*

şükela:  tümü | bugün
 • balıkesir’in burhaniye ilçesine bağlı artur tatil beldesi’nin koylarından biri. artur’a girişte sol tarafta yer alır, artur ışık sineması ve caminin arasından devam eden yoldan gidilir ve artur’un en büyük koyudur. ahmetin yeri, taverna, manzara 1 ve manzara 2, dalga kıran, acı kahve, sebahattin abinin çorbacısı gibi pek çok popüler mekanı barındırır. tilki koyu’na, dolayısıyla da diskoya oldukça yakındır. geceleri artur’un en hareketli ve kalabalık yeridir. denizi genelde diğer koylardan daha soğuktur ancak daha düzdür.
 • ortasındaki biber tepe tarafından büyük ve küçük güvercin olarak ikiye ayrılmış olan koy
 • orta iskelenin karşısında çok güzel dondurmacısı vardır. çikolatalısının içine de çikolata parçacıkları atıyor gavur, acaip lezzetli oluyor. temiz ve leziz görünen bir yer olmasına karşın, uğur dündar kontrol etse neler çıkar bilinmez.
 • artur'un en kozmopolit, piyasa koyu. artik icinde bir yuzme havuzu var.
 • 70li yıllarda yapımı ilk biten koydur. sitede kura çekimiyle kendisine buradan ev çıkanlar bu yüzden, ilerleyen yıllarda martı ve gemiyatağı koyları sakinlerince hasetle anılmışlardır. çünkü diğer koylarda inşaatlar devam ederken güvercin koyu şanslıları, çoktan bitmiş evlerinde kalıp, tatillerini yapmışlardır. bir diğer özelliği de, arturlu olmayan insanlarca hep "güvercinlik" diye adlandırılmasıdır. çevre yolu, acemilerin araba kullanmayı öğrenmesi için birebirdir. büyük marketten başka mini market, sini ve göl gazinosu da bünyesinde yer alan diğer işletmelerdir. gemi yatağı koyu düzken imbatlı dalgalı ve sıcak, orası dalgalıyken ise düz, poyrazlı ve soğuk bir denizi vardır. koyun ve özellikle sahilin diskonun olduğu tepeden gece-gündüz doyumsuz bir manzarası olup, kartpostallarda bolca kullanılır. batı ucunda yer alan tilki kayalıkları çoluk çocuğun trekking ve skydiving maceralarına yataklık eder(di geçiş kapatılana kadar). koy açıklarında gece ve gündüz ayvalık, şirin kent, şeytan sofrası, pussuz havalarda midilli adası görülmektedir.
 • bebekliğimin, çocukluğumun geçtiği, gençliğimin ise hala geçmekte olduğu tapılası tatil mekanının en güzel koyu.
 • yüzme havuzunun olayini cozememis olsam da,
  kumsali da, denizi de, yiyecek/icecek mekani da, acik hava sinemasi da cok guzel hala.

  insanlari da cok elit. kimse kusura bakmasin, artur disinda o yorede (ayvalik, akcay, ören, burhaniye, vs..) o kadar fazla amele ve odun kayniyor ki, artur cok farkli geldi gozume bu sene. ah bir de o bicimsiz evleri daha bir guzel olaydi.

  haa, su sira 400 milyara bile satan var o dandik dedigim evleri o ayri. istanbulda 2 ev + super araba alirim o paraya be, abartmayin 400 falan.