "biz olsaydık o gün iktidarda adalar uğruna hitler'in arkasında dururduk" bu tarih bilmez, kitap okumaz adamların bu görevlerde işi nedir? yok mu tepki verecek bir allahın kulu? lozan kahramanı, kurtuluş savaşı kahramanı ismet paşa'ya karşı atılan bu iftiraların kökünü kurutacağız.
  kaynak
 • bu talihsiz, kötü niyetli ve provokatif açıklama "biz olsaydık hitler'den taraf olurduk" anlamına gelen bir açıklamasaysa, eğer kastedilen düpedüz buysa beyefendi hiç yorulmasın. aklı bir parça çalışan kişi tam bu noktada direksiyon kırıp "elbette hitler kasabını desteklemeyiz" gibi bir lafla toplamaya çalışmalıydı.

  oysa paylaşılan belgede aynen şu yazıyor: "adaları kayıtsız ve şartsız kullanmak üzere alabiliriz. yoksa bu yüzden ingilizlerle ve yunanlılarla itilafa giremeyiz"
  yazışma şunu ortaya çıkarıyor:
  saraçoğlu "almanlar hangi adaları ne amaçla kullanacak?" diye düşünüyor.
  inönü de "tamamen bize bırakılacak ve tüm idari hakları bizde olacaksa alırız, aksi halde elalemin at koşturacağı adalar için savaşa girmeyiz" diyor. kastettiği savaş da ikinci dünya savaşı ha, it dalaşı değil! hani almanların tüm cephelerde yenildiği savaş (yani adalar alınmış olsa bile bize kalmazmış).

  tweet sahibi altına "yorumsuz" yazmış, bence de yorumsuz, çünkü anlamca hiçbir muğlaklık yok. gayet net ve apaçık bir ileri görüşlülük ve soğukkanlı diplomasi örneği.
 • ülkenin arşivini teslim ettiğimiz adamın tarih bilgisi.

  vah ki ne vah...

  almanya'nın adaları vermek istemesinin sebebi yanında savaşa girmemizi istemesi olabilir mi sayın cahil?
 • 1943'te, yani 2. dünya savaşı sırasında, naziler senin kara kaşın kara gözün için mi 12 adaları teklif etmiş? yanında savaşa gir diye teklif ediyor, inönü de yav he he deyip geçiyor. nazilerle niye anlaşmadın diye inönü'ye laf ediyor. şaka gibi valla. savaşın sonunu bilmene rağmen hala bunu yazıyor olmak çok garip lan.
 • ismet inönü gibi siyasi bi dehanın tırnağı olamayacak adamlar geyik peşinde.

  ikinci dünya savaşı döneminde ülkeyi akp yönetseydi önce ruslar la ittifak yapar hitler onları dümdüz edince bu sefer nazi lerle ittifaka döner hitler siki tutunca artık sadece japon imparatoru ile müttefik olduğumuzu ilan eder kafamıza iki atom bombası yiyerek savaşı bitirirdik.
 • murat bardakçı'nın kankası.
  kuvvetle muhtemel ihvan sempatizanı, ne beklersin bu tipten.
 • (bkz: ismet inönü'ye asker kaçağı derdik inanırlardı)

  mussolini bakalım verecek miydi?
 • sanırsın at sırtında cepheden cepheye koşmuş, her tür savaş stratejisini bilen insanlar bunlar. önlerine cephe haritasını koysan ne güzel yerler varmış gidip beton dökelim diyebilecek kapasitedeki vasıfsızlar gelmiş ömrü cephede geçen bir askeri eleştiriyor.
 • bakın kesin fetöcüdür. şimdilerde müslüman kardeşler terör örgütü üyesi olması ihtimali yüksektir.
 • bundan daha fetövari bir hareket yoktur. ülkenin arşivlerini twitter'dan paylaşmak... ve de saçma sapan yorumlayarak paylaşmak. bu adamlar ülkenin altındaki dinamitler işte.