şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: aruz vezni)
 • aruz vezni ile ilgili site ararken rastladığım sagopa kajmer parçası.
 • ahmet bin velid adında bir adamın buldugu; arap ve türk diilerinde kullanılan ölçü.
 • sagopa kajmer'in kuvvet mira günlerinden kalma bir parça , sözlerinide yazalım bari tam olsun ;

  yeah! yo yo sagopa kajmer 1001 gece karamsarları!
  sodalı sularda yandan sıyrılan rap hançeri kazınınca şeklini alır misyon şoparları havar havar cozutursa savar savar uçak bulpik misali sıçar sıvar sıkının kurusunu duvara çakar ibret-i alem olsun diyet niyet 1000 sene ordan bakar tılsımı uçkurunda arayan abazalar siklerin hicmini uğrarsa viagra çözüm olmaz vakit rap piçi uyan kahin uyanıp akibeti yazar son ölüm sahte zahir mezar ortasında bön bakan ilim dar müsvettesi fakiri ziyan olur kalendar haziran 27 fuck you!
  duydum beati wacky wacky peki peki aldım belki önüm arkam sağım solum leş it aiyooo. sobeleme aşaması başa çıkabilecek mi bellek işi misilleme yapılan körpe rapleri boş sözleri 97 özleri 98 çölmezi ipne diyen ağzındaki azı diş kajmerin gölgesi yo blublublu etine giren kökün acısı blublu rapin kancası becerdiğin pulsipini aştı aceminin sicimi kütlesinden intikam aldı aiyooooo yaba daba duu. baskülün herküle dönüştüğü şu an kit, iç yumurta git kabar az buçuk ahkamın boyu 1,75 ise siksinler beni 55'e dua rap bu ya şıçar sıvar eder koma, fast tracker eder fast man dakikada 5 track ver katilin ibnenin tecavüzcü coşkuna dönüştüğü yer. yo yo fast track hırrr fast man dakkada 5 track wack katil ipnenin tecavüzcü coşkuna dönüştüğü bu yer pompiline miktaj biktaj sabotaj'a kürtaj rapin özü bende senin hipi opu yok montaj markaj altında sondaj sodalı suda yüzü yıka açıl yaklaş hastayım sana büyüksün babaj rap kalktı oldum deşarj kelaj. rapim göğü 99 derece ödünü koru ödünü verdin götünü sabotaj r.a.k hahahah yooo
  dingo lingo chapo checko sago kajo raperino kiro nizo ero nome flow yasla kolaya fark at aruz ölçü failatün zühtü aştapoltu aldan oldu rhymelarımdan korumardı sardı killa bitlisaklı farklı haklı iki adam sardı geldi sago rastı kastı rapin özünü bir anda öcünü kıçından aldı.
  kabilesi mira olan adamın adı sagopa pa pa taşaklı baba yo harici düşmana adı belli militana tek dostum hiphopı bana karşı salana haram yiyen kopile dümbüle feriştah yemini benim rapim kilodan düşmeyecek lan boğacak seni boğasinek misali monitörde paten niyetine bir ileri bir geri yazarım lan basit izi takarım fişi yakarım prizi nefesisi pisi pisi pisikopat timsah dişi bileyledi yetti lan cana. dedikodu orucu tutma vakti at ağzına barut patla götünden armut kafa yanında yalaka rapper katil ipne malafatı patlıcandan aşağa sarkıttı sagopa yo.
  dingo lingo chapo checko sago kajo raperino kiro nizo ero nome flow yasla kolaya fark at aruz ölçü failatün zühtü aştapoltu aldan oldu rhymelarımdan korumardı sardı killa bitlisaklı farklı haklı iki adam sardı geldi sago rastı kastı rapin özünü bir anda öcünü kıçından aldı

