şükela:  tümü | bugün
 • artemis yayınları'ndan çıkan, eoin cofler imzalı fantastik roman. farklı bir fantastik kurgu örneği, cüceler, elfler, troller, periler, centaurlar ve aklıma gelmeyen pek çok fantastik ırk romanda mevcut, ancak tolkien'in kurgusundan epey farklı daha çok iskandinav mitolojisine yakın şekilleriyle ve biraz da teknolojiyle süslenmiş olarak. eğlenceli, komik, sürükleyici bir yapıt.
 • ailesi suc ile icli disli olan, on iki yasindaki cok zeki bir cocugun, aile servetine katkida bulunmak icin giristigi olaylari anlatan bir kitap. benim ise en cok dikkatimi ceken, kahya ailesi olmustur. kahya'lar, fowl'larin yaninda yasayan ve yuzyillar boyunca onlarin koruyucusu ve her turlu islerini yapan kisiler olmus, ciplak elle adam oldurme sanati da dahil olmak uzere bircok konuda egitim almis kisiler. soyadlari olan kahya, ilerde evlerde her turlu isi yapan kahya meslegine ismini vermis kitaba gore. kitabin yazari icin (bkz: eoin colfer)
 • okunması çok zevkli, sürükleyici bir kitap. elflerin kendi aralarındaki konuşmaları ve cüce mulch insanı gerçekten güldürebilir.
 • ilk kitabindan sonra, ikinci kitabi 'artemis fowl ve kuzey kutbu macerasi' da piyasaya cikmis ve keyifle okutmustur kendini. gun gectikce daha cok sevdigim bu kotu cocugun bir sonraki kitabi ise 'artemis fowl - the eternity code' imis. yeni kitaplarini bir harry potter kadar sabirsizlikla olmasa da merakla bekliyor olmama ve 'yasasin kotuluk', 'kotuler kazanmali' diye icimden geciriyor olmama bakarak kendimden korkmuyor degilim, olsun.
 • kasim itibariyle ucuncu kitap da "artemis fowl ve sonsuzluk kodu" turkce ismiyle yayinlanmi$tir. yine zevkle okunmaktadir, insanin agzinda kekremsi bir tat birakan bir sona sahiptir. ayrica sayfa ba$i en nazik deyimle "ke$ke cevirisi daha ozenli olsaydi" dedirtmektedir.
 • artemis fowl: opal'in oyunu (the opal deception) kitapçılarda bulunabilir, önceki kitaplar gibi oldukça eğlenceli. hatta yeni kitaplar için umut verici.
 • ileri bir steampunk örneği olarak nitelendirilebilecek bir eser.
 • harry potter'dan daha ünlü olabilecek potansiyele sahip kitap serisi. henüz kitlelerce keşfedilmemiş, belli bir kesime özel kalma halini sürdürmektedir. ama yakın zamanda film olursa, buyrun burdan yakın.
 • daha genç bir kitleye yönelik bir fantistik seri olsa da (en azından harry potter kadar çocuk kitabı diyeyim) oldukça sürükleyici bir seri. hele artemis fowl ve kahya karakterlerinin karizmaları dillere destandır.

  --- spoiler ---

  artemis in bir gözünde iris kamerası vardır. lens gibi olan ve peri teknolojisi ürünü olan bu kamera artemis in gördüklerini perilere aktarır. lakin bu kamera kendisinin olmadığı için artemis in gözleri farklı renktedir. kendisini kaçıran spiro bunu farkettiğinde geçen konuşma artemis in karizmasını tanımlamak için yeterlidir.

  - gözlerin... gözlerin neden farklı renkteler?

  - seni daha iyi görebilmek için spiro.

  --- spoiler ---
 • cüceleri ve elfleri genel olarak bilinenin ötesinde bir tarzda sunan fantastik kurgu serisi ve serinin aynı adlı ilk kitabı.
  misal bu seride cüceler çenelerini çıkartıp dağ taş yiyen sonra bu taşları boşaltan yaratıklar, yani klasik kazma kürek dağcı cüce anlatımıyla alakaları yok. elfler ise güzel asil yaratıklar değil kısa yeşil periler.
  en azından bu değişikliği yaratmış olması ve fantastik ırkları dublin, manhattan gibi şehirlerde geçen maceralarda kullanması açısından da okumaya değer bir seri.
  ayrıca puntolarının çocuk puntosu tabir ettiğimiz ebatta olması da kitabı cırt diye biten kitaplar* sınıfına sokuyor.
  yalnız ara ara artemis fowl adlı veledi dövmek isteyebilirsiniz hele ki çocuk sevmeyen bir yapınız varsa kitap sizin için rahatsız edici bile olabilir.
  yaaani; yerden bitme bir veledin sayfalarca bilmiş bilmiş konuşmasını kaldırabilirseniz eğlenceli bir seri...