• (bkz: arwen)
  • 2003 yapimi, yonetmenligini per fly isimli birinin yaptigi, 23. uluslararasi istanbul film festivalinde gosterilmis bir isvec- norvec filmi. turkceye miras olarak cevirilmis. saniyorum ki, bir filmi izlerken bu kadar sikilip bunaldigimi hatirlamiyorum. orjinal hic birsey yok, inanilmaz duragan bir tempo, bunaltan sahneler, hicbir sonuca varmayan olaylar, resmen bitsin diye aglayacagimi sandim. bir an "yalniz kalmak" hissini anlatabileceklerini dusundum, onun da icine etmisler, basaramamislar. "ayri dunyalarin insanlariyiz"dan ileri gidememis cabalari. 107 dakikami milkshake icerek gecirmem sanirim daha faydali bir eylem olabilirdi.
  • --- spoiler ---
    para var huzur var deyiminin tersini isleyen, parayla saadet olmaz anafikirli film.
    --- spoiler ---

ben cok etkileyici buldum, resimler, oyunculuk cok kaliteli. danimarka filmleri genel olarak duragan gectigi icin 3-4 kezden once alismaz bunye, sonra da tiryakisi olur insan. bir nevi raki tadinda bir olay yani, alisana kadar kasar vucut...
    abartmis gibi de olmayayim, film o kadar da koyu karartici degil bu arada, bir dogville falan gibi uzerinize cokmuyor. gercekten sevdiginiz bir sevgiliniz varsa onla gidin, cikista kendinizi sansli sayacaksiniz.
  • türkçe bir kız ismi.*
  • norveççede miras.
  • berbat bir dondurma markası. sakın alıp da paranıza yazık etmeyin.
  • alman senfonik metal grubu. 6 kişilik grubun tek erkek üyesi bateristliği almış. 2007 de kurulan grubun yegane albümü 2011 de çıkan music of light'dır. hakkında internette bulabileceğiniz bilgi son derece az olup sadece alman wikipedisi bu grubun varlığından bahseder. resmi sitelerinde ise az da olsa ingilizce bilgi var. şarkılarını genel olarak beğendim, shuffle'da kulağa gelince çeşitlilik yaratması bakımından iyi. grubun resmi sitesi için http://www.arvenmusic.com/ u ziyaret edebilirsiniz.
  • grupta vokalde carina hanselmann, gitarda anastasia schmidt (ki kendisi grubun kurucusu ve bestecisidir) ve ines thome, bassta lisa marie geiss, klavyede lena yatsula ve bateride till felden bulunuyor. grup komple nightwish hayranıdır ki ezgilerini sevmemden belli, ilk albümlerinde fazlasıyla bu grubu örnek almışlar. grup tanıtım anlamında felaket, alman wikipedisi dışında haklarında hiçbir şey yazmıyor, resmi siteleri saçma sapan hazırlanmış (misalen youtube kanalına vermeye çalıştıkları linke tıkladığınızda youtube'da arven kelimesinin aratıldığı sayfa karşınıza çıkıyor) ve adam gibi bir facebook sayfaları bile yok. (vokaliste ait olan 150 kişinin beğendiği bir sayfa var ki konser duyurularını burdan yapmaya çalışıyorlar, ortalama bir liseli grubu bile kuracağı sayfaya bunun üstünde ilgi toplayabilir, ki boktan bir rap grubuna hiçbiri sahte hesap olmayan 500 beğenen toplamayı beceren bir tanıdığım vardı) yine aynı sayfada yeni albümlerinin birkaç ay içinde çıkacağı söylenmiş eylülde, ki halen ortada böyle bir albüm yok, varsa da hakkında hiçbir bilgi yok.

üyelerinin siktir ettiği, kendine tek tük dinleyiciler dışında küçükte olsa bir hayran kitlesi bile edinememiş gruptur. harcanmış yetenek topluluğudur. senfonik metal'in batuhan karadeniz'i dir.
  • galce esin perisi, şiir tanrıçası anlamına gelen arwyn'den türeyen ismin türkifiye hali.
  • yüzüklerin efendisindeki versiyonunun * türkçemize isim olarak girmiş hali. son zamanlarda yurdum insanları kız çocuklarına bu ismi vermeye başladı. ha kulağa çok tırmalayıcı gelmiyor. kulak alışkanlığı da var. ama ne bileyim insanın topu topu kaç kızı olur ki adını böyle koyar.
hesabın var mı? giriş yap