şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere kralı yedinci henry ve yorklu elisabethin büyük oğlu, ingiltere prensidir. 20 eylül 1486 da greenwichte dünyaya gelmiş, 2 nisan 1502de babasından önce ölmüş ve worcester katedraline gömülmüştür. tüm hayatı boyunca sürekli sağlık sorunlarıyla karşılaşmış, astım, böbrek enfeksiyonu ve mide şikayetleri daha yedi yaşındayken başlamıştır. ispanya kralı ikinci ferdinand ve isabellanın kızı aragornlu catherine ile evlenmiştir. bu evlilikten dört ay sonra on altı yaşına girdiği günlerde hastalanarak ölmüştür. karısı aragonlu catherine yaklaşık yedi yol sonra kocasının kardeşi sekizinci henry ile evlenmek zorunda kalmıştır.
 • (bkz: the tudors)
 • osmanlı'nın şehzade mustafa'sına benzeyen bir hikayesi vardır. o da mustafa gibi babasının yerine geçmesi için çok iyi yetiştirilmiş, ölmeden önce tüm avrupa'da barışın nasıl sağlanacağı konusunda bir çok araştırma ve çalışma yapmıştır.
  ne yazık ki evlendikten kısa bir süre sonra o zamanlar ingiltere'de yaygın olan ''terleme hastalığı'' na yakalanarak ölmüştür. yerine her akşam büyük partiler veren ve hayatında kadınlardan daha önemli bir şey olmayan vııı henry kral olmuştur.

  karısını çok sevdiği, son günlerinde,ona, kardeşi harry (kral olmadan önce vııı henry'nin ismi) ile evlenmesini, böylece ''ingiltere krallığının barış içinde yaşaması ve daha da güçlü olması için yaptığı planları, kraliçe olarak hayata geçirmesi gerektiğini'' vasiyet ettiği söylentiler arasındadır. hatta bunun üzerine yazılmış bir kitap da vardır. (bkz: mahkum prenses)

  ispanya prensesi olan karısı, sonrasında vııı henry nişanlanmış, nişandan 7 sene sonra evlenebilmiştir. güçlü bir kadın olan ve kraliçe olması için yetiştirilen prenses catalina, çapkın kral henry tarafından aldatılmış kısa bir sonra da evliliği iptal ettirilmiştir. hatta bu evliliği iptal ettirebilmek için henry krallıkta yeni bir kilise bile kurdurmuştur.

  tudor'ların dönemi o kadar çok entrika ve acıklı olaya sahne olmuştur ki, bu dönem için bir ton kitap, dizi ve film bulabilirsiniz. bu krallıkta mutlu son bulmak cok zordur.

  (bkz: tudors)

  (bkz: boleyn kızı)

  (bkz: the queen's fool)

  (bkz: the other queen)