*

• diyaloglarla hikayeyi hizli bir biçimde aktarma yöntemini ilk kullanan yazarlardandir. sanilanin aksine, sherlock holmes'dan hiç hoşlanmamıştır, bunun yerine yanlış hatırlamıyorsam tarihi yazılar yazmaktan hoşlanmıştır, fakat sherlock holmes öldükten sonra ingilterede duyulan tepki yüzünden dedektifi canlandırmak zorunda kalmıştır...
  • kendisi ayrica jurassic park serisine esin kaynagi olmus lost world kitabini da yazmistir.
  • (bkz: barbar conan)
  • yalçın küçük'ün yazdığına göre, polisiye romanları çok seven sultan abdülhamit tarafından saraya davet edilmiş ve madalya almıştır.
  • soylenenlere gore, pek cok batil inanclara sahip olan (cinler, periler vb. gibi) yazar... hatta photographing fairies isimli filmde de bu yönüne odaklanılarak canlandırılmıstır kendisi...
  • medyumları ve öte dünyayı konu alan "bilinmeyenin ötesinde"* dharma yayınlarından çıkmıştır.
  • sir arthur conan doyle holmes dizisini, canon marka, kendisine özel doyle model bir printer'da yazdirmiştir...
  • ferhan sensoy beyfendinin aktardigina gore:
    dedektiflerin piri sherlock holmes'in yaraticisi unlu ingiliz yazari sir arthur conan doyle tiyatro oyunlari da yazmis ve bir donem cok tutulan oyunlarindan iyi para kazanmis. o donemde ustadin oyunlarinda 10 pound haftalikla calisan genc bir oyuncu varmis. bir gun bu oyuncu kendisinden 30 yas buyuk olan bu yazara cok komunist bir teklifte bulunmus:
    - sir, su andan itibaren, hayatimizin sonuna dek kazancagimiz paralari birlestirip ikiye bolerek harcayalim mi?
    - nasil yani?
    demis yazar saskinlikla.
    - soyle yani, bakin ben bu hafta 10 pound kazandim. sizin sanirim, bu haftaki telif ucretleriniz 1000 pound'u bulmustur. ikisini birlestirince 1010 pound eder, bu parayi 505 pound olarak boluselim, diyorum. bu durumda sizin bana 495 pound vermeniz gerekecek.
    yazar gulmus:
    -teklifin bir evlilik teklifi gibi..
    - paralarimizi evlendirelim diyorum, sir.
    - aritmetigin cok guclu cocugum, fakat bu isten benim ne kazancim olacak?
    - simdi siz zararda gibi gorunuyorsunuz ama ilerde ben cok unlu bir oyuncu olup, cok paralar kazandigimda, bu paralarin yarisini size vermek zorunda kalacagim.
    burma biyik doyle bu cok garip teklifi elbette reddetmis ve sonra cok pisman olmustu, cunku teklifi yapan genc oyuncunun adi charles chaplin'di.
    71 yasina kadar yasayan doyle, sarlo'nun dunyanin en onemi oyuncularindan biri olup buyuk paralar kazandigini gordukce hep hayiflanmis ve her sarlo filimi izlediginde:
    - gitti paraciklar!
    diye soylenmis.
hesabın var mı? giriş yap