şükela:  tümü | bugün
  • ingiliz yazar. macaristan doğumludur. darkness at noon en bilinen eseridir.
  • 1976'da yazdıgı, orta avrupa yahudilerinin (eskenazi) hazar turklerinden geldigini iddia eden 13.kabile kitabı ile tüm dunyada buyuk yankılar uyandırmıştır. kendisi de gecmisiyle ovunen bir eskenazi yahudisidir. 1981'de kanser oldugunu ogrenince, otenazi gonulluleri dernegine baskan olmus ve 1983'de karısıyla birlikte supheli bir sekilde intihar etmistir. psişik incelemeler icin 400 bin poundluk bir para bırakmıstır. bu para ile edimbourg universitesinde kursu kurulmustur. bolumun onune dikilen heykeli, kadınları taciz ettigi aciklaninca taslanmis ve kaldirilmak istenmistir.
  • sleepwalkers (uyurgezerler) adli kitabinda babillilerden basliyarak newton'a kadar bilim tarihini son derece keyifli bir dille anlatmis yazar. temelde astronomiyi ele alarak bilimin zamanla degismesinde (rasyonel aklin ve deneyin oynadigi rolü de sifira indirmeden) kisisel özelliklerin, dönemin paradigmalarinin, sansin ne kadar bol rol oynadigini anlatir. ele aldigi temel kisiler pisagor, aristo ve platon amcalar, batlamyus, kopernik, kepler ve tycho brahe, galileo, ve son olarak da newtondir.
  • arthur koestler’in 13.kabile ( the thirteenth tribe )adlı kitabında; batıda şarlman’ın taç giydiği sıralarda, doğu avrupa’nın kafkaslar ile volga arasında kalan bölümünde hüküm süren “türk hazar imparatorluğu“ nu konu ediyor. bilindiği gibi, türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan on altı yıldızdan biri “ türk hazar imparatorluğu” nu temsil etmektedir. hazarlar, hırıstiyan bizanslıların ve müslüman arapların kendilerini tahakküm altına alma çabaları karşısında, museviliği benimsemişlerdi. bu kitabın bir bölümünde, hazar krallarından jozeph ile, zamanının ispanya başbakanı yahudi devlet adamı hasdai ibni şarput arasındaki mektuplaşmalardan söz ediliyor. hasdai’nin bir mektubunun karşılığı olarak joseph, kendi halkının kökenini anlatmaya girişiyor. judah’ın dinine bağlı olmaktan gurur duymasına rağmen, ırk kökenlerini sam’a dayandırmaya kalkışmıyor. sam soyundan değil, nuh’un üçüncü oğlu yasef soyundan geldiklerini, yasef’in torunu ve bütün türk boylarının atası olan “togarma” nın soyundan geldiklerini anlatarak, togarma’nın on oğlu vardı. bunların soyadlarından uygur, dursu, avar, hun, basili, torniak, hazar, zagora, bulgar ve sabirler gelmektedir. biz yedinci oğul olan “hazar“ soyundan geliyoruz diyor.
  • homeless mind olarak da tabir edilen bir dystopia yazari.
  • camus ile birlikte kaleme aldığı idam adlı eserde idam sehpasını yalnızca bir ölüm makinesi olarak değil, aynı zamanda yalnız insana özgü olan kendi ahlak yıkımını isteme eğiliminin de en eski ve en müstehcen simgesi olduğuna dikkat çeken yazar.
  • esiyle birlikte intihari secmesinde, kanser oldugunu ogrenmesinin yaninda, buyuk bir inancla bagli oldugu marksizmin izledigi seyre dair hayalkirikligi ve genel anlamda dunyanin gidisatina iliskin duydugu tepkinin rol oynadigi savlanir.
  • "calismalarini begendiginiz icin bir yazarla sahsen tanismak istemek, kaz cigeri ezmesinden hoslandiginiz icin bir kaz ile tanismak istemek kadar aptalcadir" lafi ile gonullere taht kurmus bi isim ayni zamanda...
  • “ingilizce, fransızca, almanca ve ispanyolca’dan başka herhangi bir dilde yazan yazar, aslında yalnızca çevirmene çalışır” dediği öne sürülen*, 1905 macaristan doğumlu, 1983 ölümlü, "emekli albay" gibi görünen akıllı yazar.