şükela:  tümü | bugün
 • gayet katıldığım önermedir. maalesef tıp fakültesi dahi önemini yitirmeye başlamıştır. en parlak fakülte ise günümüzde tabiki ilahiyat fakültesidir.

  bunun dışında erkenden hayata atılıp para kazanmaya başlamak çok daha mantıklı. keşke bugün ki aklım 8-10 sene evvel olsaydı, çok pişmanım geleceği göremediğime.
 • her ile üniversite açılması ve genelde açılan üniversitelerde, açılan bölümlerin ise fen edebiyat gibi fakülteler olmasının doğurduğu bir sonuç. bolumleri açıyorsunuz iyi güzel ama o bölüm de açık var mı yok mu buna göre açmıyorsunuz. bir sürü insan edebiyat mezunu tarih mezunu. çoğu işsiz. bu bir örnek diğer çoğu fakülte için de durum aynı. bunlar yetmiyor gibi her yere özel üniversitelerde açıldı. çevrem de okumayan insan yok ama eğitim kaliteli değil.
  üniversite bitiren gençlerin çoğu vasat ve vasat altı.
  her yere üniversite açıldıkça eğitimin kalitesi düşüyor. aynı bölümden mezun bir sürü kişi oluyor.
  diğer bir konu ise; her yerde torpil olması referans adı altında. her başvurduğunuz yer size "referans" soruyor. okuyupta işsiz kalmazsın denebilecek bir bölüm yok gibi. çoğu insan okuduğu işi bile yapmıyor sonrasında.
 • üniversite okumak anlamsızlaşmaz... moraller bozulabilir.. isyan edebilirsiniz.. ama bu, üniversiter eğitimi çöpe atmaz.
  üniversite eğitimi amfide hocanın ders anlattığı, öğrencinin not aldığı,, not alamayanların o notları fotokopi ettiği,,, ezberlenmiş ezberlerin ezberlendiği bir eğitim sistemi değildir..
  üniversiter eğitim, öğrencinin yarın işlenecek konuya önceden değişik kaynaklardan çalışıp hazırlanarak derse geldiği,
  derste kontra sorularla profesörü zorladığı,,
  bazen prof'un yardımına diğer öğrencilerin yetiştiği,,,
  sınıftaki tartışmanın kantine taştığı,,,,
  lisedeki gibi müfredatın öğretmenden öğrenilmesi kalıbından ziyade,
  öğrencinin öğretim üyesi ve diğer öğrencilerle tartışa tartışa sadece bilgilenmekle kalmayıp bilgiye katkı yaptığı,,,,,
  bir eğitim sistemidir... anlamsızlaşması imkansızdır...

  hele hele işsizlik ile karıştırılması sağlıklı muhakeme yeteneğinin yitirilmesi anlamına gelir. zira işsizlik üniversitenin değil, ekonominin meselesidir..

  nobelli ekonomist paul samuelson meseleyi şöyle özetler: "bir ekonomide yüzde 8 işsizlik varsa,,,, siz ekstra donanarak; mesela bir lisan daha öğrenerek ya da bilgisayar konusunda yeni sertifika sahibi olarak vs.. bir işe girebilirsiniz ama,,, siz işe girdiniz diye işsizlik oranı düşmez... işsizlik oranı hala yüzde 8'dir."

  ne yani, türkiye'de birden petrol bulunsa (iran, ırak kadar), yeni kaynak girişiyle daha çok yol, daha fazla konut yapılsa, işsizlik oranı yüzde 5'e düşse... üniversitelerde her şey aynı kalsa bile, üniversiter eğitim birden süper mi olacak..?
 • üniversite kazanmanın kolaylaşmasına paralel olarak iş bulmak da imkansızlaşmaya başladı.

  90'lı yıllar ve öncesindeki sistem bence iyiydi. herkes kazanamazdı ama kazanan da iş bulurdu.

