şükela:  tümü | bugün
 • socrates'li, eder'li, falcao'lu 1982 dunya kupasinin ceyrek finalde elenmis muthis brezilya takiminin orta saha oyuncusu. 70'lerin sonu, 80'lerin basi donemde, dunyanin en iyi futbolcusu sayiliyordu zico. takimi flamengo'nun da altin cagidir bu donem. sonra italya'ya udinese'ye transfer olup, orada da basarili olmustu. 1986 dunya kupasi ceyrek finalinde fransa macinda sonradan oyuna girip, macin normal suresi icinde penalti kacirmis, sonrasinda da takim elenince, futbol hayati dususe gecmisti. 1989'da tanju colak ve ridvan dilmen'in de katildigi bir dunya karmasi maci ile futbola veda etmisti.
 • baggio'nun hayatı boyunca örnek aldığı hem kişilik hem futbol olarak hayran olduğu insan.

  (bkz: roberto baggio)
 • çok güzel roveşata atan bi futbolcuydu aynı zamanda.
  10 numara giyerdi galiba ve bu ona çok yakışırdı.
 • kanımca futbol tarihinin en underrated yıldızlarından biri. daha cok bilinmeli, brezilya deyince akıllara pele'yle, garrincha'yla birlikte gelmelidir.
 • brezilya futbolunun beyaz çikolatası. ordem e progresso'nun pek de etkili olamadığı, 80li yılların 10 numarası. pasları, frikikleri ile unutulmazdı. bazıları, renginden kaybettiğini söyleseler de, hâlâ ilk hatırlananlardandır, 10 numaralar konuşulduğunda...
 • etkilemiş olduğu baggio nasıl hak etmediği bir şekilde kaçırdığı penaltıyla hatırlanıyorsa, zico da 86'da fransayla oynadıkları maçta kaçırdığı penaltı yüzünden hak ettiği yeri alamamıştır futbol tarihinde. takımına kupa kazandıramamıştır evet, ama belki o penaltıyı atmış olsa şimdi en iyi ilk 5 sayıldığında birçok kişi zico'yu da listeye alırdı kanaatindeyim.
 • beyaz pele yakıştırması yapılırdı.

  ~ nedir bu kardeşim; artur kombiros mondiros honduras zico. ben bu entryi (entriye bak hizaya gel, 4 kelimeden oluşuyor) zico için, beyaz pele için yazmıştım. tanımam etmem başlıktaki uzun isimli amcayı. bu bilgiçlik, ukalalık hoşuma gitmiyor. bunu yapan ( başlığı değiştiren) 1982'de yahut 1986'da bu adamı dünya kupasında seyredenlerden biri değildir, olamaz. (doğrusu benim de çok seyretme fırsatım olmadı. 1982'de sokakta kendi futbol tarihimi yazmakla meşguldüm, 1986'da da fransa maçında sonradan oyuna girip penaltı kaçırdığın hatırlıyorum sadece. ama efsanevi bir futbolcu olduğunu biliyorum.) böyle adamların fazladan isme ihtiyacı yok, zico dersen dünyanın her yerinde tanırlar.
 • japonya'nin teknik adami. gun itibariyle pek mutlu degildir sanirim.
  (bkz: 12 haziran 2006 avustralya japonya maci)
 • gollerinden bazıları http://www.youtube.com/watch?v=arpenjziwko adresinden izlenebilecek, futbol tarihinin gelmiş geçmiş en klas futbolcularından, frikikleriyle doksana takmak deyiminin gerçek hakkını veren birisi.

  diğer yandan teknik direktör olarak hiçbir başarısı olmayan, zamanında japonya milli takımından gönderilmesi için japonların yürüyüşler düzenledikleri bir spor adamıdır.
 • hakkında türk spor basınında birbirinden çelişkili haberler çıkan teknik direktör.

  http://www.sabah.com.tr/2006/07/02/spo108.html

  http://www.e-kolay.net/…id=291&hid=6&haberid=396806

  öte yandan zico'nun teknik direktörlük kariyeriyle ilgili bir yorum yapmak gerçekten çok zor. zira çok kısa süren japonya macerası dışında gerçek anlamda teknik direktörlükten çok teknik danışmanlık ve yardımcı koçluk gibi görevlerde bulunmuş. oynattığı sistemse açıkçası fenerbahçe'nin şu andaki kadro yapısıyla hiçbir alakası olmayan bir hücum mantığına dayanıyor. zico, bu oyun sistemiyle japonya'ya bir adet asya şampiyonluğu (çeyrek ve yarı final maçlarını penaltılarla kazanmışlar) getirmiş olabilir ama fenerbahçe'ye de bu 3-5-2 / 4-3-3 karışımı sistemi oynatmaya kalkarsa, özellikle avrupada oldukça farklı yenilgilerin kaçınılmaz olacağını tahmin ediyorum. bu durum bana nedense 1999'da aziz yıldırım'ın, vanspor'u birinci lig'e çıkardı diye rıdvan dilmen'i takımın başına getirişini hatırlatıyor. eğer bu transfer gerçekleşirse, her transfer döneminde bir dolu ünlü hocayla görüşüldüğü haberlerini medyaya salan ama hep vasat teknik adamlarla çalışan aziz yıldırım'ın, etrafında kendi karizmasının önüne geçebilecek, futbolcu transferlerinde menejer-yöneticiler-aziz yıldırım üçgenini değil sadece kendi futbol ilkelerini baz alacak güçlü bir teknik direktör istemediğiyle ilgili teorimde pek de haksız olmadığım görülecektir sanırım. (bkz: #9626241)

  zico gelirse başarılı olur mu olamaz mı bilemiyorum ama aziz yıldırım'ın, şu anda en gözü kara şekilde kendisini destekleyen daha doğrusu kendisine tapan fenerbahçelileri bile büyük hayal kırıklığına uğratacağı ve zaten iyice azalan saygınlık ve karizmasını hepten kaybedeceğini düşünüyorum.