• trafiği yoğun olan ana yol
 • radyo ve tv spikerlerinin artel veya kartel sandığı şey
 • vehbi koç vakfı'nın istiklal caddesinde açacağı yeni sanat mekanı. müze değilmiş, özellikle belirtiyorlar. ama "biz sanat galerisiyiz" de demiyorlar, e demode tabii!
  ilk sergisi rene block küratörlüğünde "starter"miş.
  dana kadar afiş-davetiyeleri, kağıt israfının bir örneği..

  neyse bi görelim de ayrıntısını sonra yazarız artık..

  edit: ha tabii ana arter fikrinden hareketle çıkmışsa isim ortaya, kendilerini merkezi kurgulamaya çalışmalarından dolayı bilahare tebrik etmek lazım. mainstream'in konforlu yolları taştan hesabı!
 • starter adında ilk sergisiyle gerçekten gönlümde taht kurmuş koç'un sanat mekanı. direktörü emre baykal.
 • istiklal caddesinin sonlarında şahane bir binada. içindekilerden ziyade o binanın pencereleri, manzarası ve mermer blok merdivenleri için gitmeye değer.

  hiç anlamadığım bir konuda ahkam kesmeyeyim derdim ama ilk sergisinin* bazı eserleri izleyicinin zekasıyla açıkca alay edebiliyor. kıllı, şişman, çıplak erkek vücudu fotoğrafı gibi çağdaş sanat örnekleri var. fakat şişme tank güzel fikir, zaten içeriye çeken de o eser. ironinin kralını yapmış sanatçı.

  bolca video art örneği izlemek de mümkün (benim sonunu getirebildiğim olamadı.)

  ayrıca bir ömer koç projesi.

  http://www.radikal.com.tr/…05.2010&articleid=995286
 • sessiz sedasız ikinci sergilerini açmışlar yada ben geç fark ettim, çok da üzüldüm çünkü kara elmas adındaki sergileri sayesinde 'elmas' kazanma şansım olabilirdi! facebook sayfalarından copy paste yapıyorum: ahmet öğüt, "kara elmas" adlı işi için, arter'in duvarından aldığı bir parçayı 9 ton kömürün içine gizlemişti. bu parçayı bulan izleyici, duvarda, parçanın yerinde duran elması almaya hak kazanacaktı. 2 aralık çarşamba akşamı, 18:36'da ümit sarıgül ve ahmet can bayrak, parçayı buldular, elması aldılar!
  yine çok güzel bir sergi olmuş, aferin!
 • ilk sergi kadar beğenmediğim ikinci sergilerindeki "kara elmas" adlı iş için verilen tepkiler ve uğraşlar sanatçının asıl anlatmak istediğinin göstergeleri olsa gerek;
  etkisi ise insanı şaşırtıp etkiliyor, güzel bir şey aslında.

  bu umut veren, başlangıç olarak etkileyici sanat mekanı için de faydalı olacağını umuyorum; daha çok ziyaret edilmesi, eserlerin görülmesi amacıyla.
 • "ikinci sergi"de ali kazma'ya ait "o.k." isimli çalışma ve karşısındaki çift taraflı ciltlenmiş kanunlar, göz renkleri, labaratuar işi, sayısal loto yığınları (yanlış anımsamıyorsam 33000 liralık kupon vardı orada) gayet başarılı. mekanın 23 saat kameralar ile gözetim altında tutulması da ayrıca takdir edilesi.
 • emra baykal sergiler direktörü, bahattin öztuncay ise genel koordinatördür.
 • sergi flyer'ları sağlam akademik bir dil kullanılırak ve yapılan işlerin sosyolojik altyapısı irdelenerek yazılıyor. sergiyi gezdikten sonra okumak çok keyifli.
hesabın var mı? giriş yap