şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yol verdiğinizi mi sanıyordunuz.
 • bu zihniyetteki adam zaten yol mol vermez. kimse kendini kandırmasın.

  yol vermeseniz de insan hayatını tehlikeye atacak şekilde agresif tepki vermeyin. motor sürücüleri trafikte 2 tekerler üzerinde, ciddi yaralanma - ölüm tehlikesi altında seyahat ediyor. türkiye'de zaten trafik bir jangıl, hayatta kalmak marifet ister. kullandıkları vasıta nedeniyle dezavantajlı olan insanlara hayatı daha da zorlaştırmayın.

  bir anlık sinirinizin veya motorcu nefretinizin bir insanın hayatının sonlanmasına neden olmasına izin vermeyin. bırakınız siktir olup gitsin, geberecekse gebersin ama buna siz vesile olmayın. derim.

  anlık olarak verdiğiniz agresif bir tepki sonucu, -kusurlı olan taraf da olsa- bir insanın ölümüne neden olmak büyük bir vicdani sorumluluktur.
 • üstteki yazarın sorusuna cevaben..

  sol şeridin solundan kökleyerek gelen motorcu maldır. çünkü hayatını ve trafikteki diğer sürücülerin hayatını riske atmaktadır.

  lakin öyle bir durumda kimin haklı kimin haksız olduğu önemsiz bir konudur. durumun barındırdığı tehlikeyi analiz ettiğinizde, tam olarak sağ şeride geçmeseniz bile, şeridinizin sağ çizgisine yanaşarak, riskli işler yapan motorcuya geçmesi için alan bırakmanız;

  1. olası bir kazayı önleyecektir.akan trafikte kaza yapan bir motorcu daha büyük, ölümlü-yaralanmalı bir kazaya yol açabilir.

  2. böyle bir tehlike yoksa bile, kaza riskini azaltarak motorcuya kendi çapınızda bir iyilik yapmış olursunuz.

  böyle bir durumda şeridin sol çizgisine iyice yanaşarak motorcuyu engellemenin mantıklı bir hareket olduğunu düşünmüyorum. trafikte içinde bulunduğunuz durumda kim haklı-kim haksız analizi yapıp, haklıysanız kaza riski taşıyan hareketler yapmak yerine, haklılık meselesini bir kenara bırakıp "olası (ölümlü) bir kaza riskini düşürmek için ne yapabilirim" diye düşünürseniz, bence daha hayırlı bir iş yapmış olursunuz. ölüm kapıyı çaldığında kim haklıydı kim haksızdı, kim sinyal verdiydi kim korna bastıydı gibi meseleler çok önemsiz kalıyor.
 • genelde sadece şehir içinde olmak üzere ağırlıklı olarak beşiktaş levent arası motosiklet kullanan biri olarak kamera kullanmak gibi adetlerim yok. şov peşinde de değilim ama arabanın içinden geçerim yinede o yolu alırım. genelleme yapacağız diye işin bokunu çıkarmayın şu 3 günlük dünyada tadımız kaçmasın sonra. serseri heryerde serseri bunun motorcusu da aynı yürüyenide.
 • (bkz: mal beyani)
 • tanım: mal beyanı

  siz de, tek şerit yol ayrımına girmek için yolun geri kalan 3 şeridini kapatan, kamera görmediği yerde trafik ışığı, hız sınırı tanımayan, engelli rampası, kaldırım dinlemeden her yeri kendisinin otoparkı sanan, dönel kavşaklarda yol hakkının her zaman kendisinde olduğunu düşünen, yaya geçidinin yolların güzel görünmesi için yapılmış süslemeler olduğuna inanan, karşıdan karşıya geçmek isteyen yayaların kendisine yol vermesi gerektiğini düşünen, direksiyondayken, instagram olsun, facebook olsun türlü uygulama kullanımını normal karşılayan, ben gidemiyorsam kimse gidemesin düşüncesine sahip, muhtemelen küçklüğünde anne baba sevgisi görmemiş, pasif agresif karakterli biri misiniz? haydi, bir araya gelin, aranan fırsat kapınıza geldi.

