şükela:  tümü | bugün
 • laffer eğrisi'ni teorileştiren arz yanli iktisatçı.
 • http://premierespeakers.com/arthur_laffer/bio
  bir ziyaretten kemiksiz 32.500 dolar kaldırınca ve azılı trump yanlısı olunca, obama'yı iteleyecek yer bulmuşken ekmek sahibine de biraz kemik atarsın, şaşıracak bir şey yok.
 • vergi oranlarının düşürülmesi ve vergi cezalarının arttırılmasının vergi gelirlerini maksimize edeceğini iddia eden bilim adamıdır.
 • iktisat tarihinin en büyük balonu.
 • söylediklerinin çok dikkatli analiz edilmesi gereken iktisatçı.

  arz yönlü dediğimiz iktisat okulunun kurucusu. laffer eğrisinin babası.

  arz yönlü iktisatçılat klasik iktisatçıların devamı olarak görürler kendilerini.

  bilinenin aksine laffer, vergi alınmasın demez. alınsın ama çok az olsun da demez.

  laffer vergilerin tabana yayılmasını, genel olmasını ifade eder. sıkı denetim yapıldıkça, merdiven altı ekonomisi sıfıra yaklaştıkça, şirketlerin ticaret siciline usulünce kayıtlı olunca ve bunların beyan usulüyle beyan ettikleri vergilerim sahih rakamlara yaklaştıkça genel verginin sabit oranlı olmadı gerektiğini ileri sürmüştür. (uzun bir cümle oldu kabul)

  kısaca laffer, denetimini adam gibi yaparsan genel yabana yayılan sabit oranlı bir verginin devletin vergi gelirlerini arttıracağını söyler.
  haksız da değildir.

  vergi oranları ne kadar yüksek olursa olsun denetim olmadığı zaman vergi geliri toplayamazsın.
 • amerika'da halkın vergisini sağlık sigortasına harcamak için bile yıllarca dil döküldü. getirilen düzenlemede sağlığın bir hak olduğuna dair vergi yönetimi yerine devlet hakemliğinde özel sektör hizmet, sunuluyor.

  akp'nin gss uygulamasını, zorunlu işsizlik birikimi, bireysel emeklilik yasalarını abd'de uygulamaya kalk bakalım, ertesi gün lame duck oluyor musun olmuyor musun.

  tanım: goygoycu. ekonomistlerde çoktur.