• uzun yillar fidel castro'a olan inancina ragmen castro'nun muzige hayir demesi sonucu amerikaya kacan, ama amerikanin castro yanlisi diye sinir disi ettigi ve sonunda unlu muzisyenin yasamini amerikan tarzi soap opera cevirip sonra geri aldigi kubali unlu grammy almis jazz trompetcisi.
  • şu anda cnbc-e 'de döktüren süper şahıs..
  • dizzy gillespie nin orkestrasinda taninan solo performaslariyla tüm dünyayi kendisine hayran birakan kübali trompet virtiozu.g r p all star big banddeki tiz notalari nereden cikartiyor merak konusudur.
  • 19 yaşında dizzy gillespie ile tanışması ile hayatı değişir.olay şöyle olur o zamanlar kübalı olmayan bir müzisyenin belli bölgelere girmesi yada oralarda müzik yapması yasakmış.dizzy nin kuba ziyaretinde bu yasaktan muzdarip olduğu zaman arturo ağabeyimiz büyük cesaret gösterisi yaparak arabasıyla dizzy i istediği yere güvenle götürebileceğini söyler.ve o yolculukla başlar herşey.sandoval hala trompette ilerliyormuş.yaş adam için sorun değil sanırım.ölene kadar devam diyor.ona da bu yakışır. tiz manyağı..
  • o kadar tiz sesi çıkarabilmesinden mütevellit, kıç kaslarının oldukça gelişmiş olduğunu tahmin ettiğim büyük caz trompetçisi..
    (bkz: helal)
  • birçok piyanistin eline verip, kulaklarını uçan fil jumbo misali oynatacak kadar iyi piyano çalan trompetçi. sadece daşşaklarının 3 kilo civarında olduğu söyleniyor.
  • jacksonville konserinde night in tunisia çalarken davulcuya ''koş'' diye işaret ederek bizi güldüren büyük usta
  • günde on saat çalışmıştır gençliğinde.iyi bir trompetçinin do diyez majör dizisini çalabileceği hızın iki katı hızda,pesten ve tizden ikişer oktav fark atabilecek derecede çalabildiği gerçeğinin delilidir.trompet tekniğinin diğer adıdır.artuo tekniğinde olup tomasz stanko yaklaşımında olan bir trompetçinin miles davis i unutturacağı kanımca kesindir.hayatını konu alan for love or country isimli bir filmi vardır.ingilizcem kötü olduğu için birşey anlamadığım ama hayatını değiştirmek ve içindeki mucizeyi anlatmak için sevgilisine dil döktüğü sahnede söylediklerini tahmin etmek yada hissetmek hiç de güç değildir.
  • 6 kasım 1949 doğumlu müzik aşığı. caz tromptetçisi olarak değil de müzik aşığı olarak anılmak isteyen bir kişidir. müthiş piyano çalıp, beste yapması nedeniyle de sonuna kadar haklıdır bu isteği. ayrıca trompet ile 12 yaşında tanışmış olup oldukça girişken biridir.
hesabın var mı? giriş yap