şükela:  tümü | bugün
  • malum bizim ülkede domuz ürünü satışı yasak. zaten kırmızı etin pahalı olduğu ülkemizde birde dana ve koyun ısrarının eklenmesi fiyatları iyice yukarı çekmekte. sonuçta üretimi kolay domuz ürünlerinin piyasadaki yokluğu bir arz eksiği yaratmakta. tamam, evet, biliyoruz islam inancına göre o hayvanı yemek arapça'da "zararlı" anlamına gelen "haram" kelimesi ile işaretli, bu size mantıklı geliyor ve bunu yiyenlerin, mesela avrupalıların ortalama yaş ömrününün kendi toplumunuzdakilerden kısa olduğuna inanıyorsanız, tamam o zaman, siz yemezsiniz olur biter.

evet ülkemizde çeşitli seçkin gıda marketlerinde bu ürünler satılıyor ama numunelik oldukları için piyasa fiyatlarını düşürebilecek miktarda değil, aksine dahada pahalı, bu şekilde de bir anlamı yok. bu yüzden bu konuda varsa talebimiz, bunu arttırıp yaygınlığını çoğaltmalıyız.

domuz ürünlerinin sağlığa zararlı olduğu inancı dönemin şartlarına bağlı bir yanılsamadan ibarettir, bunu burada tartışacak değilim ama hali hazırda kırmızı etteki kıtlığın gıda sektörüne yansıması insan sağlığını bozan çeşitli madde ve hileler ile sonuçlanmakta, bundan eminiz. dolayısı ile güvenilir bir markaya ait değilse, ben daha sağlıklı ve hilesiz olacağı için günümüzde domuz etini tercih ederim.

hem bu sayede inanın normal kırmızı ette ucuzlayacak ve insan sağlığına zararlı hileler azalacaktır. kendilerine göre ülkemizde yaşayan benim gibi kafirlerin de domuz eti tüketmesi inançlarına körü körüne bağlı müslüman kardeşlerimizin de işine gelecektir.

valla açıkçası piyasada kolay ulaşılır olsa ben paso yerim. zaten tadı da kıvamı da oldukça güzel. sizlerin kahvaltıda salam sucuk diye yediğiniz o işlenmiş zırvalıklar yerine elin avrupalısı direk bacon yiyor ve kusura bakmayın ama bu 1000 kat daha sağlıklı. zaten gidin ülkelerine bakın adamlar nasıl yaşlı domuz yiye yiye domuz gibi olmuşlar, aşırı sağlıktan ölmüyorlar bir türlü.

sonuçta alkolda haram ama satılıyor, istemeyen içmiyor. bunda hatta yiyenin içip içip sapıtmak gibi çevreye bir zararıda olmaz, en kötü diğer kırmızı etlerin fiyatlarının düşmesi gibi bir yararı olur. hadi amaa, burada benim gibi düşünen bir sürü arkadaşım olduğunu biliyorum.

hadi şu bacon işine de bi el atalım, talebimizi oluşturup ülkedeki saçma birşeyi daha değiştirelim, hatta işi gücü bırkıp domuz çiftliği işine filan girelim. yapılsın bu. saygılar.
  • +1 ile desteklerim. ver oradan bir spare ribs bana.
  • sabah kahvaltılarında bacon yumurta storylerini şimdiden görebiliyorum.
  • menemen bacon ile yapılmaz, kesin ve net.
  • (bkz: domuz haramsa alkol de haram)

ama domuz daha haram. buradan reyize sesleniyorum. al vergini, domuz satışını yaygınlaştır. inanan yemesin.
  • (bkz: ekşi sözlük ateistlerinin niye böyle olması)

ateist kısmı değişken. deist, agnostik, hristiyan vb. kısaca müslüman hariç her bir inanç yazılabilir.

bu hızla devam edin, yarın kopek eti de lezzetliymiş, at eti de iyiymiş kırgız arkadaş dedi diyerekten çin halk cumhuriyeti'ni yakalayacaz inşallah.
  • domuz eti satışı zaten yapılıyor, domuz artığı satışını ne yapacaksınız anlamadım.

nakıs türkçe.
  • ruhsatlı domuz çiftliklerinin olduğu türkiye'de domuz eti yasak değildir.(arabistan mı burası aq?)
    sadece domuz ürünü satışı karışıklıklara mahal vermemek adına belli ölçülerde kurallara bağlanmıştır.nedir bu kurallar?meselâ diğer hayvan ürünleri ile aynı reyonda olamaz.yani bacon'ı bizim namet pastırmanın yanında göremezsin ya da yemeklerinde domuz eti de konulabilen bir restorantta menüde yemekte domuz eti olduğu bilgisi görsel olarak işaretlenmek zorundadır.

bu kadar yani.
    abartmayın.bi de bilmeden etmeden başlık açmış.

zorunlu edit: 10larca yokmuş 3 tanecik varmış onun için entariyi değiştirdim.
    sorry dostlar.
    3 çiftlik de bakanlık tarafından onaylı çiftlikmiş.
    ben demiyorum fakıbaba diyor.ona çemkirin.

http://www.gidahareketi.org/…in----1557-haberi.aspx

bi de o kadar pimpirikleneceğinize sokakta ne yedeğinize dikkat edin de hassasiyetinizi anlayayım.

(bkz: sultanahmet koftecisinde at ve esek eti tespiti)
    https://www.sgkrehberi.com/…alarin-tam-listesi.html
  • 82422514 burada uzun uzadıya tartıştık meseleyi.
  • domuz eti satılıyor ancak eskisi kadar yaygın değil sanırım. önceden büyük migroslarda görüyordum şu an göremiyorum. tabi basit bir google aramasıyla çok rahat ulaşılabilir.