şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  asoiaf serisinden, efsanevi bir knight ve kingsguard üyesi.
  tower of joy vakasında eddard stark, howland reed ve askerleri tarafından öldürülmüştür.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
 • barristan selmy'ye bu kadar övgü düzülmüşken sırf dizide yer almıyor diye ser arthur dayne, the sword of morning boş geçilsin istemedim.

  arthur dayne, sword of the morning, seri boyunca değişik yerlerde ismi geçen, mad king aerys'in kingsguard'ında yer alan, yiğitliği ve yeteneği ve adamlığıyla yedi krallıkta nam salmış bir şövalyedir.

  bu aşamadan sonrası esas hikayeyle bağlantılı değil, büyük ihtimalle de dizide karşımıza çıkmayacak ama gene de ufak bi spoiler uyarısı yapayım.

  öyle bi herifçioğlu ki bu adam, hem ned stark'ta hem de jamie lannister'da aynı derecede saygı uyandırmayı başarmış zamanında. jamie'ye savaş alanında ser ünvanını veren de kendisi zaten. kitapların bi yerinde jamie o günkü kingsguard'ın üyeleriyle konuşurken arthur dayne'den 'sağ elini işemek için kullanırken dördünüzü birden sol eliyle yenebilir' diyor mesela.

  ned stark da bran'e arthur dayne'in tanıdığı en iyi şövalye olduğunu, howland reed olmasaydı dayne'in kendisini öldürebileceğini anlatıyor. o mevzu da şurda, bu entriye ara verip şunu okuyup geri gelmenizi tavsiye ediyorum: (bkz: kingsguard/#28849544)

  abimizi öldürenin ned stark olduğu söyleniyor ama howland reed de olabilir, bilmiyoruz. bildiğimiz şey, ned stark adamı öldür(t)müş olmasına rağmen aradan geçen onca yıldan sonra oğluna tanıdığı en iyi şövalye olarak arthur dayne ismini veriyor. (bkz: eddard stark/#28849846)

  bi de şöyle bi şey var, ned stark tower of joy'a lyanna stark'ı kurtarmak için gidiyor ama dayne'in ve lord commander hightower'ın da aralarında bulunduğu üç tane kingsguard üyesi lyanna stark'ı hapis tutmuyor, koruyor.

  --- spoiler ---

  kingsguard elemanları sadece kralı ve ailesini korumakla görevli olduğuna göre ve lyanna stark da kralın ailesi olmadığına göre, kingsguard'ın üç elemanının lyanna stark'ı koruyor olması, ancak lyanna stark'ın rhaegar'ın çocuğunu taşıdığı ve bu çocuğun jon snow olduğu teorisiyle açıklanabiliyor. zaten ned stark da dövüşmeye başlamadan önce son konuşmalarını yaparken lord commander da dahil olmak üzere kingsguard'dan üç kişinin ne trident'te robert baratheon tarafından öldürülürken rhaegar targaryen'ın yanında, ne king's landing'de jamie lannister tarafından öldürülürken kral aerys targaryen'ın yanında, ne de şehirden kaçarken kralın karısı ve çocuklarının yanında olmamasını garipsiyor, sizi üç yerde de bekledim, yoktunuz diyor. aldığı cevap da, evet yoktuk, rhaegar'ın yanında olsaydık şu an robert'a ağlıyor olurdun, kralın yanında olsaydık kral hayatta olurdu, kralın karısı ve çocuklarıyla kaçamazdık çünkü kingsguard kaçmaz, biz bir yemin ettik şeklinde oluyor.

  dahası, ned bu üç müthiş adamı öldürdükten sonra lyanna'ya ulaştığında mevzuyu öğreniyor ve hayatının geri kalanında o gece ettikleri yemin uğruna ölen ve aslında ölmesi gerekmeyen üç kingsguard üyesinin pişmanlığını yaşıyor. birinci kitapta gördüğü rüya da bunun tezahüründen başka bir şey değil. tekrar: (bkz: #28849544)

  --- spoiler ---
 • (bkz: gerold dayne)
 • seride pek gözükmezse bile hanesi ve hanesinin şu ana kadar gözüken üyeleriyle kış rüzgarlarında kılıçının edric dayne ile yeniden gözükmesini umduğum karakterdir.
 • game of thronesda asla göremeyeceğimiz asoiaf evreninin son dönem efsanelerinden.

  arthur dayne i özel yapan noktaların başında iki şey geliyor. birincisi yaşadığı dönem, ikincisi bu dönemin en gizemli ve hayranlık uyandıran adamlarından biri olması.

  arthur, robert's rebellion döneminin, yani hikayeye tanıklık ettiğimiz döneme en yakın olayın karizma patlaması yaşayan karakteridir. rhaegar targaryen kadar adını işitmesek de, en az onun kadar evrensel bir saygı gördüğünü anlarız. bu o kadar bellidir ki, hem eddard stark hem jaime lannister ın hayranlıkla bir adamdan bahsetmesi asoiaf evreninde yazın kar yağması gibi bir şeydir.

  peki neden böyle dedim? koskoca seride, gerçi garibim erken pert olduğundan pek şansı olmadı, eddard stark ın bir insan için övgüye benzer bir şey söylediğini duymak zordur. adam soğuk bir kere. en fazla " a true man" , "honest" gibi sıfatlar kullanıp, onların da sayısını bir cümlede ikiden fazla tutmaz. peki arthur için sarfettiği cümleye bakalım.

