şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda makale demektir.
 • bunun türkçesi için önerilmiş kelime ise harfitariftir. (ah, şimdi hayatta unutmam)
 • ing. eşya parça. makale, yazı. tanımlık. madde, fıkra.
 • ing. belirli bir konu üzerindeki makale. çokça essay ile karıştırılır.
 • basit anlatımla ingizce'de daha önce bahsi geçmiş bir konudan, nesneden bahsederken tekrardan hatırlatma gereksinimi duymadan karşıdakine durumu, nesneyi anlatmayı kolaylaştıran "the" ekidir ve that kelimesinden türemiştir.

  basit bir örnekle; sınıf ortamında iki öğrenci arasında daha önce bahsi geçen bir kalem olsun. muhataplardan biri arkadaşından, masada duran kalemler arasından daha önce bahsettiği kalemi istemek için "give me the pencil" der. türkçe'de buna karşılık olarak masada duran kalemler arasından "bana kalem ver" denirse karşıdaki ya "hangi kalem" diye düşünür ya da herhangi bir kalemi verir. ancak kalemler arasında daha önce bahsi geçmiş olan bir kalem varsa "bana kalemi ver" dendiğinde karşıdaki hangi kalemin ima edildiğini anlar.

  sonuç olarak article'in türkçe karşılığı tam olmasa da vardır ve isimin sonuna eklenen ve kelimeye göre -ı, -i, -u gibi sesli harf ekleriyle sağlanır.
 • belirteç olan the, a, an ingilizce'de kelimeleri belirten belirteçlerdir. onlara kurban olurum ben.

  bir yazım yöntemi olarak article gazete ve dergilerde kullanıldığı gibi akademik araştırmaları hazırlarken de kullanılan bir yapıdır. essay yazmayı özlemle anmak için vesile olur. 4 saat sonra teslim edeceğim bu yöntemin mahsulü makaleye ara verdikçe buraya article tanımını yapacağım.

  öncelikle bir article yazmak için belirlenmesi gereken en önemli etken alıntı/kaynakça için hangi format kullanılacağıdır. bu kaynakça formatları benim gördüğüm kadarıyla tamamen sizden bu makaleyi talep eden kurumun keyfine göre belirleniyor. mla ve apa en yaygın istenilen kaynakça şekilleri. bunlardan hangisine göre olacak belirlendikten sonra article yazımına başlıyoruz.

  akademik bir çalışmada olması gereken bölümler vardır.

  abstract yazınız okunmaya değer mi buradan belli olacakmış. adı üstünde özet. çalışmanın amacı, yöntemi ve önerisi burada özetlenecek. en ideali bu kısmı tüm çalışma bittikten sonra yazmak.

  introduction araştırmamızı yaptık, kaynakçaları topladık. burada giriş yapıyoruz. essay yazarken nasıl thesis statement varsa burda da benzer şekilde çalışmamızın amaçladığı yönü hafiften belirtiyoruz. uzun olmasına gerek yok bence bir iki parağrafla hemen gelişme kısmına geçiyoruz.

  girişin hemen ardından çalışmamızın dayanaklarını, yararlandığı kaynakları, düşünceleri, kısacası tüm çatıyı birbiri ardına sıralıyoruz. en uzun süren şey burasını yazmak.

  conclusion tüm yazdıklarımızı toparlayıp bağlıyoruz ve bitti gitti.