şükela:  tümü | bugün
 • 20. yy'ın ilk çeyreği... vladimir horowitz -çağının en büyük piyanisti- konser veriyor. kendi çapında (ki bu bayağı bayağı büyük bir çap) bir parçayı kusursuz bir şekilde çalıp oturuyor. ardından paspal, şişman bir zenci (art tatum) piyanonun başına geçiyor. herkes şaşkın... horo. "benden sonra piyanonun başına geçen bu zibidi kim?" sorusu anlamlı bakışlar savuruyor etrafa. derken bu adam, horowitz'in çaldığı -parçayı ilk defa duyduğu halde- bir güzel baştan sona, sondan başa, sağ el yerine sol el kullanarak vb. şekillerde farklı jazz stillerinde tekrar icra ediyor. horowitz başta olmak üzere dinleyiciler dumura uğruyorlar. horo. "ben de böyle çalmalıyım" diyerek 13 yıl konserlerine ara verip tekniğini geliştirmek için çalışıyor. sonunda başarmıştır herhalde.
 • art tatum'un nasıl bu kadar iyi çalıdığına dair bir rivayet de mevcuttur: küçükken kendisine iki piyanoyla blues yapan amcaların bir plağı hediye ediliyor. o a dinleyip çok beğeniyor, kendisi de öyle çalmak istiyor. velhasıl kendisi aynı zamanda kör olduğu için çalan iki tane piyano olduğunu plağın kapağına bakarak anlayamayacağından tek piyano varmış gibi düşünüp çalınan parçaları tek piyanoyla çıkarıyor.
 • be bop piyanistlerinin de öncülü, habercisidir tatum bey.. sağanak gibi çalması, bizim çarşamba'yı bile sel almasına sebep olmuştur.. susuz götürür, memeyi saklar, aç bırakır..
 • zamaninda charles mingus'a da ders vermi$, "bak biz senle $unlari yapariz, bunlari yapariz " $eklinde atip tutmu$, sonra yoluna yanliz devam etmi$tir.lakin aralarinda bi kuskunluk mevcut deildir.
 • dinlerken insanın duyduklarına "hmmmm", "hummm", "ehe" gibi tepkiler vermesine sebep olan piyanist kişi.
 • beraber calmaya pek musait olmayan stili yuzunden genelde solo takilmistir. beraber takildiklarini da sinir etmistir tabi...
 • "müzik tarihinin en çok soru işareti yaratan adamı"
  http://www.milliyet.com.tr/…01/24/pazar/yazfaz.html
 • bir gun bodruma' ragir votin geliyor pink floyd'dan. wish you were here i caliyor. o gitar oyle calinmaz boyle calinir diyor adamin birisi. neticede gitari gotuyle caliyor. racir bayagi bozuluyor bu hadiseye. neyse o adam gotuyle calarken art tatum geliyor. oyle de calinmaz boyle calinir diyor. o da hepsini got ediyor. sonradan anlasiliyor ki o adam meger art taum degil miymis? hem de olu degil miymis? hem de piyanist degil miymis? vay ki vay.

  bana da hadi garinin onunde torbacilik yapan hasan abi anlattiydi. kafasi kiyakti.
 • çalarken bildiğim her şeyle dalga geçiyormuş gibi hissettiğim bu bey özellikle de ajilite*hususunda eşi benzeri az bulunur bir piyanisttir. sanırım meşhur hikayede adı geçen horowitz* üstadımızın kafasını karıştıran da bu husus olmuştur.***
 • stilinde, henuz kimsenin kendisini kopye etmeye cesaret edemedigi, yari ama piyanist.