şükela:  tümü | bugün
 • romantizm akımına dahil edilebilir gayet başarıyla, zaten sembolistler düşüncelerini kapalı anlatan romantiklerdir (hadi yaa?)
  ilginç 1 hayatı olmuş, verlaine ile ateşli aşkı etkilemiş çok ve en sonunda cephede ölmüş... cephede değil de tedavi amaçlı döndüğü memleketinde öldüğü de söyleniyor...
  (bkz: filmin sonunu soylemek)
 • çağdaş fransız şiirinin kurucusu olarak da nitelendirilir. asıl mevzu bunu 17 yaşında yapmış olması ve 20'sinde de şiir yazmayı bırakmasıdır.
 • değişimin gerisinde her zaman olacak olan,sıra dışı bir hayat yaşamış şair
 • ... ek olarak; hayatının son döneminde islam diniyle kaynaştığı ve son nefesinde arapça olarak allah kerim dediği magazin çevreleri tarafından bilinmektedir.
 • bukowski, lorca,dickinsongibi şairlere yakıştırılır biçimde yaşamıştır, ibnedir, köle tüccarıdır, lorca da aşık olduğu subayın peşinden giderken faşistlerce yakalanıp kurşuna dizilmiştir, bukowski nasıl 70 ine kadar yaşamıştır pek ilginçtir(üstelik adam kanserden öldü, akciğer kanseri falanda değil).
  uyağa bağlı ritmin ardında yarı-bilinçli imgeler, bir rüya durumunu andıran resimler şiirini eşsiz yapar.
 • jean nicholas arthur rimbaud, sıkı yürür.
 • 1995 yapımı, rimbaud-verlaine ilişkisini konu alan total eclipse adlı filmde leonardo di caprio tarafından canlandırılmış şair.
 • duzyazi $iiri bariz bi $ekilde ilk* o ortaya koymasa da duzyazi $iirin babalarindan sayilabilecek fransiz $air. ortaokulda ustaca yazdigi latince $iirlerden bir suru odul almi$, sonra 16-17 ya$inda hala ba$yapit kabul edilen $iirleri yazmi$ (sensation, le bateau ivre), 21 ya$inda da duzyazi $iirlerle edebiyati bi kenara it(ebil)en $air. hayati surekli evden kaçmakla ve yolculukla geçmi$. baudelaire i $iirin tanrisi olarak gordugunu soyler sagda solda.
 • http://losthighway.8k.com/sairler.html

  burun kanatlari artik,
  ürpermiyor korkuyla;
  eli gögsünde,
  sakin,güneste dalmis uykuya
  yalniz sagyaninda kirmizi iki delik var.
 • on altı buçuk yaşında, "kahin'in mektupları" adıyla bilinen iki mektubunda "ben bir başkasıdır" (je est un autre) diye yazarken, bunun "benim ben'im tanrı'dır." anlamına geldiğini biliyordu. on yedi yaşından yirmi bir yaşına kadar, dört yılda, şiirin bütün geleneklerini, yapısal ve zihinsel düzenini parçalayıp altüst etti. düzyazı şiirleriyle yarattığı dil, günümüz modern şiirinin yazınsal temellerini oluşturdu. rimbaud'nun şiirde ulaştığı yükseklik şiirin son sınırları olarak kabul edilir. rimbaud şiiri bırakmadı, sözün simyasını keşfetti, şiiri tamamladı ve sessizliğe erişti. "rimbaud'dan sonra ne yazılabilir?" sorusunu yirminci yüzyıl şairleri yanıtlayamadı. sıra yirmi birinci yüzyıl şairlerinde. rimbaud, modern şiirin başlangıç noktasıdır.

  (bkz: aphinar)

hesabın var mı? giriş yap