  şimdi herkes sefil oldu. belki üniversite okuyabileceği için seviniyor öğrenci ve ailesi ama mezun olunca sonuç hüsran.

  boğaziçi, odtü falan mezunu değilseniz veya torpiliniz yoksa kapılar suratınıza kapanıyor.

  kpss dershaneleri 30 yaşında kazık kadar adamlarla dolu, çünkü devlet dışında gençlerin şansı kalmamış.

  her geçen sene durum daha vahim hale gelecek.

  sscb artığı ülkeler gibi olacağız, çöpçüsüne kadar herkes üniversite mezunu olacak ama yine gidip çöpçülük yapacak.
 • ''sertifikalandırılmış üniversite mezunları ancak ve ancak fiyat etiketlerini üstlerinde taşıyan insanların yer aldığı bir dünyaya uygun düşmektedir.'' sözünü hatırlatan başlık.

  sözün sahibi ivan illich. peki kim bu reis ?deschooling society adlı bir kitabın yazarı. kitabın türkçesi ''okulsuz toplum.''

  öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, ıvan ıllich, eğitime oldukça önem vermiş birisi yani eğitimin önemini bilen bir insan. hepimiz de öyleyiz zaten eğitim muhakkak olmalı. bizim yazarın düşüncesi; buzdağının görünen kısmında yüceleştirilen eğitimin, okul gibi bir araçla, adaletsiz gelir dağılımıyla oluşan toplumlarda oluşan sınıf farklılıklarına sebep olduğu. ontolojik ve rasyonel düzlemde, eğer okul; öğrenilen, öğreten ve aynı zamanda da deneyimlerin oluşturulduğu ve birtakım derslerin alındığı bir mekân olarak yaratılabilirse, bunların zaten, hali hazırda, insanların okullaşmadan da gündelik hayattan elde edebilecek şeyler olduğunu savunur ki bence söylemlerinde son derece haklıdır.

  illich bir adım daha öteye giderek kitapta bir ara okulları, modern proletaryanın dünya dini olarak ve çocukların çocuklukları üzerinde, zaman ve enerji hakkı iddia eden yapay ve görece ehemmiyetsiz birer boş binalar olduğunu söyler. peki yalan mı ?

  okula devam etme, dersleri başarı ile geçebilme, çevresindekilerle iyi anlaşabilme/geçinebilme kaygısının ise çocukları hem batı kültürünün/toplumsallaşmasının gündelik hayatından koparmakta hem de onları yabanıl, büyüsel ve ciddi bir ortama soktuğunu böylece; kurumsallaşmış, standardize edilmiş, homojenleştirilmiş, tek düzeleştirilmiş ve aynılaştırılmış bilgi yığınlarını çocuklara zorla empoze edildiğini ,öğrenme ediminin de oluşan bu maliyetler yumağında yavaş yavaş eritilildiğini ve buzdağının görünmeyen parçasına eklendiğini, okulunun yarattığı tüm bu durumların kişinin karakteri üzerinde yeni bir tür yabancılaşma halini başlamakta olduğunu da iddaa eder. kitapta son bölümlerde bu konuda nasıl bir yöntem izlenmeli onu da anlatarak kitabı bitirir, sonucu yazmıyorum ilgilenenler zaten araştıracaktır.