  hatta hızınızı alamazsanız, taksiciler de hakkınızı gaspediyor önünüze filan kırıyor, bir şey derseniz haydarı alıp arabanızın aynalarını kırıyorlar, youtube'da iki video da onlar ile ilgili izleyip, gaza gelin, tüm otomobil sürücülerine bi şeyler yapın.

  baktınız başarılı oldu minibüs ve otomobil şöförleri ile devam edersiniz, böylece trafikte doblolarınızla siz kalırsınız sadece.

  geçen hafta ambülansta bir yakınımı hastaneye götürürken, telaş içinde olmayıp ta, "motorculara" yol vermeyen profili keşke kameraya alabilseydim. yol benim diye ambülansın önüne kendini atanı mı ararsın, müziği sonuna kadar açıp elde telefon sosyal medyada takılıp sireni duymayan, ışığı görmeyen, inip uyarmak zorunda kaldığımız otomobil sürücülerini mi?

  azıcık utanması olan, önce iğneyi kendine batırır, sonra başkasına. ama yeni yetme bebelerde artık utanma, ahlak, empati, had bilme gibi kaliteler iyice kayıp olduğundan, aklı yok fikri var şeklinde kendince bir şeyler yapıyor işte. yeni türkiye' nin yeni kutsal bilgi kaynağına hoş geldiniz. güle güle kullanın.

  gelelim motosiklet tepesindeki 20lik bebeler ve kendini genç hisseden motosiklet kullanmaya yeni başlamış orta yaşlı sürücülere.

  1 - yol hakkı senin değil (hiç bir zaman)

  2 - sıkışık trafikte, önünde bir motosiklet gidiyor, aralara giriyorsa, ya onun teker izinden aynı girdiği aralara girmelisin, ya da şeridinde beklemelisin. bir aracın solundan başka, sağından başka motosiklet aynı zamanda geçmeye çalıştığında, trafiği teklikeye sokarsınız.

  3 - önünüzdeki motor yavaş mı gidiyor? sellektör ve korna ile uyarırsanız müsait olan yerde size yol verecektir, diğer araçların arasına girerek sollamaya çalışmayın.

  4 - araç sollamak istediğinizde ilk olarak araç sürücüsünün telefonuyla mı oynadığını yoksa yola mı baktığını kontrol edin.

  5 - akan trafikte, yol ayrımlarında, ayrılacağınız tarafın en dibine geçin, aksi taktirde en sağda giderken saatte 120km hız ile en sola kıran (veya tersi) sürücüler hayatınızı riske atacaktır.

  6 - emniyet şeridine gireceğinizde veya araçların arasından diğer şeride geçeceğinizde önce geçeceğiniz yerden gelen başka bir araç olup olmadığını kontrol edin. trafikteki tek araç siz değilsiniz ve diğer motosiklet sürücüleri en çok bu tarz haraketler riske atıyor. eğer başınızı çevirip geçmek istediğiniz şeritte gelen giden var mı kontrol edemeyecek kadar acemiyseniz, trafiğe çıkmayın.

  7 - akan trafikte şeridinde giden motosikletleri otomobil varsayın ve asla yanına girmeyin. unutmayın, olası bir diamonte vb sıkıştırması durumunda yanınızda kaçacak yer olması gerekiyor. takip etiiğiniz motosikletin aynasında görünebileceğinizden emin olduğunuz şekilde gidin.
 • sağ şeride kaç tane orospu çocuğunu sıkıştırdım bu kampanyadan sonra.

  içinizdeki orospu çocuklarını elemediğiniz sürece daha çok dayak yersiniz. beter olun.

  gerçi ele ele bitmez orospu çocukları ama olsun biz ağız paylarını verelim.