• birinci dünya savaşından sonra art nouveau'nun aldığı isim.. bi farkı olmalı ama görünen o ki nedir kimse bilmiyor.
 • 1920'lerde ortaya çıkan ve 1930'larda avrupa ve amerika'ya hepten yayılan dekoratif sanatta, endüstriyel tasarımda ve mimaride dönemin tarzını belirleyen akım, ismini ise paris'te 1925 senesinde yapılan arts décoratifs et industriels modernes sergisinden almıştır. art nouveau'nun stilistik tarzının ardından gelen art deco makinaya ve modernizme hayranlık duyulduğu bu dönemi tam anlamıyla yansıtır. klasik yunan ve roma sanatı, eski mısır hatta yerli sanatlarından da etkiler görünen art deco hayatımıza chrysler building'i, rockefeller center'ı, empire state building'i ve streamline design anlayışı ile tasarlanmış araçları, özellikle de trenleri katmıştır. günümüzün retro anlayışına uyan tasarımlarında sıkça kullanılan bir tarz olduğunu belirtmeden geçmeyelim, ayrıca bir art nouveau eserini bir art deco eseri ile yan yana gören herkes aradaki farkı anlayacaktır diye tahmin ediyorum, en basitinden geometrik olanını tespit etmeye çalışın, o art deco'dur.

  grim fandango oynamış herkes ise şu cümleyi kurabilecektir: "ben art deco gördüm"
 • miami south beach'in 1930 larda yapılan otelleri ile meşhur bodrumsal bölümü
 • kadıköy'deki kuru kahveci mehmet efendi binası bu tarzın istanbuldaki örneklerindendir.
 • dekoratif sanat.
 • alman bir kozmetik markası.. aynalı siyah kapları mıknatıslıdır, ürünlerinin (farların, allıkların, fondötenlerin) de altları mıknatıslı olduu için hepsini zevkinize göre kaplara dizebilirsiniz. sattığı malzemelerde estetikten çok işlevselliğe önem verilmiş, göz farını kalıcılaştırmaya yarayan ürünü, küçücük bir kaba sıkıştırılmış, yıllarca gidiyor. devamlı müşterilerini takip ediyor ve onlara hediyeler veriyor. fiyatları da benzerlerine göre çok uygun.
 • bayildigim bir mimari sitil.. mümkünse beni art decoya gomun arkadaslar.. nasil anlatsam nereden baslasam bilmiyorum ama soyle diyebilirim eski süperman cizgi filmlerinde, batman cizgi filmlerinde, sky captain filminde gordugumuz keskin hatli gibi gozuken ama koselerde ovallesen yapilar art decodur.

  en onemli orneklerini sayarsak amerikadaki empire states binasi, brezilyadaki hatta rio daki isa mesih heyleli, depresyon zamaninda fbi in falan kullanigi arabalar hep art deco stili ile yapilmistir.

  süperman in etkisiyle olacak nedense korku dolu bir stil oldugunu dusunur insan oglu, robotlar, manyak profesorler, dünyaya carpan gok tasi, uzaylilar falan derken ikinci dunya savasindan sonra terkedilmis yerini 50lerin yenilenme stiline birakmistir. daha büyük arabalar daha yuvarlak hatlar falan..
 • avrupa'da art nouveau akımından sonra ortaya çıkan sanat akımı. simetri içinde asimetri yaratmak işi.
  dekoratif öğelerini eklektisizme tepki olarak doğan art nouveau*dan alan ama bunları endüstri devrimi ile gelen geometrik formlar ile birleştiren, dolayısı ile hem eğrisel hem dik açılı formları bir arada bünyesinde barındıran sanat ve mimarlık akımıdır.
  herşeyi william morris 1860larda arts and crafts akımını yaratarak kırmızı ev*iyle başlatmıştır. peşine art nouveau gelmiştir; bu akımda en iyi bilinen örnekler heykelsi yapılarıyla gaudi'ye (barselona) aittir, türkiye'deki (istanbuldaki) en iyi bilinen örnekler d'aranco'ya aittir. art nouveaunun peşine de onu geometrik formlarla harmanlayan art deco gelir; bu akımın en iyi bilinen örnekleri de mackintosh'a aittir.
hesabın var mı? giriş yap