şükela:  tümü | bugün
 • selçuk bey'in en büyük oğlu ve süleyman şah'ın dedesidir.
  selçuk bey'in ölümünden sonra selçuklu taifesinin başına geçmiştir. kendisi başa geçtikten sonra tuğrul ve çağrı bey tarafından kendisine hürmet edilmesine rağmen aralarında gizli bir rekabet doğmuştur.
  öyle ki çağrı bey anadolu keşif seferini tamamladıktan sonra tuğrul bey ile birlikte büyük ün yapmış ve bu vesileyle güçlü bir ordu kurmuştur.
  arslan yabgu, tuğrul ve çağrı bey'den bu orduyu dağıtmasını istemiş tuğrul ve çağrı bey de sorgusuz sualsiz orduyu lağvetmiştir. arslan yabgu'nun neden böyle bir şey istediği tam bilinmemekle birlikte tuğrul ve çağrı bey'in türkmenler arasında şöhret kazanması ile kendi liderliğinin gölgede kalacağından korkmuş olması en muhtemel sebep.

  1012 yılında karahanlılara isyan eden ve devlet kurma amacında olan ali tigin arslan yabgu'dan askeri destek ister ve kabul görür.
  ali tigin ve arslan yabgu ittifakından rahatsız olan karahanlı hükümdarı yusuf kadir han bu ittifaka karşı gazneli mahmut'tan yardım ister.
  gazneli mahmut 1025 yılında arslan yabgu'yu semerkant'a çağırır ve ziyafet verir. arslan yabgu semerkant'a geldikten sonra arslan yabgu'yu yakalatıp kalincar kalesine hapseder. arslan yabgu'nun oğlu olan kutalmış, arslan yabgu'yu kurtarmak için uğraşsa da başarılı olamaz
  7 sene kalincar kalesinde hapis olan arslan yabgu burada vefat eder.

  ayrıca bu zamana kadar nasıl açılmamış anlamadığım başlık. sanırım selçuklular'ın unutturulmaya çalışılmasından dolayıdır. sözlükte selçuklularla ilgili fazla entry de göremiyoruz zaten. neyse
 • abisi mikail'in ölümüyle büyük oğul konumuna yükselen ve babasının vefatıyla selçuklu ailesinin başına geçen kişi. çağrı bey ve tuğrul bey kardeşler amcaları arslan yabgu'nun otoritesini tanımakla birlikte selçuk bey'in büyük oğlu mikail'in çocukları olarak ailenin liderliğine kendilerini layık görmekteydiler. mertliği ve cesareti ile tanınan arslan yabgu'nun kendisine bağlılık bildirdiği halde gazneli mahmud tarafından esir edilmesinin sebebi olarak gücünün çokluğuyla övünmesi olduğu bazı kaynaklarda yer alır.
 • osman gazi'nin bu adamın soyundan geldiği iddiası su götürür. ayrıca tam adı arslan isra'il diye geçer kimi kaynaklarda. bu bilgiyi öğrendiğimde hmmm dedim kısa bir süreliğine.
 • kâlincar kalesi'nde esaret hayatı yaşamıştır.
  kutalmışoğullarının dedesidir.
  süleyman şah kendisinin oğlu.
  siyaseten müslüman olan bir oğuz'dur kısacası.
 • 1018 yili dolaylarinda, maveraunnehir'deki karahanli baskisi altinda caresiz kalan tugrul - cagri kardeslerden tugrul izini kaybettirmek icin collere cekilmis, cagri da yeni yurtlar aramak icin anadolu seferine cikmistir. bu sikintili surecte degil maveraunnehir'in, orta asya'nin en namli basbuglarindan olan amcalari arslan yabgu'dan hic destek alamadiklari anlasiliyor. oyle ki kudretli sultan gazneli mahmut bile arslan'a aciktan cephe alamamis, hileyle yakalayip hapsettirmistir.

  anadolu seferinin sonunda cagri, kizilkum collerindeki agabeyi tugrul'u bulmus ve biz buradakilerle -karahanlilar ve gazneliler- bas edemiyoruz ama rum diyarinda bizle boy olcusecek bir kuvvet yok diye meshur raporunu vermistir.

  tarihin su cilvesine bakiniz ki 1025'de arslan yabgu gazneli mahmut tarafindan tutuklandiktan sonra hukumranlik tugrul ve cagri'ya gecmis ve bu ikisi asya'nin en guclu devletini kurmuslar ve buyuk selcuklu hanedani bunlarin (cagri'nin) soyundan devam etmistir. arslan'in torunu kutalmisoglu suleyman ise careyi -tipki zamaninda cagri'nin yaptigi gibi- anadolu'da yeni maceralar aramakta bulmustur.
 • babası selçuk bey'in ölümü sonrası 1009 yılında ailesinin başına geçti. karahanlılar'a karşı zaferler kazandı ve bölgede yeni bir güç olarak belirdi. gittikçe güçlenmesinden çekinen karahanlı hükümdarı yusuf kadir han ile sultan gazneli mahmud 1025 yılında bir araya geldiler ve arslan yabgu idaresindeki selçuklular’a karşı gerekli tedbirleri almaya karar verdiler.

  gazneli mahmud bir ziyafet için semerkant’a çağırdığı arslan yabgu’yu oğlu kutalmışla birlikte tevkif ederek kalincar kalesi’nde hapsettirdi. ona bağlı çok sayıda türkmen’i de öldürttü, geri kalanlar da başsız vaziyette çeşitli yerlere dağıldılar. kutalmış bir fırsatını bulup hapishaneden kaçsa da arslan yabgu 7 yıllık esir hayatından sonra öldü.

  liderleri esir edilen selçuklular ise çağrı bey ve tuğrul bey etrafında toparlanmaya ve tarih sahnesine daha güçlü bir şekilde dönmek için hazırlanmaya başladı.