şükela:  tümü | bugün
 • " artvin siyanür çukuru olmasın " diye cirpinirken, bas edemedik. ugursuz cakallar o guzelim beldeye de pencelerini gecirdiler ....

  " artvin’de sular bulanık akıyor: """ maden atığı içilebilir suya karışıyor """

  abd tepemizden bomba yagdirsaydi. askeri, turkiye'ye saldirip, silahini bize dogrultsaydi, bu vatani boyle tarumar ettirmezdik. korurduk. ama abd basimiza oyle bir bela sardi ki, savasmamiz olanaksiz. cunku o bela kendi bunyemizde, metastaz yapan kanser hucresi gibi. ayiklanamiyor ! abd ordusu viz gelir tiris giderdi. ama icimizdeki cehalet ordusu, iste boyle artvin gibi bir cenneti bile siyanür çukuruna cevirir...

  cerattepe’de başlayan maden çalışmaları nedeniyle içilebilir suya maden atığı karışıyor. artvin’de sular bulanık akıyor.

  artvin cerattepe’de akp’nin talan ortağı cengiz holding’in, halkın itirazlarına rağmen başlattığı maden çalışmaları nedeniyle içme suyuna çamurlu su karışıyor. ocaktan akan su dereye karışıyor ardından temiz su ile birleşerek iki kaynağı birden kirletiyor.

  bölge halkının şikayetleri üzerine numune almak üzere dereye giden yeşil artvin derneği başkanı nur neşe karahan, bölge halkının suyu ilk defa böyle çamurlu gördüğünü söylediğini aktardı.

  çamurlu suyun yalnızca dereyi bulandırmadığını içerisinde maden atıkları olan bu suyun aynı zamanda canlı yaşamına zarar verdiğini belirten artvinliler, bu sudan içecek bir arının balının da zehirli olacağını aktardı.

  maden bölgesine “normal” yollarla geçişi yasak olan dernek yetkilileri dağlık bölgeyi aşarak suyun kaynağına en yakın noktadan numune aldıktan sonra çamurlu suyun temiz suyla birleştiği noktaya da giderek yerinde incelemeler yaptı.

  incelemelerin ardından karahan, suyun kokusunun da değiştiğini belirterek maden çalışmasının tüm artvin’i ve artvin’deki canlı yaşamının tamamını zehirlediğini söyledi.

  (bkz: http://www.kuzeyormanlari.org/…ilir-suya-karisiyor/)