şükela:  tümü | bugün
 • maksim gorki'nin bir romanı. bir ailenin hikayesini kuşaklar boyunca mükemmel bir şekilde anlatan bir kitap.
 • payel yayınları tarafından 2000 yılında yapılan yeni baskısında ismi "artomonov ailesi" olarak değiştirilmiştir.
 • (bkz: antonov)
  (bkz: serbest cagrisim)
 • şemsa yeğin tarafından dilimize çevirilen maksim gorki eseri. gorki, okuyucuyu kendi dünyasına çekmedeki başarısını bu eseri ile perçinlemiştir. anlattığı bu aile öyküsü, karakterleri ve olayları ile gorki'nin en etkileyici eserlerinden biri olmuştur.
 • toprak köleliğinin kalkmasıyla kendi işini kuran artamonov ailesinin üç kuşağının öyküsünün anlatıldığı okuyanı içine çeken sürükleyici maksim gorki romanı.

  --- spoiler ---

  "insan tanrı değildir, insan merhametsizdir, ona yaranmak zordur."

  "insanın bütün acıları şuncacık şeyler yüzündendir."

  "sevmeden yaşamak acıdır, seversen de iki kat acıdır..."

  "açgözlülük, huzurun en gaddar düşmanıdır."

  "iş, insanın dayanacağı bir korkuluktur; uçurumun kenarında yürür, ona tutunuruz."

  --- spoiler ---
 • maksim gorki'nin başarılı eserlerindendir artamonovlar.
  kitapta sovyet öncesi dönemde olan toprak köleliği kalkması sonrası, yaşanılan dönüşüm ve hezeyanı, dönüşüm yaşayan kişilerin hayatı ele alınmış.
  bu romanda da her rus edebiyatı eseri gibi dönem ruhunu çok iyi yaşıyorsunuz. kitap rus diline özgü tanımlar, bilgilendirmeler ve atasözleri içeriyor, bu da ilgilisine keyif veriyor.
  (bkz: moshe lewin)'in (bkz: sovyet yüzyılı) adlı kitabında kullandığı terim bu kitaba çok yakışıyor kanaatimce, "bir rejim ve ruhu"

  bu kitapta, işte bu rejim ve ruhun başladığını hissediyorsunuz. iyi okumalar
 • iş bankası modern klasikler baskısında , bendeki 3. baskı, sayfaları eksik olan kitap. komple sayfalar boş. kitabı edinmek isteyenler dikkat etsin.
 • maksim gorkinin en ünlü romanlarından biri olan bu kitap hakkında neden bu kadar az entry girildiğine oldukça şaşırdım açıkçası. sanırım türkçeye geç çevrildi fakat emin değilim bu konu hakkında bilgisi olan yeşillendirebilirse sevinirim.

  (bkz: maksim gorki) nin devrim öncesinin toplum ve aile yapısını, iş hayatını çok iyi tasvir ettiği romandır. pek sürükleyici olmadığı, hatta kitap boyunca artamonov ailesinin bireylerinin gelişimi dışında fazla olay olmadığı doğrudur. fakat kitabın amacı aslında artamonov ailesinin başına gelenleri sizlere aktarmak değil, keza artamonov ailesinin başına çok ilginç olaylar geldiği de söylenemez. asıl amaç bu aile üzerinden devrim öncesi geçiş dönemindeki insanların psikolojik ve ekonomik durumlarını, durgun iş hayatını, zayıflayan aile/akrabalık ilişkilerini, insanların cahilliğini gözler önüne sermektir. bu döneme ilgisi olan kişilerin mutlaka okuması gereken bir roman olduğunu düşünüyorum.
 • “insan yaşıyor, ama sanki yokmuş gibi.”

hesabın var mı? giriş yap