  düşünen ceset @ 2002
 • hecelerin uzunluk ve kısalıkları temeline dayanan ölçüye denir. arap edebiyatından iran’a oradan da türk edebiyatına geçmiştir. divan şiirinde esas ölçü olarak kullanılmıştır. halk edebiyatında kısmen, tanzimat ve servet-i fünun dönemlerinde büyük oranda aruz kullanılmıştır. türk edebiyatında aruzun kullanıldığı ilk örnek 11. yüzyılda yusuf has hacip tarafından yazılan kutadgu bilig’tir. modern türk şiirinde tevfik fikret, yahya kemal, ahmet haşim ve mehmet âkif aruzu başarıyla kullanmışlardır. aruz vezninde kullanılan ulamalara vasi, vezin gereği kısa hecenin uzun gibi okunmasına imale, uzun hecenin kısa gibi okunmasına zihaf, uzun hecenin olduğundan daha uzun okunmasına med denir. aruz vezni bulunurken ünsüzle biten heceler çizgiyle, ünlüyle biten heceler noktayla gösterilir.
 • sagopa kajmer'in sagopa kajmer isimli albümünün 4.şarkısıdır. şarkıya sabotaj isimli rapçi eşlik etmektedir.

  beğendiğim sagopa kajmer şarkılarından biridir. içerisinde yer yer diss, yer yer eleştiri vardır. çok dikkat edilerek ancak bulunabilir. incedir.

  sonundaki yakma ve nefes alma ise o zamanki sagopa kajmer'i özetliyor.

  --- spoiler ---

  gırtlağımı kurutan bunca rap sizin için, mutlu musunuz?
  --- spoiler ---
 • hecelerin uzunluk ve kısalık, kapalılık veya açıklık değerlerine göre türlü ses kalıplarından oluşan divan edebiyatı nazım ölçüsü.
 • arapça bir kelime olan aruzun sözlük anlamı "çadırın ortasına dikilen direk"tir. bir edebiyat terimi olarak ise "mısralardaki hecelerin uzunluk ve kısalıkları temeline dayanan nazım/şiir ölçüsü" demektir.

  1. ilk olarak arap edebiyatında kullanılan arzu ölçüsü, daha sonra iran edebiyatı'na gemiş, on birinci yüzyıldan itibaren de türk şairlerince de uygulanmaya başlanmıştır.

  2. rahat kullanılabilmesi için bol miktarda uzun heceye ihtiyacı olan bu ölçü, aslında türkçe'nin kelime yapısına uygun değildir. bu yüzden aruzu ilk defa kullanan karahanlılar türkçe'nin kelimelerini bozarak kısa heceleri uzun okuma yoluna gitmişlerdir. zamanla bu da yeterli olmamış; şairler, arapça ve farsça kelimeleri sık sık kullanmaya başlamışlardır. bu durum, türk dilinin kelime hazinesinin giderek yabancı kelimelerle dolmasına yol açmış, böylece şairlerin güzel kullanışlarından mahrum kalan türkçe, anlam ve kavram bakımından yoksullaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. diğer yandan türkçe, aldığı bu yabancı kelime ve kavramları türkçeleştirdiği zaman güçlü bir dil olmuştur. aruzla birlikte, halk arasında yaşamaya devam eden milli şiir ölçümüz hece, bu yoksullaşmayı bir ölçüde durdurmuş ve türkçe kendi geleneği içinde varlığını sürdürmüştür.

  3.1908'den sonra şairler arasında başlayan aruz hece tartışması, hecenin zaferi ile sonuçlanmış; ancak divan edebiyatı nazım ölçüsü olan aruzun da artık bir türk şiir ölçüsü olduğu kabul edilmiştir.

  4. aruz ölçüsü daha çok divan edebiyatında kullanılır.

  5. aruzla yazılan ilk türk eseri yusuf has hacib'in yazdığı kutadgu bilig'dir.

  6. aruz xı. asırdan beri heceyle beraber kullandığımız ölçüdür. bu ölçü zamanla türkçe'ye en iyi şekilde uygulanmış. mehmet âkif ersoy, yahya kemâl beyatlı, faruk nafiz çamlıbel gibi şairlerimizin elinde ustalıkla kullanılmıştır.
 • aruz ölçüsü ya da aruz vezni, nazımda uzun veya kısa, kapalı ya da açık hecelerin belli bir düzene göre sıralanarak ahengin sağlandığı ölçü. sözlük anlamları ‘yön’, ‘yan’, ‘bölge’, ‘bulut', 'gökyüzü’, ‘keçi yolu’, ‘deli’, ‘sarhoş’, ‘deve’, ‘çadırın orta direği’, ‘karşılaştırılan’, ‘ölçü olan şey’ gibi çeşitlid