şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz astrofizikcidir. 1920 yilinda kozmik agnostisizmin en guzel ifadesi su sozlerle ondan gelmistir: ''bilim gidebildigi kadar ilerlediginde, aklin dogaya vermesi gerektiginden fazlasini dogadan aldigini anladik. bilinmeyenin kiyilarinda acayip ayak izleri bulduk. bu ayak izlerinin kokenini aciklayabilmek icin birbiri ardi sira saglam teoriler kurduk. ve sonunda bu ayak izini birakan canliyi bulduk. o da ne? bu iz bize aitti!''
 • tam adı arthur stanley eddington'dır. "why i believe in god; science and religion: as a scientist sees it" isimli felsefi bir kitabı mevcuttur. genel relativite teorisini tahkik etmiştir. kendisi quaker bir gelenekten gelmektedir.
 • meşhur sözlerinden seçmeler:
  "shuffling is the only thing which nature cannot undo."
  "eğer güneş'in merkezi fizikçiler için yeteri kadar sıcak değilse kendilerine daha sıcak bir yer bulmalıdırlar."
 • afrika'da yaptığı güneş tutulması gözlemi einstein'ı haklı çıkarınca, ömer hayyam'ın rubaiyat'ından esinlenip (geyiğine) şöyle birşey yazmış :

  oh leave the wise our measures to collate
  one thing at least is certain, light has weight
  one thing is certain and the rest debate
  light rays, when near the sun, do not go straight.
 • einstein and eddington'a göre eşcinseldir.
 • hiç istemeden de olsa einstein'ı üne kavuşturan adam olmuştur.

  o dönemler (1910'lar falan) einstein yerçekiminin bir mercek etkisi yaparak ışığın geliş yönünü değiştirdiğini iddia etmiş, matematiksel denklemler ile de bu savını açıklamış. fakat bu savı inandırıcı bulmayan eddington "öyle şey mi olur" deyip einstein'ın yanıldığını kanıtlamak amacıyla 1919 yılında gerçekleşen güneş tutulmasını incelemiş, yıldız ışığının bükülmesini ölçmüştür. fakat sonucun eddington'ın umduğunun aksine, tam da einstein'ın hesapladığı gibi çıkması üzerine o da hatasını anlayıp einstein'a "esaslı adammışsın albert" diye telgraf çekmiştir. böylece einstein hem kendi yapması gereken gözlemi beleşe getirmiş, hem de newton fiziğini alt üst ederek üne kavuşmuştur.
 • 1882 - 1944 yılları arasında yaşamış, cambridge gözlemevi'nin yöneticisi astrofizikçidir. einstein'in görelelik teorisini, 1919 yılındaki güneş tutulmasında kanıtlayan abidir, aynı zamanda. kimi çevreler, eddington'ın newton fanatiği olduğu ve newtonu haklı çıkarıp, einstein gibi bir alman bilim adamını itin götüne sokmak için yaptığını söyler. kimi çevreler ise bilime ve astrolojiye aşık bir adam olduğunu, einstein'la savaş sürerken dahi mektuplarla paslaştıklarını, newton'un yerçekimi teorisinde eksiklikler olduğunu söyler. hatta einstein and eddington filminde dahi bu sonraki söylem takip edilmiş, eddington olmasaydı einstein bir cacık olamazdı denilmek istenmiştir. oysa ki yerçekiminin ışığı büktüğünü, daha uzaya bakmadan hesaplamalarla bulan teoriyi gerçekleştirene mi verilmeli hak, yoksa bunu görsel yönden kanıtlayana mı.? hani bizde bir ustalar için kullanılır yaa 'müendiz gibi usta' ona benziyor bu yargı. ha bana sorarsanız ilk kanıyı sunan çevrelerin tarafındayım. yani einsteini göt etmek istemiş ama elinde patlayınca "alman teori ortaya attı bizde ispatladık" demek için çark etmiştir.
 • meşhur ingiliz astrofizikçi. evrendeki hassas dengeler ve mükemmellik için şunları söylemiştir:

  ''bilimsel teorinin bugünkü durumundan evrensel bir akıl ya da bilginin düşüncesi sonucu çıkarılabilir diye düşünüyorum.''*

  * www.godandscience.org
 • einstein ile olan sidik yarıştırmasının yanısıra, entropinin istatistik ve teoloji karması bir kavram olduğunu iddia ederek bilim dünyasında dumur yaratmışlığı vardır.

  edinburglu* abiler uzunca tartışmış, fizik-felsefe-din kavramlarını öyle bir harmanlamışlar ki, referans verdikleri kaynaklara da göz atarak anlamak isterseniz 1-2 ayda sir arthur'un ne demek istediğine dair ufak bir fikriniz olabiliyor.*

  http://www.blogs.hss.ed.ac.uk/…-of-theology-part-1/