şükela:  tümü | bugün
  • "cool jazz" familyasina giren bir tur jazz yapan, bunu da cok guzel yapan, "the sims" gibi oyunlarin filan basinda duyabileceginiz jazz turlerine benzettigim grup / kisi.
  • alto saksofoncudur, beyazdır ve 82'de ölmüştür. bilinen en ünlü albümleri, meets the rhythm section, art pepper+eleven'dir. chet baker'la birlikte yaptığı the route ve picture of heath albümleri blue note çıkışlıdır.
  • asıl adı arthur edward pepper, jr. (b. 1925-82) olan dünyanın en büyük alto saksafoncusudur. uzun yıllar charlie parker, johnny hodges ve paul desmond ile birlikte çalışmıştır.
    erken döneminde (1950-60) art pepper meets the rhythm section ve art pepper + eleven: modern jazz classics adlı cazbatların kuruculuğu ve grup liderliğini yaptı. bu dönem onu şöhrete ulaştıran albümü "intensity"’dir.
    orta döneminde (1960-75) john coltrane birlikte liderliğini yaptığı art pepper quartet live in san francisco adlı dörtlü grupta yer aldı. bu dönemdeki en tanınmış kaydı "renascence"’dır.
    son döneminde (1975-82) ise jazz’la dolu müzik yaşamını the götterdammerung’la noktaladı. bu döneminde kayda alınmış en ünlü albümü "winter moon" ve düet yaptığı en sevdiği piyanist george cables’la birlikte son iki kaydı "goin' home" ve "tete-a-tete"’dir.