şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ataturk'un anzac sehitliginde yazan ve tarihin altindan kalkilmasi en zor olan sozlerinden bir tanesi. hicbir komutan kendi ulkesini isgale gelen dusman guclerini boyle bertaraf etmemis, boyle surundurmemis ve boyle sereflendirmemistir. tarih boyunca boyle bir laf baska hicbir kumandana nasip olmamistir. sirf bu laf ugruna avusturalya'dan 80 sene boyunca her sene on saflarda savasan avusturalyali askerler gemilerle canakkaleye gelmis, onlari o tepelerde gazilerimiz kollari acik karsilamistir.

(bkz: onlar bizim cocuklarimizla koyun koyuna yatacaklar)

"bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! burada dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."
  • bunun üzerine avustralyalı bir anne ata'ya aşağıdaki cevabı yollamıştır

“gelibolu toraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti. gözyaşlarımız dindi.
    bir ana olarak bana, bir güzelim teselli bahşetti. yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde
    dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine ata
    demek istiyoruz. çünkü, yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın
    sözleri gibi yüce, ilahi. evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük ata’ya tüm analar adına şükran,
    sevgi, saygıyla...”

kaynak: çomu onsekiz mart üniversitesi öğretim üyesi prof. dr. a. mete tunçoku'nun 2-4 eylül 2005
  • mevzuyu bilmesek, bu sözleri bir kızılderili söylemiştir diyebiliriz rahatlıkla.. medeniyetin asla anlayamayacağı bir hissiyata müstenid, tunç gibi kavi, sabah rüzgarı gibi canlandıran bir ruh halidir bu..

"hoşgörü" gibi çakma, zoraki ve samimiyetsiz bir algıdan öte, gerçek bir yabanî düşüncedir bu..

insanın kirliliğinden fersahlarca uzak, ancak tabiatın ruhaniyeti ile izah edilebilecek bir barbarlık.. iki dakika önce gırtlağına sarılanın cesedine tükürmemek, onun da bir hz. adem evladı olduğunu unutmamak insanların çoğu için bir muammadır.. o muammayı cümle aleme izah etmiştir gazi paşa bu sözleriyle..

ruhu şâd olsun..!

---
    (bkz: barbar türkler/#27416376)
  • her okuduğumda beni ağlatmıştır. savaşın anlamsızlığını bilen, ölümün ağırlığıyla olgunlaştıkça büyümüş bir askerin sözleridir bunlar. mustafa kemal'e dair hayırla bildiğim yegane şeydir. hüzünlü, kederli ve bir o kadar teselli edici. savaşa dair keder, taraflar arasında ortaktır.

(bkz: kahramanlara övgü)
  • birkaç sene önce önemsizliği vurgulanan sözlerdi. şimdi tekrar insaniyeti hatırlanır olmuş.

işte bu, türkiye'nin kaderinin kötülüğünü gösteriyor.

edit: kürt milliyetçisi birinin keder diye bu sözü övmesi de aslında bu cenahtan bazılarının türkleri nasıl gördüklerine örnektir. düşman.
  • çok ilginç bir özelliği var bu sözlerin.

her denk geldiğimde, sözlerin tam bu kısmına geldiğimde, aniden, yoktan var olan bir hıçkırarak ağlama hissi geliyor. tutamıyorum kendimi. nerede olursam olayım. içimden geliyor ağlama hissi. eziliyorum sanki sözlerdeki duygu yükünün altında.

bu sözleri yaratabilmek nasıl bir büyüklüktür? nasıl bir yüce gönüllülüktür? nasıl bir insanlık, nasıl bir babalıktır?

gözlerim doldu gene.

ata'nın kıymetini bilmeyenler şu sözlerin de taşıdığı kıymeti bilmeyenlerdir.
  • atatürk’ün asla söylemediği söz.

(bkz: #75465617)