şükela:  tümü | bugün
 • 28 şubat 2007 hrant dink'i anma gecesinde,

  "bizler hırantlarız
  bizler insanlarız
  nefrete kinlere karşı olanlarız

  önemli değil hangi ırktan olduğu
  önemli olan insan olduğu
  nefrete kinlere karşı olanlarız"

  gibi sözler yazıp seslendirmiş, düşüncem rüzgar olsun adlı şarkıyı yazmış insan.

  keşke kuliste arkadaşımla aralarında geçen şu konuşmayı duymamış olsaydım:

  arkadaş - "evet ruhi su'nun ermeni olduğu söyleniyor ama buna dair bir kanıt yok"
  arto tunçboyacıyan - "kanıt mı!!! ne kanıtı istiyorsun daha!!! duymuyor musun kanıtı!! işte sesi!! sen bir türk'te böyle bir ses duydun mu hiç???!!"

  o an bütün yazdığı sözler, bizim orda, ermenilerin yanında oluşumuz, hrant dink'in konuşmaları, duygusal sahneler, alkışlar, gecenin üzerimdeki etkisi, büyüsü... çocukluğumdan beri müzisyenliğine duyduğum hayranlık, sesine duyduğum hayranlık, doğaçlamalarına duyduğum hayranlık, doğallığına duyduğum hayranlık, koskoca arto tunçboyacıyan, büyük müzisyen!!! film şeridi gibi geçti beynimden.

  ve tuzla buz oldu adeta.
 • stüdyoda kanun'cuya şöyle bir cümle sarf etmiş müzisyen kişi:
  - olum kanuncu gibi çalma lan, müzisyen gibi çal..
 • arto'ya yazilanlari okurken tekrar tekrar farkediyor insan ne kadar icimize icimize islemis milliyetcilik insanlarimizin.....muzikten konusuyoruz di mi? yok efendim "a small town near constantinople, turkey" demismis, her seferinde ermenistan'in ne guzel oldugundan bahsediyomus, aramizdaki bircok ermeninin aksine "aksani" varmis.
  halbuki; simdi ermeni aksanliyla konusanlar azaliyor, neden artik rumlar, ermeniler, museviler aksansiz turkce konusuyolar; asimilasyonun basarisi....

  arto buralardan gidip yuzlerce binlerce guzellikle geri gelen bir muzisyen, ya gidip de gelmeyenler, kovduklarimiz, kusturduklerimiz, nefret ettirdiklerimiz....
  aksani varmis: ))
 • kendi ağzından:
  "ben ermeniliğimi burada, sokakta öğrendim. evin içinde ermeni olduğumu bilmiyordum. gavur mavur diyorlar, anlıyorsun. “adın ne” dendiğinde ahmet yerine arto diyorsan, aldığın tepki yüzünden bilsen de bilmesen de bir sorun olduğunu fark ediyorsun. bir de resmi kurumlara gittiğimizde birtakım tavırlar oluyordu. aslında, şimdi bile ismimi yanlış yazıyorlar, başka bir şey anlıyorlar…"
 • bugün bursa' da uğur mumcu sahnesi' nde yaşar kurt' la birlikte sahne alan sanatçı.
  konser öncesi sırada bekleyen insanlar "acaba hırant' tan bahsedecek mi? mahkeme kararına sahneden isyan edecek mi?" diye soruyorlardı birbirlerine. malum bugün 19 ocak, istanbul' da yüzbinler hırant için agos'a yürüdü, hepimiz ermeniyiz dedi, bu dava bitmez dedi.. hem coşku, hem acı, hem isyan doluydu hep bir ağızdan söylenen sözler.. anahaber bültenlerinde bu görüntüleri izledikten hemen sonra konseri izlemeye gelen kitle de hazırdı ajite olmaya, en ufak bir mesaj dakikalarca alkışlamalarına, slogan atmalarına yetecekti..
  ama, arto duygu sömürüsü yapmadı, ajitasyon yapmadı sadece sanatını yaptı.. konuştuğu zaman ermeni olmaktan bahsetmedi, insan olmaktan bahsetti, hırant' ın ermeniliğine dikkat çekmedi, insanlığına dikkat çekti.. tüm şarkılarında da hep aynı mesaj vardı, sevgi, barış, kardeşlik, insan olmak..
  önceden sanatına hayrandım, bugün insanlığına da hayran kaldım kardeşim arto' nun..
 • evrensel'e verdiği röportajında "türklere en büyük soykırımı yapanlar türklerdir" demiş güzel müzisyen: http://evrensel.net/news.php?id=5146

  --- spoiler ---

  "soykırım diyorsan, işte sana en büyük örnek: fazıl say. o adam belki de dünyada deha olabilecek bir insan. ama sistem işte… her şeyde bir bayrak koyuyorlar yani. tamam da (burada melodiyi söylüyor) bir tane bana bu melodinin örneğini göster. dünyanın neresine gidersen git yok. o çocuk için içim çok acıyor bazen..."

  --- spoiler ---
 • hayatımda gördüğüm en güzel doğaçlamayı yapmış insan evladı. hastası oldum. konserde bulunamadığım için de kafayı çizmiş durumdayım.
  http://www.youtube.com/…2tlb_qhh3r8&feature=related
 • ermeni asıllı müzisyen, perküsyoncu, aranjör. "avcı" filminin müziklerini yaptı. sezen aksu'nun "deliveren" albümünde aranjörlük yaptı. rahmetli "onno tunç" un kardeşi. night ark adlı grubun üyelerinden birisi.
 • 70'lerin basinda, daha firlama bir yeniyetme iken, burhan tonguc ve vedat yildirimbora'nin grup metronom'unda darbukasini konusturuyordu arto.
  gazoz sisesini ufleyerek muzik yapma olayinin da mucididir bildigim kadariyla. 1980 yili eurovision yarismasinda da ajda pekkan'a perkusyon calmisti.
 • 04.08.1957 istanbul galata'da doğdu; baba setrak, anne valantin... erkek kardeş onno, kız kardeş takuhi. 1985'de delia ile evlenir; seto setrak ve bantinu valantin doğar*... baykuşa benzer bir imzası var; imzasına kaş, göz,burun ve ağız yapar...
  ara dinkjian ile yapmış olduğu tears of dıgnıty isimli harika bir albümü vardır...