şükela:  tümü | bugün
  • adamim, agzindan cikan her cumleye kefilim o derece.
  • birkaç güne külliyatı elimde olacak olan filozof.
  • “hiçbir olay karşısında büyük sevinç ya da büyük üzüntü duymamalıdır; bunun bir nedeni, bu olayı her an yeniden biçimlendirebilecek olan tüm şeylerin değişebilirliğidir; bir başka nedeni de bizim için yararlı ya da zararlı şeyler hakkındaki yargımızın yanıltıcılığıdır; bu yanıltıcılık yüzünden hemen herkes bir defa, sonradan kendisi için çok iyi olduğu ortaya çıkan bir şeyden yakınmış ya da en büyük acıların kaynağı olacak bir şeye sevinmiştir.”

yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar - schopenhauer

nenemiz dedemiz bunu şöyle özetler idi; (bkz: her şerde bir hayır vardır)
  • doktor mu lan acaba diye merak ettim ki tıp fakültesi terkmiş. kitaplarında tıbbi izler bulmak mümkün.
  • yaşasaydı, o aforizmalarla twitter'da en az 30.000 takipçili hesabı olacak adamdı. hegel'i de spam artı block yapardı diye düşünüyorum.
  • sanırım en sevdiği kelime "budala" ve şöyle diyor:

"iskambil oyunları, toplumun sahip olduğu değerin ölçütü ve tüm düşüncelerin iflasının en açık işaretidir."
  • aşkın metafiziği kitabında bol bol saçmalayan filozof. yarım bıraktıklarını nietzsche tekamül ettirmiş, toparlamıştır denebilir.

edit: aşkın metafiziği'nde saçmalamış dedim.saçmalamaktan başka iş yapmaz demedim.nitekim sevenlerinin mantık çalışması gereken filozoftur.
  • ''nasıl gemide giderken ilerlememiz kıyıdaki nesnelerin geri çekilmesiyle, dolayısıyla da küçülmesiyle kendini belli ediyorsa, ihtiyarlamamız da büyük yaşlardaki insanların bize genç görünmeleriyle kendini belli eder''. sözünün sahibi.. insanın yaşlandığını anladığı anlardan biri işte.

ayrıca sadece aşkın metafiziği kitabını okuyup hakkında ahkam keseni çoktur kendisinin.
  • kağıt oyunlarını en utanç verici şey olarak görüyor ve genel olarak hobilere de bakış açısı benzer gibi.
  • kendisi hiç evlenmemiştir.kadınların 30-35 yaşlarında beyinsiz çirkin ve kaba adamları iyi terbiye görmüş cana yakın adamlara tercih edebileceklerini savunmuştur.aşk ona göre sadece soyun devam etme ihtiyacıdır.
    (bkz: aşkta kaybeden büyük filozoflar)