şükela:  tümü | bugün
 • 1982 istanbul doğumlu habertürk sinema yazarı, milliyet.com.tr ve beyazperde.com film eleştirmeni, cosmoturk yazarıdır. aynı zamanda fedeora kurucu jürisinde bulunmakla birlikte ifsak üyesidir.

  küçüklüğünden beri şiir, deneme ve öykü yazdığı için sinema ile ilgili yazıları ve sinema eleştirileri bir hikaye tadında, akıcı ve keyiflidir. sinema eleştirmenleri dünyasının genç ve dikkat çekici kalemlerindendir.

  ünlü yönetmen ertem eğilmez'in torunudur. ispanyolca bilmektedir. en son cevap.tv adresinde 86. oscar ödülleri adaylarıyla ilgili yorumlarına rastlamıştım kendisinin.

  hababam sınıfı'nın hayattaki oyuncularının en büyük destekçilerinden biridir. hababam sınıfı ile ilgili bir çok yeni proje içinde olacağını ifade etmiştir. bizler de yeni projeleri merakla bekliyoruz.

  en sevdiği başlıca filmler:

  clockwork orange, my left food.

  milliyet blog'una şuradan

  habertürk'teki sinema ile ilgili yazılarına ise şuradan ulaşılabilir.
 • yazılarını takip ettiğim ve gerçekten sinema yazan birkaç kişiden biridir kendisi. kaleminin güzelliğinin yanı sıra ertem eğilmez'in torunu olması sebebiyle de gönlümüzde ayrı bir yere sahiptir! kendisiyle ilgili enteresan bir bilgi; ispanyolca çevirmenliği yapıyor olması ve çocuk klasiklerini bu dile çevirmiş olması!

  bu arada yeri gelmişken, ertem eğilmez'in en büyük mirası olan arzu film'in instagram hesabını takip etmenizi de şiddetle öneririm!!!
 • en sevdiği filmler arasında benim ise zaman kaybı olduğunu düşündüğüm bir film* olan yazar.
 • hanım kızımız 1982 yılında istanbul’da dünyaya gelmiş. arzu çevikalp; "kendimi bilip kalemi elime aldığım anda anlam kazandı hayat" diye tarif ediyor kendisini. zaman içinde şiir, deneme ve öykü yazmak arzu hanım'a yetmez olmuş. film eleştirileri, kısa haberler ve diğer muhtelif sinema yazılarıyla yazma arzusunu çeşitlendirmiş. yazmanın sonradan edinilegelmiş bir mecburiyet değil, doğuştan gelen bir refleks olması sebebiyle olacak ki, yazılarını farklı duygularla ve farklı şekillerde ortaya çıkarmış.

  "tanımadığımız insanlara kendinizi anlatmanın en güzel yolu yazmaktır" eylemiyle yola çıkarak, sinemacı bir ailenin içinde büyümesinin de etkisiyle sinema aşkı filizlenmiş gönlünde.

  eğitimini bu yönde geliştirerek yeditepe üniversitesi’nin iletişim fakültesine bağlı olan görsel iletişim tasarımı bölümünden mezun olmuş. yeditepe üniversitesi’nin gazetecilik ve medya yönetimi yüksek lisans öğrencisiymiş aynı zamanda. yabancı dil konusunda da kendisini epeyce geliştirmiş arzu çevikalp. ispanyolca ve ingilizceye olan merakı nedeniyle çeşitli eğitimler almış. yeditepe üniversitesi’nde ve bazı şirketlerde türkçe-ispanyolca, ispanyolca-türkçe çeviriler yapmış.

  yonca evcimik kültür ve sanat merkezi’nde modern dans ve tiyatro ve digital film academy “kamera önü oyunculuk” dersleri almış. yazarlığını kalıcı kılmak adına; senaryo teknikleri ve portakal ağacı’nın açtığı “bir film nasıl okunur…” adlı eğitim programlarına katılmış. anlaşılan o ki hanım kızımız, filmleri doğru bir şekilde okumak hem de onlara yeni anlamlar yüklemek için eğitimin sürekliliğine kanaat getirmiş.

  arzu çevikalp; habertürk sinema yazarı, milliyet.com.tr ve beyazperde.com film eleştirmeni ve cosmoturk yazarıdır. aynı zamanda fedeora kurucu jürisinde bulunmakla beraber ispanyolca yeminli tercümandır. ispanyolca, portekizce ve ingilizce bilmektedir. "hacivat ve karagöz neden öldürüldü" filminin altyazısını ispanyolca'ya çevirmiş olmanın yanı sıra, ünlü çocuk klasikleri serisini ispanyolca olarak yayına hazırlamıştır. çok yakın bir zaman önce de çeviri derneği'ne üye olmuştur ve sektöre yönelik çalışmalar yapmaktadır.

  bunun haricinde, türk basınında sinema eleştirmenliği üzerine yüksek lisans tezi yazmaktadır.
 • kendisine derdimi bir şarkı ile anlatmak istediğim yazardır.

  https://www.youtube.com/watch?v=o41kvwjwojo

  "kral öldü, şehir düştü eğlenin doya doya.
  o ufak çocuğuz hala, kendi krallığında hükmeden.
  sen büyüdüm sandın yalnızca, beyaz eşyalarınla yanyana.

  sen varolmak isteyen o kızsın hala.
  kariyerler, bariyerler arasında
  sen varolmak isteyen o kızsın hala
  seçimlerin, geçimlerin arasında.

  kral öldü, şehir düştü eğlenin doya doya.
  o ufak çocuğuz hala, kendi krallığında hükmeden.
  sen büyüdüm sandın yalnızca, beyaz eşyalarınla yanyana.
  o ufak çocuğuz hala, kendi krallığında hükmeden
  sen büyüdüm sandın yalnızca
  gündemler ortasında, insanlarla yanyana.
  kral öldü, şehir düştü
  düştü, düştü – uyan."
 • sinemaya ilgi duymam da büyük katkıları olan ertem eğilmez'in torunudur, arzu film'in adaşıdır. sinegazete.net sitesini açarak sinema ile ilgili yazma arzusunu daha da pekiştirmek istemiştir. iyi insanların çok olmasını arzuladığımız bir dünyada sayıca az olanların içindedir.
 • psikesinema ve episode dergi'de de film ve dizi üzerine yazan güleryüzlü insan.
 • psikesinema'nın mart-nisan 2017 sayısında, star wars rogue one ile ilgili farklı bir pencereden bakan bir yazısı olan editör. film kritiği ile ilgili aynı fikirde olmasak da, star wars serilerinin çekim teknikleri ile ilgili verdiği eşsiz bilgiler için minnettarım.

  http://i.hizliresim.com/branwm.jpg
 • kalemi kuvvetli bir yazar. yaptığı işe saygısı var ve akıcı cümleleri ile kendisini okutturuyor. şurada verdiği röportajda yine samimi ve içerikli (uygun tabir bu sanırım) cevaplara imza atmış. başarıları daim olsun.