  " the finest knight i ever saw was ser arthur dayne, who fought with a blade called dawn, forged from the heart of a fallen star. they called him the sword of the morning, and he would have killed me but for howland reed "

  hiç nedvari bir cümle değil, bir kere çok uzun. hem başında hem sonunda saygıyla karışık hayranlık var.

  peki, jaime çıkıp ne dese beğenirsiniz,

  "that boy had wanted to be ser arthur dayne, but someplace along the way he had become the smiling knight instead." diye kendi hakkında hayıflanır.

  hatta bununla da kalmaz, kingsguarda ayar vereceğim diye bir daha saygı duruşuna geçer, jaime lannister !?

  “i learned from ser arthur dayne, the sword of the morning, who could have slain all five of you with his left hand while he was taking a piss with the right "

  ama dediğim gibi, onu özel yapan yakın dönem kahramanı olmasıdır biraz da. yoksa buralardan criston coleler , leo longthornlar, fireball ler geçti. lakin hiçbirisini seri boyunca üç, dört farklı povun hafızasından işitemedik. böyle son paragrafı yazınca şanına leke sürmüşüm gibi hissettiğimden, kendisinin baş yapıtı olan, bence de serideki en hoş satırlardan birkaçı olan şu kısmı bırakıp kaçayım.

  "the smiling knight was a madman, cruelty and chivalry all jumbled up together, but he did not know the meaning of fear. and dayne, with dawn in hand ... the outlaw's longsword had so many notches by the end that ser arthur had stopped to let him fetch a new one."it's that white sword of yours i want," the robber knight told him as they resumed, though he was bleeding from a dozen wounds by then.
  "then you shall have it, ser" the sword of the morning replied, and made an end of it.
 • 6. sezonda bir flashbackte kendisini görme ihtimalimiz varmış. yeni sezon castinglerinde yapılan bir duyuruya dayanmaktaymış bu bilgi. * jon snow'la ilgli en meşhur teorilerden birine de açıklık getirebilir kendisi.

  bir de howland reed'i görsek de tower of joy'da olan bitenleri dinlesek arkadaşlardan.
 • sör arthur dayne, şafak kılıcı olarak da bilinir. ünlü ve efsanevi bir şövalye ve aerys ıı’nin kral muhafızları’ndandı. prens rhaegar targaryen’nin en yakın arkadaşlarından biriydi.

  onun başarılı yetenekleri sayesinde kral ormanı kardeşliği yok edilmiştir. kral aerys ıı’den önce kendisi ve şövalyeleri için parasını ödeyerek sevdiği bir küçük köyü almıştır. sonunda gülümseyen şövalye’yi teke tek dövüşte öldürmüş ve kardeşliğin tehditlerini sonlandırmıştır. bu zaferinin ardından, daha sonraları kral muhafızları’nın yeminli kardeşi haline gelen jaime lannister’ı şövalye ilan etmiştir.
  fırtına burnu’nda yapılan bir turnuvada prens rhaegar targaryen’i yenmek için 12 tane mızrak kırması yetersiz olmuştur. harrenhal turnuvası'nda ise prens rhaegar'a bir kez daha yenilmiştir.
  sürekli sırtında bulundurduğu ve “şafak kılıcı” adının bir parçası olan şafak adında mükemmel bir kılıç taşımıştır. eddard stark ve arkadaşları için neşe kulesi’nde savaşırken ölmüştür fakat nasıl öldüğü tam olarak bilinmemektedir. babasının anısına bran stark eddard’ın arthur için söylediği “gördüğüm en iyi şövalyeydi.” sözünü hatırlatır.
  dayne sadece dövüşteki yetenekleriyle hatırlanmaz ayrıca yiğit ve dürüst bir şövalyeliğiyle de hatırlanır. eddard stark, jaime lannister ve barristan selmy onun efsanesini her zaman saygı ile hatırlamıştır.

  kendisi hakkına jaime lannister söyle bir söz söylemiştir;

  kılıç tutmayı ben, şafak kılıcı sör arthur dayne’den öğrendim. sol eliyle beşinizi öldürürken sağ eliyle de işeyebilirdi.

  kitapdan ayrı olarak hbo bence kendisi dizide flash back olarak geri getirecektir. çünkü kitap geçen en iyi iki sövalyeden biridir kendisi bir diğeri için: rhaegar targaryen
 • entrylerde sword of morning şeklinde yazılmış olduğu için elimden geldiğince türkçe kullanmayı planlıyorum, türkçe bilmeyenler adına. sir arthur dayne diğer adı ile "şafak kılıcı" asoiaf evreninin en güzel silahına sahiptir zannımca. kılıcı "şafak" bir göktaşının merkezinden alınmış bir parça ile yapılmış olup, valyria çeliğinden daha hafif ve keskindir. ne yazık ki tower of joy olayından sonra silahtan haber yoktur.

  düzeltme: imla.
 • sabah kılıcı olarak bilinir ve şafak isminde en az kendi kadar ihtişamlı bir kılıcı varmış.rhaegar targaryen'in en yakın dostu ve aynı zamanda deli kral'ın kral muhafızlarındandır.

  ned stark kendisi için ''gördüğüm en iyi şövalyeydi'' demiştir.

  bu gözler rhaeger ve arthur'un yer aldığı bir dizi,film veya en azından flashback istiyor.
 • dizide de arzı endam eylemiştir.

  https://www.youtube.com/watch?v=y685gvgrq98