• babası ve erkek kardeşleri (bkz: charles dickens) ve (bkz: william makepeace thackeray) romanlarını resimlemiş yetenekli çizim ustalarıdır. hayatı boyunca bu yeteneğin eksikliğini hissetmiş hep aşağılık duygusunun esiri olmuştur. ''önümüzdeki yüz yıl içinde yalnızca (bkz: sherlock holmes)'u yaratan adam olarak tanınacaksam hayatımı başarısız olarak değerlendiririm'' sözü de bu kendi kendine atfettiği başarısız insan olma etiketinin bir sonucudur.
  • sherlock holmes gibi sadece verilere dayanan, hatta bir kitabında "hiçbir olay hakkında tahminde bulunmam,çünkü insanın mantıklı düşünme yetisini öldürür." diyebilecek kadar akılcı bir karakteri oluşturmuş olmasına karşın kendisi bir spiritüalisttir. içten içe doğaüstü olayların gerçek olmasını istemiştir.

sherlock holmes karakterinden kurtulup daha doğaüstü metafizik olaylarla uğraşmak istemesine karşın, annesinin ve çevresinin baskısından dolayı holmes karakterine tekrardan hayat vermiştir.kendi karakteriyle neredeyse zıt olan bu karakterden soğuk olduğunu düşündüğü için hiç hoşlanmamıştır.

yaşadığı dönem, bir fotoğrafçının kızının dere kenarında perileri çektiğini iddia ettiği fotoğrafın gerçek olmasını o kadar çok istemiştir ki,uzun bir süre bu olayın gerçekçiliğini araştırmıştır. lakin yıllar sonra fotoğrafı çeken kız bunu kağıtları keserek kendi yaptığını itiraf etmiştir.

perili fotoğraf

yakın arkadaşı sihirbaz houdini'nin gerçekten bir medyum olduğuna inanmıştır. basına onun gerçekten bir medyum olduğu hakkında demeçler vermiştir. houdini ise bir medyum olmadığını her yaptığı oyunun arkasında bir çözümü olduğunu ne kadar söylese bile doyle'u inandıramamıştır. bu sebepten dolayı araları bozulmuştur.
  • sherlock holmes’un yazarıdır. o yazdı, bir dünya okudu seriyi. 1859-1930 yılları arasında yaşamış edebiyatçı bir doktordur.
  • "arthur conan doyle sör ünvanı aldı ve bunu sherlock holmes'e borçlu değildi. yazarın soyluluk ünvanı almasının sebebi emperyal davaya hizmet etmek için kaleme aldığı propaganda eserleriydi.
    kahramanlarından birisi boy scouts'ların yaratıcısı olan albay baden powell'dı. onu afrikalı vahşilere karşı savaşırken tanımıştı:

-onun keskin savaş değerlendirmesinde hep sportmence bir taraf vardı -diyordu sör arthur.
    başkalarının izini sürmekte ve kendi izlerini silmekte çok marifetli olan baden powell aslan, yaban domuzu, geyik, zulu, aşanti ve ndebele avcılığı sporlarını çok başarılı bir biçimde yapmıştı.
    günet afrika'da, ndebele kabilesine karşı çok sert geçen çarpışmada bulunmuştu.
    iki yüz dokuz zenci ve bir ingiliz öldü.
    albay düşmanın alarm vermek için üflediği boynuzu hatıra olarak yanında götürdü. ve kudu antilobuna ait olan bu spiral şeklindeki bynuz, boy scouts gelenekleri içindeki yerini aldı ve sağlıklı yaşamı seven çocukların bir sembolüne dönüştü."

eduardo galeano
    aynalar
  • sherlock holmes ile polisiye türünün en akılda kalıcı karakterini yaratmış usta yazar.
  • dünyanın en muhteşem dedektifi sherlock holmes’ü bizlere kazandıran bir acayip adam, yazar sir arthur conan doyle’un hayatından satırbaşlarını paylaşmak gerekirse:

-spiritüalizm yani ruhçuluk görüşüne sahipti. hatta joseph conrad, cecil rhodes ve earl haig gibi tanınmışların ruhlarıyla konuştuğunu iddia etmiş.

-yaşadığı dönemde hiç popüler olmayan kayak sporu ile ilgiliymiş. öyle ki isviçre'de kayak sporunun yapılmasının popüler hale gelmesinde büyük payı varmış.

