şükela:  tümü | bugün
 • yavru balık üretiminde ve değerli akvaryum balıklarının beslenmesinde çok yararlanılan bir canlıdır. en önemli özelliği çok tuzlu sulardan (özellikle ülkemizde tuzlalardan) toplanan yumurtaları uzun süre saklanabilir. ve istenildiğinde bu yumurtalardan larva çıkarılarak yavru veya balık beslenmesinde kullanılabilir. ülkemiz akvaryumcularından da temin imkanı var olup,paketler halinde yumurtaları sağlanmaktadır.

  yumurtalardan en yüksek çıkış gücünü ve normal sürede yavru çıkışını sağlamak için şu yol izlenir. yumurtalardan larva çıkışında mutlak tuzlu su kullanılır. eğer deniz olan bir yerde iseniz temiz deniz suyu kullanılabilir. denizden uzak bir bölgede iseniz tuzlu su hazırlanır. bu suyun en az %2 (yüzde iki) tuzlu olması lazımdır. bunun için örneğin 1 litre su için 20 gram tuz karıştırarak istenilen su elde edile bilinir. hazırlanan su bir cam akvaryuma alınır. isıtıcı termostatla birlikte monte edilir. isıtıcı 27 dereceye ayarlanır. kuvvetli bir havalandırma uygulanır. yumurtalar kuvvetle havalandırılan ve sıcaklığı en az 26 en ideali 27 olan suya konulunca normal olarak 30-48 saat (artemia cinsleri içinde daha hızlı çıkan çeşitleri de bulunmaktadır. ayrıca çıkış yüzde oranları da aldığınız artemia'nın türüne göre değişebilir.) sonra yumurtalardan larvaların çıkmış olduğunu izlenecektir.bu larvaların en geç 12-18 saat içerisinde yedirilmesi en uygunudur.çünkü yedirme süresi uzatılır ise larvalar vücudunda hayatının ilk 2 gününde kullanılması için hazır olan yumurta sarısını tüketir ve bu larvanın yem değeri azalmış olur.

  akvaryumda, çıkmış olan larvanın toplanmasında şu yol izlene bilinir. larvalar ışığa doğru hareket eğilimindedirler. bu nedenle akvaryumun üzeri koyu renk veya siyah ışık geçirmez bir örtü veya benzeri bir şeyle kapatılır ve sadece bir noktadan ışık girecek şekilde açık bırakılır. havalandırma bu sırada durdurulmalıdır. larvalar kısa bir sürede (30-90 saniye) bu ışıklı kısımda toplanırlar. bu kısımdaki suyun sifon ile bir ince kepçenin içine süzdürülmesi sonucu toplana bilinir. toplanan larvaların tuzlu su ile diğer akvaryumdaki balıklara yem olarak verilmesi doğru olmaz. kepçe bir su kabında hafifçe suyla çalkalandıktan sonra yem olarak kullanılır.

  hava durulunca ölü yumurtalar hemen üste çıkar. larvalar ise dip kısma doğru hareket eder. larvaların hepsi toplandıktan sonra bu su 3-4 kez larva çıkartma amacı ile tekrar kullanıla bilinir. suda kokuşma veya bulanma başlar ise yeniden su hazırlayarak yeni suyu kullanmak gerekir.

  artemia salinanın 1-2 cm dolayındaki erginleri tuzlalardan toplanarak iri balıklara yem olarak verilebilir ve değerli bir yemdir.
 • suyu temiz tutmayi basarabilmeniz durumunda evde de yetiskin hale getirebileceginiz minyatür karides. fransiscana turu makbuldur (12 saatte yumurtadan cikar). surekli hareket ederek agzindan aldigi suyu sindirim kanali boyunca ilerletip icindeki partikulleri sindirerek yasar. ozellikle lepistesler icin essiz bir besindir. "abi daha 3 gun once 40 yavru vardi, 2 tane kalmis bugun" diyenlerdenseniz yavrularin kuru yem yemedigini aci tecrubelerle ogreneceksiniz demektir. yumurtadan cikarmasi son derece kolay oldugundan (hava motorunu unutmayin) baliklarini sevenlerin uretimi konusunda asla tembellige yuz vermemesi gerekir.
 • tuzlu su karidesi adıyla bilinir. canlı; kimyasal maddelerin, bitki ekstrelerinin sitotoksik etkilerinin incelenmesinde kullanılmaktadır.
 • yıllarca buzdolabında tuttuktan sonra tuzlu suya atınca canlanan hayvan güruhu...
 • artemia, artemia naupli, artemia metanaupli gibi boy seçenekleri vardır. yumurta açması zahmetlidir bu yüzden dafnia tercih edilebilir. artemia, amerika orjinli bir zooplanktondur. san francisco'da bulunan büyük tuz gölü'nden çıkan artemia en değerli artemiadır.
 • toprağı tuzlu su olan hayvansal tohum.
 • deniz maymunu denen şeyin amcaoğludur.
 • tuz gölü'nin kıpkırmızı olmasına neden olan mini canlı
 • yetişkinleri de akvaryum balıkları için gayet besleyici olan canlıdır.
 • tuz gölündeki flamingoların pembe renklerinin sırrı bunlarmış.yavru flamingoların rengi kirli gri iken,arkadaşlar gölden bu artemia salinaları yedikçe, içerdiği karoten sayesinde tüyleri pembe veya kızıl renklere dönüşüyormuş.