şükela:  tümü | bugün
  • yüklenici firma (er-bu inşaat) hakedişleri gönderse de incelesek, sırtlarında mı taşımışlar acaba merak ettim doğrusu.

ayrıca bunlar taşınabilir kültür varlığı değil, 50 sene işlevsel olarak çalışıp çalışmayacağı belli olmayan bir baraj projesi için kaç bin yıllık antik kent sular altında kalıyor, camiler, türbeler, hamamlar taşınıyor,

yazık ki ne yazık, insanlar da güzel şeyler oldu sansın.
  • beyler 37 milyonu bana verin ben size mö 650'de yapılmışçasına hamam yaparım. kafayı mı yediniz lan.
  • hasankeyf içesinde bulunan ve ılısu barajının yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan 650 yıllık tarihi eserin kendi yerinden 3 km öteye 256 tekerlek üzerinde taşınması olayıdır.
    bu vesile ile öğrenmiş oldum ki daha önce de zeynel bey türbesi aynı yöntemle taşınmış.

merak edenler için maliyeti 37 milyon tl olduğu belirtildi.

daha önce sularaltında kalan epeyce tarihi eser biliyoruz, bu nedenle çok önemli bir hareket.
    (bkz: türkiyede iyi şeyler de oluyor)
  • 650 yıldır yerinde duran hamam; bunca yıl barajdan etkilenmemişse, nasıl bir doğa zedelemesi yapıldı ki taşıma ihtiyacını doğurmuş sorusu geliyor.
  • barajın yeri ve bu nadide eserin bulunduğu yere yapılmak üzere planlanması konusu yıllar önce değerlendirilmeliydi. madem bu yapılmadı, bari o eser taşınıp suyun içinde kaybolup gitmesin diye yapıldığını düşünüyorum.
    baraj oraya yapılmasaydı en iyisi olurdu ama gözümüzün önünde suların içine bırakılan tarihi eserler varken bu taşınmayı kabul edebiliriz.
    (bkz: ehven-i şer)