  lütfen şiddetle tavsiye edilir. okuyun, okutturun.
 • akepe isteğine kavuşmuş oldu, yaksın kınalarını birtanesi.
 • üniversite okumak önceden de anlamsızdı, anlamlı olan üniversiteyi bitirebilmekti. hala da aynı. verdiği disiplini almadan ezberleyerek sınav geçerek üniversite bitirmek çok mümkün mü bilmiyorum ancak herkes istediği bölümü okuyabilmeli herhangi bir teste tabii olmadan bunu belirtmek gerekir. üniversite bir disiplin sisteminin akıl içerisinde yer etmesini sağlar, verdiği bilgiler günde 342354352 milyar tane olay olan bir dünyada zaten geçicidir, mevzu disiplindir. bunu alabilen işinde ve hayatında başarılı olur, bunu alamayan ise ister üniversite bitirsin, isterse doktor avukat olsun, ne para kazanabilir ne başarı yakalayabilir ne de başka bir şey. okumamış ama kendini geliştirmiş saçma bir kavram ama eksik ama fazla bilimsel bilginin tartışma yeri olan kurumdan bahsediyoruz, fakirdin okuyamadın ama zengin oldun demek ki okumak gereksiz değil moron, zengin oldun madem artık önünde bir engel de yok oku işte. bir tane diploma al eline. öğrencilerle konuş, dersleri tartış, adabı muaşeret öğren, kılığını kıyafetini hangi tarzda olursa olsun bir ahenk içerisinde seçmeyi öğren, kunduraya beyaz çorap giymemeyi öğren, penbik gömlek giymemeyi öğren ne bileyim, kantinde kimseye terbiyesizlik yapmadan sıranı beklemeyi, insanların hakkına geçmemeyi, yardımlaşmayı, farklı insanları gör. üniversite illa mesleki becerilerin kazandırılması değildir, üniversitenin verdiğini alabilecek kapasiten varsa, ilk önce seni insan yapar, sonra diğer insanların arasında nasıl davranman, fikirlerini diğerlerini rencide etmeden nasıl ifade etmen, insanlarla mutlaka bir şekilde yardımlaşma ilişkisi kurman, not vermen, kitap ödünç alman, kütüphanenin sessizlik kuralına uyman vb. onbinlerce insan olmaya dair şey verir. mesleki beceri ya da profesyonellik üniversitenin işi değildir, sen mezun olana kadar ilk 2 sene gördüğün temel derslerin dışında her şey değişiyor zaten, üniversitenin işi seni yontmaktır, bir disiplin sistemi içerisinde bilgiye nasıl erişeceğinin ve doğru ile yanlışı, gerçek ile hayali nasıl ayırt edeceğine dair seni hazırlamaktır. bu yüzden başta akp olmuş kkp olmuş fark etmez. üniversite en yobaz yöneticilerin zamanında dahi üniversitedir.
 • en azından türkiye'de iyi okullar ve iyi bölümler haricinde gereksizdir.

  esnaflar ve emlakçılar kazansın diye anadolu da bir dağın başında üniversite mi okunur amk?
 • "çocuğunuza dil öğretin" yazmış biri, kesinlikle katılıyorum ve arttırıyorum, diller öğretin. ingilizceyi dil olarak saymayın, o gereklilik. mesela liseden mezun olurken almanca "da" bilen bir öğrenci, herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm kazanırsa, bu belge ile almanyada iyi bir üniversitede ( türkiyede kazandığı bölüm olmak zorunda değil) türkiyede istediği ama puanının yetmediği bir bölümde okuyabilir. üstelik muhtelen korktuğunuzdan çok daha ucuza.

  edit:imla

  heyecan yapan liseliler olabilir editi:
  herhangi bir bölüm derken felsefe kazanıp tıp okumak değil. biyoloji kazananı tıp fakultesine kabul edebilirler, ama yinede siz oturun çalışın abicim.
 • maalesef doğru olandır. yalnız şöylede bir durum var; halk olarak bizde üniversiteyi meslek lisesi niyetine kullanıyorduk. yani hep şu vardır ben üniversite okudum iş bulamıyorum. iyi tamamda üniversite iş bulma kurumu değilki, üniversite belli bir konuda uzmanlaşmak, araştırma yapmak amacıyla kurulmuş bilim üreten kurumdur. iş bulmak istiyorsan meslek lisesi okursun iş bulursun daha uzman olmak istersen meslek lisesi üzerine 2 yıllık myo okursun işinin uzmanı olur daha iyi bir kariyer yaparsın. bizde lise eğitimi sadece üniversiteye giriş için bir basamak olarak kullanılıyor, lise bitiren kişinin çalışma hayatına hazır bir şekilde ister çalışma hayatına atılma isterse üniversiteye gidip uzmanlaşma, araştırma yapma gibi seçenekleri olmalı ama kerameti kendinden menkul eğitim sistemimiz aklın mantığın işaret ettiği herşeyin tersini yaratıyor. tabi bu çarpıklığın temelinde eğitim siteminin "benden olan insan" yaratma aracı olarak kullanılması yatıyor. imam hatip lisesi garabetiyle ülkemizden bir halt olmayacağı anlaşıldığı gün herşey için çok geç olacak.