şükela:  tümü | bugün
 • paris'teki bilim ve ölçüm müzesi, aynı zamanda yüksek okulu. 1961'e kadar fransa'nın resmi ölçüm şablonu olan "platin metre" bu müzede saklanırdı.
 • her hafta persembe aksami 18:00-21:30 arasi girisin bedava oldugu sahane bilim muzesi.

  matematik, temel bilimler, bilgisayar, uzay, iletisim, tasima gibi farkli bolumleri var. hepsi birbirinden eglenceli ve egitici. fransa'nin nasil fransa oldugunun mini bir ozeti aslinda. sadece 500 m ucabilmis ucaklardan ilk hesap makinelerine, ilk bilgisayarlardan ilk bisiklet ve otomobillere kadar bir suru enteresan obje var. tamamini gezmek 2-3 saatinizi alir en fazla. eger paris'e geldiginizde bir persembe aksami ne yapsak derseniz muhakkak gidip gorun.

  soyle diyeyim, muzeye bitisik bir muazzam guzellikte bir sapel var. icine foucault sarkacini, birtakim eski ucaklari asmislar :) bilim muzesi kilisenin icine dogru genislemis yani. oh mon dieu *.
 • beyler adamlar kiliseyi ahır yapmışlar.

  paris'teki en etkileyici müze olabilir. düşünsene caminin içinde bilim müzesi kurulduğunu, düşünemedin değil mi? işte ben de bu müzeyi gezerken şunu hissettim; hani bu devletler bizi kıskanıyormuş, avrupa çökmek üzereymiş de abiler ne saçmalıyorsunuz bu adamların seviyesine asla gelemeyeceğiz. böyle bir vizyon yok bizde.

  citroen'in 1905 modelleri, yaptıkları ilk uçaklar, tavana asılı foucault sarkacı abdullah gül misali hayret ettiriyor insanı.

  paris'e gidip bu müzeyi gezen arkadaşlara selam olsun. bu ülke yükselecekse onlar sayesinde yükselecek.