şükela:  tümü | bugün
 • artvin şehir merkezinin tepesinde açılmak istenen bakır madenine karşı artvinlilerin kahramanca gerçekleştirdiği direniştir.

  bahsi geçen yer gerçekten çok nadide bir yer. artvin merkezin yukarısında ve çok yakınında. rize idare mahkemesi'nin aldırdığı bilirkişi raporuna göre maden bölgeye öyle büyük bir zarar verecek ki çevreye ve doğanın güzelliğine verilen zarar bir yana şehir merkezi taşınmak zorunda kalınacak.

  ama tabii bilirkişi raporları, idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararları yahut iptal kararları... bu ülkede bunlar bir işe yaramıyor. çed olumlu raporu verilmiş ne yazık ki ağaçların kesilmesi için gelmişler. güzel insanlar karşılarında dikiliyorlar. müsade vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

  lakin ki radikalde gördüğüm bir kaç haber hariç bu husus medyada pek az yer alıyor. artvin biraz kıyı köşe bir yerde olduğundan mıdır nedir gözden gönülden ırak kalmış sanki.

  siz sözlük yazarlarından bu hususun hiç olmazsa duyulur hale gelmesi için desteklerinizi gönülden rica ediyorum.
 • up
 • aşağıdaki haberle vatan gazetesinin sitesinde duyurulan olay.

  "dünyanın 100 doğal ormanından biri olan, endemik bitki örtüsü ile bir doğa harikası olan artvin’de, artvin ormanlarının beyni cerattepe yeniden altın tehdidi altında. daha önce bölgede altın arama ruhsatı alan kanadalı firmanın ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edilirken, bölge yeni maden kanunu ile yeniden ruhsatlandırıldı. maden işleri genel müdürlüğü’nde dün yapılan ihaleyi cengiz inşaat ile çekişen özaltın holding kazandı. firma şimdi toplam 4.361 hektarlık ormanlık alanda altın arayacak ve yaklaşık 1 milyon 700 bin ağaç kesilecek."

  ilgili haber linkleri :

  http://tema.org.tr/…ategorial1&type=2&detail=single

  http://www.milliyet.com.tr/…tvin-yerelhaber-470147/

  http://www.gazetevatan.com/…-hancer-431811-ekonomi/

  http://www.radikal.com.tr/…adene_izin_cikti-1123536

  arkadaş anlamıyorum ya 1 milyon 700 bin(rakamla 1.700.000) ağaç ne demek ya.zaten ülkende kalan belli başlı doğal yeşil alanlar sayılı.tamam sende çevrecisin, sende yeşil dostusun, sürekli artan bir sayıda ağaç diktin ama öyle şehirlere süs ağacı dikmekle, çamdan horoz yapmakla, çiçekten boğaz köprüsü yapmakla yeşil alan yapmış olunmuyor ancak yabancı basına komedi malzemesi veriliyor.

  senin yaptığın asrın projeleri(sözde) yaban hayvanların doğal yaşam alanlarını mahvetti.şehrin en bilindik yerlerinde domuzlar geziyor, hayvanlar yüzerek başka yer aramaya çıkıyor bunlar medyaya çıkıpta bizim görebildiklerimiz.daha hangi akla hizmet gidip artvin gibi bir yerde doğayı tahrip etme yetkisi veriyorsun? turizm turizm diye kıçını yırtarken dünyanın sayılı ormanlarından biri olan cerattepenin yol edilmesine izin veriyorsun?

  evet mesele hala anlaşılmamış.mes e le ağaç değil, mes e le sizin para için herşeyi yapabilecek insanlar olmanız.
 • bazı orospu çocuklarına dert olacak direniştir.
  birazdan gelip bık bık ötmeye başlarlar amın feryatları.
 • duyulması gereken direniş.
 • eşimin artvinli, 80 küsür yaşındaki dedesinden*: ben arabayı köye götürürdüm 1 ay dururdu üzerinde zerre toz olmazdı. maden açıldı ta 30 km öteye. bizim köyde toz başladı. mahkemeye verdiler kapandı maden. rahatladık. şimdi bunlar geldi mahkemeye versen de kazansan da bir şey olmuyor. ta oradaki madenden burdaki su içilmez oldu.

  bu artvin'de akp tarihinde göremediği oyu aldı son seçimlerde. insan gerçekten hayret ediyor.
 • bir artvinli olarak gururlandiran direnis. midtermler olmasaydi da destege gidebilseydik.
 • eh artık, oranın da katledilmesine göz yumulmaması gerekir demek istediğim, can alıcı olay.
 • her daim 'yeşil' olmasıyla anılan bir şehir için canı gönülden desteklenen direniş.