şükela:  tümü | bugün
 • sadece gençliğin yeni trendi değildir. ailem boşandıktan sonra, 10 senedir, annemin neredeyse her gün söylediği, her günün sonunda da hüngür hüngür ağladığı en bi saçma ilizyondur. çok basit bi psikolojik kara deliktir. ufaktır, farkedilebilir ama bazen ruh, milyarları hesaplayıp, dünyaları gezip de çitin üstünden mi altından mı geçeceğini kestiremeyen robot gibi takılır kalır.

  bu kararı vermeye insanı iten en temel şey genelde; ben çok iyiyim, ama bütün kötülükler beni bulurken etrafımdaki bütün kötüler, bana zulüm edenler hep kazanmaya devam ediyor. halbuki kendi bakış açımızın ne kadar öznel olduğunu bilerek, kendimizi daha çok severek devam etsek böle saçma bir karar almamıza gerek kalmaz. zira bu karar insanı kendinden daha çok uzaklaştırır; daha bu kararı vermeden önceki benliğimizi kabul edememişken. tamamen dangalaklıktır aslında, kısa yoldan çözüm arayışıdır, kendinden kaçmadır. suçlunun kendisini olduğunu bildiği halde suçuyla yüzleşmak istemediği için mantığın iğrenç "ben iyiydim, ama artık kötüyüm" kandırmacası sonucu çıkan karardır. allah belasını versin, insan önce kendini sevmeli. iyi kötü, hep öznel bunlar.
 • 'bazen büyük laflar ediyorlar, bana insanları sev diyorlar. ben de elbisemi ikiye bölüp yarısını veriyorum böylece bu yarım şeylerden iki insan açıkta kalıyor' diyor dostoyevski suç ve ceza' sında. görüldüğü gibi kötü insan olmaya karar vermek için sebep yaratmak çok kolay. yine balzac'ın eugenıe grandet inde zamanın paris'i için yaptığı 'paris'te birisi için iyi insandır dediler mi hali haraptır, bunun manası ‘zavallıcık öküz gibi aptaldır’ demektir' tespiti günümüzde tüm dünyada geçerlidir. hülasası iyi bir insan olmanın sorumluluğunu, çilesini ve belki de hor görülüşünü ömür boyu taşımaya karar vermenin yanında, kötü bir insan olmaya karar vermek sıradan bir iştir günümüzde.
 • kötü bir karardır. dur daha dakka bir gol bir.
 • hamdık piştik olduk'a göre yeterince cesur olunduğunda gerçekleşebilecek şey. öyle ya, kolay şey değil kötülük.
 • kararı veren kişi siz değil önemsediğiniz biriyse artık sizin içinde çoğu şeyin kötü olmaya başlaması demek..
 • ahaha artık mı? kendinin farkında olmayan, kendini bilmeyen insanın eyleyeceği olur ancak.

  (bkz: kimseye kötülüğüm dokunmamıştır/@kizillik)
  (bkz: iyi ve kötüyü düz bir çizgiyle birbirinden ayırmak/@kizillik)