şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eserde dikkat edilmesi gereken onemli noktalardan birisi;yazarın yaşadıgı donemde goz onunde bulunduruldugunda son derece laik olan yaklaşamıdır.yazara gore kutsal değerler ile rasyonel yasalar çatıştıgında ikincisi tercih edilmelidir.yazarın ogretisinde moral ve ahlaki degerlerin yeri yoktur,ona gore amaca ulaşmak için zaman zaman adil olmayan yollara başvuralabilir,ahlaki olmayan araçlar kullanılabilir.
  • yazarı kautilya'dır.
  • nam i diger adi chanakya olan hintli. her ne kadar kralinin danismani olan bilir kisi olsa da fi tarihinde hafiyeligin, detektifligin kitabini yazmis biridir kendileri. arthashastra savas sanati ve gerektirdigi casusluk ogretileri olarak chanakya nin yazmis oldugu kitaptir. milattan 350 sene once.
  • arthashastra devlet idaresi, ekonomi politikası ve askeri stratejiyi konu alan bir eserdir. eserde müellifleri kautilya ve visnugupta olarak geçer ki geleneksel olarak bu isimlerle tanımlanan kişini çanakya'dır. çanakya ise taxila üniversitesi'nde profesörlük ve maurya imparatorluğu'nda başbakanlık yapmış bir devlet adamı ve ekonomistti.

    roger boesche arthasastra`yı şöyle tanımlamıştır: "bir siyasi gerçekçilik kitabı, siyaset dünyasının nasıl çalışması gerektiğine dair pek bir şey demeyen, (bununla birlikte gerçekte) nasıl çalıştığını analiz eden bir kitap, bir krala kamu yararı ve devleti korumak için yapması gereken bazen çıkarcı bazense zalim tedbirleri sıklıkla belirten bir kitap."

    farklı bilim insanları eserin ismini farklı şekillerde tercüme etmiştir:
  • kısa süre önce kırmızı kedi tarafından basılan kitap.
  • 900 sayfalık tuğla ebatlarındaki kautilya kitabı. türkçe yazılışı arthaşastra'dır. bu sene kırmızı kedi yayınları eseri türkçe'ye kazandırarak büyük bir iş başarmıştır. zaten bu tarz eski kitapları hep kırmızıkedi basıyor o yüzden bu konuda kendilerini çok takdir ediyorum, saygılar.