-71 yaşında kalp krizi nedeniyle vefat etmişitr. kalp krizi esnasında karısıyla evinin bahçesindeymiş ve elinde çiçekler varmış. karısına son sözü "sen harikasın" olmuş.

-george bernard shaw ile titanik hakkında anlaşmazlık içine düşmüşler. shaw, olayların aşırı derecede dramatize edildiğini ve halkın gerçekleri incelemek yerine felaketi dramatik bir destan olarak gördüğünü açıklamış. doyle ise shaw'ın halkı hakkında yanlış düşündüğünü söylemiştir.

- `cottingley perileri` resimlerini gördükten sonra perilerin varlığına inanmaya başlamış.

-jurassic park için ilham kaynağı olmuştur. sherlock holmes dışında diğer türlerde de kitaplar yazmıştır. bunlardan birisi de kayıp dünya adlı dinozorlar hakkındaki bir kitabıdır. jurassic park'ın yaratıcısı michael crichton filmin kaynağı olan kayıp dünya kitabının ismiyle doyle'a saygı duruşunda bulunduğunu açıklamış.

-edinburgh üniversitesi'nde tıp fakültesinde okumuş. orada `dr. joseph bell` ile tanışmış. yani sherlock holmes karakterine ilham olacak kişiyle. bell’in dahiyane akıl yürütme becerisi, hastalıkları teşhis ederken kullandığı yöntemler, bir dedektifin kullanabileceklerine oldukça yakınmış.

-üniversitedeki üçüncü yılında, balina avcılığı yapan bir gemide cerrah olarak görev almış.

- "sir" ünvanını sherlock holmes'u yarattığı için değil boer savaşı'na katıldığı ve hizmet ettiği için almış ve şövalye olmuştur.

kaynak:
    -openculter
    -conandoyleinfo
    -chicagotribune
  • leyla ile mecnun kitabının yazarı olan fuzuli'nin meşhur bir şiiri var, şu şekilde başlıyor;

"mende mecnûn'dan füzûn âşıklık isti'dâdı var;
    âşık-ı sâdık menem, mecnûn'un ancak adı var."

günümüz türkçesiyle söyleyecek olursak;

"bende mecnun’dan daha çok âşıklık yeteneği var;
    sadakat gösteren âşık benim,mecnun’un ancak adı var."

dizenin tam olarak asıl manasını ifade etmese de, duyduğumda aklıma hep şu anlam gelir; "siz en büyük aşık olarak mecnun'u bellemişsiniz ama o kitabı yazan, o aşkı anlatan benim. onlar benim dizelerim, mecnun'un değil. sizin hayran olduğunuz aşık da, mecnun değil; benim."

arthur conan doyle, sherlock holmes kitaplarının yazarı ve ben sherlock holmes kitaplarının hayranıyım. dizisi çıkıp da raflarda bu kadar boy göstermeden önce kadıköy sahaflarından birer ikişer toplayarak oluşturmuştum ilk koleksiyonumu. ekrandaki değil sayfalardaki sherlock'a, başka hiçbir kurgusal karaktere duymadığım saygıyı duyuyorum.

ama gel gör ki, ne zaman bir öyküsünü okuyup hayranlığımı tazeleyecek olsam sayfaların arkasından conan doyle bana sitemle gülümsüyor; "sherlock'un zekasına hayran olabilirsin ama unutma ki; o kurgusal bir karakter, yazan benim; dolayısıyla zeka bana ait." diyor. ve normalde senaristine/yazarına bakmadan karakter kayıran ben, konu sherlock holmes olunca kurgunun ötesindeki kurgulayan yazarı görüp, ona saygı duymaktan kendimi alıkoyamıyorum her seferinde.
  • sherlock u yaratmış bir insanın biraz zeki olamsını bekliyrosunuz ama maalesef hayali hüsrana uğruyorsunuz.

karısı ile beraber ruh çağırma seansları yapmaları.
    houdini'yi izleyip 'bunlar numara değil sen peygambersin' demesi.
    karsı ile beraber olup houdini yi dolandırmaya kalkması ve gazetelere haber olması....

nasıl sir ünvanı almış hayret edersiniz biraz araştırsanız.
    zaten kariyeri (sherlock haricinde) facia diye adlandırılacak yazılarla dolu.
  • ateşle oynamak, esmer el, yeni yer altı mezarı, yüksekteki dehşet gibi hikayeleri ile h.p. lovecraft’a ilham verdiğini düşündüğüm yazar.
hesabın var mı? giriş yap